Skocz do zawartości

Kilka słów o mojej wodzie


zegancio

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś zechciał by zerknąć na wyniki badań wody sieciowej w mojej miejscowości? Woda jest twarda stąd też zastanawiam się czy warto ją modyfikować czy używać tej zmiękczonej (posiadam zainstalowany w domu zmiękczacz wody). Większość piw jakie warzę to "ale" mniej lub bardziej chmielone więc modyfikacja parametrów wody może być wskazana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zawartość siarczanów, nie ma chlorków - więc trudno określić, jaki jest stosunek tych jonów i jak wpływa na odczuwanie goryczki

Jest PH=8 ja mam 7,2 na przykład. No i dość twarda

 

Nie ma nic o wapniu, chlorkach...

 

Może daj do badania (także tych brakujących jonów) Twoją wodę po zmiękczaczu - powinna być lepszą bazą do modyfikacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, anteks napisał:

kurcze 15 lat warzę piwo a nie znam składu swojej wody. ?

ps ja nawet nie znam twardości swojej wody ?

JAK ŻYĆ

Oczywiście można i tak, nie wątpię że  piwa wychodzą z pod twojej ręki także dobre. Ja niestety warząc szczególnie vermonty (jedno z moich ulubionych piw) nie jestem zbyt zadowolony z goryczki. Pomimo przesunięcia chmielenia na sam koniec i cichą, goryczka jest nieprzyjemna, ściągająca i zbyt długa. Stąd próba znalezienia złotego środka. Czy skupiamy się tylko na wodzie - nie. Ale jeśli mógłbym w minimalnym stopniu coś poprawić to czemu nie. Niestety sieciówka jest twarda więc do piw jasnych średnio się nadaje a po zmiękczeniu w stacji domowej jest zapewne wyjałowiona.

 Nie mając dokładnych wyników badań prawdopodobnie w następnej IPA zmieszam wodę 50/50 i zobaczę co to da. W między czasie oddam wodę do badań żeby mieć pewność co do stosunku siarczanów do chlorków. 

Edytowane przez zegancio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Udało się mi zbadać wodę. Siarczany 141mg/l, chlorki 123-151mg/l. Rozumiem żeby podbić siarczany do wymaganego stosunku należy dodać gipsu piwowarskiego. Czy warząc NEIPA gdzie wymagany jest stosunek 3:1 1.5g gipsu będzie wystarczajaco?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2019 o 08:29, zegancio napisał:

Udało się mi zbadać wodę. Siarczany 141mg/l, chlorki 123-151mg/l. Rozumiem żeby podbić siarczany do wymaganego stosunku należy dodać gipsu piwowarskiego. Czy warząc NEIPA gdzie wymagany jest stosunek 3:1 1.5g gipsu będzie wystarczajaco?

@zegancio to nie do końca tak działa. Masz już wysoki poziom siarczanów i chlorków, dodawanie czegokolwiek może pogorszyć Ci sprawę. Zerknij w dział artykuły i opracowania, na pierwszej stronie znajdziesz artykuł o wodzie w browarze domowym, powinen Ci pomoc.

 

W dniu 24.01.2019 o 11:33, zegancio napisał:

Ja niestety warząc szczególnie vermonty (jedno z moich ulubionych piw) nie jestem zbyt zadowolony z goryczki. Pomimo przesunięcia chmielenia na sam koniec i cichą, goryczka jest nieprzyjemna, ściągająca i zbyt długa.

Ten styl jest trudny technologicznie w domowych warunkach. Powodem ściągania nie musi być sama woda. Najczęściej są drobinki chmielu, które zalegają i dają efekt ściągania. Duża ilość osadów, pochodząca od płatków, nie ułatwia mu opadania. Nie znalazłem lepszego sposobu na ten styl, gdzie chmiel idzie wagonami, jak szybkie schłodzenie. Potrzymać tak kilka dni i bardzo ostrożnie rozlać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.