Skocz do zawartości

Zamiana drożdży


Zbynek80

Rekomendowane odpowiedzi

Mam za sobą kilkanaście warek zacieranych i dłuższą przerwę w warzeniu, z braku możliwości zacierania chcę zrobić piwa z Kitów. 

Kupiłem dwa kity Coopersa: PA oraz AIPA do tego dwa ekstrakty niechmielone Bruntala.

 

Przy zakupie chodziło mi po głowie czy aby nie dokupić do nich osobnych drożdży (w moim zamyśle lepszych drożdży) ale były to ogólnie spore zakupy i pożałowałem już tych dodatkowych 20zł skoro drożdże są w zestawie. Ale tak cały czas chodzi za mną czy aby może jednak nie kupić np Safale US-05 ? Skoro poszedłem krok dalej i zamiast sukru/glukozy będę dawał ekstrakt słodowy to i może warto zainwestować w te US-05 i pojedynczymi małymi kroczkami polepszać  piwo i może wyjdzie z tego na prawdę dobre piwo.

 

Czy może jednak nie ma co kombinować bo różnica jeśli będzie to tak minimalna, że ledwo wyczuwalna, bo nie jestem też jakimś wytrawnym kiperem. 

 

Planuję fermentować w pomieszczeniu z temp obecnie ok 19°C ale można lekko obniżyć rozszczelniając okno, lub z czasem podnieść odkręcając kaloryfer. 

Drożdże z zestawów są z  12.10.2017 drugie 20.03.2018 r a ich trwałość określa się na dwa lata. 

 

Czy faktycznie drożdże z zestawu dadzą wyraźnie słabszy efekt, co byście polecili w tej sytuacji ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema, jesli masz cheć wpadnij do mnie od Sdz jakieś 30km mam gęstwę parodniową FM52 Amerykański Sen. Szkoda bo byłem dzisiaj w Sieradzu to bym Ci podrzucił. Myślę że warto dać US05 zamiast z tych z zestawu w końcu to drożdże robią piwo :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użycie gęstwy jest jeszcze prostsze niż suchych drożdży. Wrzucasz łyżką odpowiednią ilość i tyle.

 

A jeśli chodzi o pytanie w temacie, to drożdże i szeroko rozumiana fermentacja są najważniejszymi elementami piwa, więc drożdże to ostatnia rzecz, na której warto oszczędzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rob7320 masz na myśli samo chmielenie na cichej ? Myślałem o tym bo w gotowanie nie będę się bawił. Ogólnie chciałem zrobić piwo możliwie łatwo i szybko. 

A co do samej zmiany drożdży to faktycznie te odczucia smakowe mogą być lepsze na US-05 ?

Edytowane przez Zbynek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście na cichą  nic trudnego , poczytaj forum wszystko jest opisane . Extrakt  w puszce masz już nachmielony więc nie dajemy już nic do gotowania . Masz możliwość użycia gęstwy  skorzystaj . Zrobisz PA na niej , a później wykorzystasz do AIPY.

Edytowane przez rob7320
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Zbynek80 napisał:

Dzięki za propozycję, ale nie mam doświadczenia w takim zaszczepianiu gęstwą itd więc zrobiłbym tradycyjnie.  Po US-05 mogę podjechać na Grabowiec, lub mi przyślą listem. 

Dostaniesz gęstwę w słoiczku, przygotujesz brzeczkę, wlejesz zawartość do środka - to prostsze, niż rehydratyzowanie sucharów :)

Będziesz miał fajne drożdże w dobrej formie, a jak trochę poczytasz , to i kolejne piwo na nich zrobisz

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadaj gęstwę od kolegi a jeśli nie to użyj drożdży kitowych. W pierwszych dniach otwórz okno aby maksymalnie obniżyć temp. Potem okno zamknij i poczekaj w sumie minimum te 2 tygodnie. Wbrew pozorom drożdże z brewkitów Coopersa nie są takie najgorsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Jancewicz napisał:

W pierwszych dniach otwórz okno aby maksymalnie obniżyć temp

Maksymalnie tzn do Ilu ?

Te Coopers'owe są niby na 16-27, optymalnie 18-24°C. To drożdże zadałbym w ok 22°C aby ułatwić start a wstawił do pokoju z temp otoczenia ok 17-18, po tygodniu może podniósł na 21-22.

Kwestię gęstwy od kolegi @dan737 poważnie przemyślę, może uda się odebrać. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Zbynek80 napisał:

Maksymalnie tzn do Ilu ?

Te Coopers'owe są niby na 16-27, optymalnie 18-24°C. To drożdże zadałbym w ok 22°C aby ułatwić start a wstawił do pokoju z temp otoczenia ok 17-18, po tygodniu może podniósł na 21-22.

Kwestię gęstwy od kolegi @dan737 poważnie przemyślę, może uda się odebrać. 

 

Nie. Zadaj drożdże w temperaturze 16C jeśli możesz. W trakcie fermentacji stopniowo podnoś temperaturę. Ostatecznie tak jak piszesz 21-22C 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam w bloku więc w  najmniejszym pokoju w którym nie grzeje mam teraz 19 co i tak b mało, ale jak lekko rozszczelnię okno to się z 16 zrobi. Ale to na pierwsze 3 dni potem pewnie wrócę na 19, a po tygodniu nawet odkręcę kaloryfer na jakieś 20-21 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Zbynek80 napisał:

@Jancewicz To musiałbym zdrowo wychłodzić pokój, a start pewnie byłby strasznie długi w takiej niskiej temp. 

Start będzie normalny jak będziesz miał drożdże w dobrej kondycji.

 

Za to startując w 22C na pewno nie uzyskasz dobrego smakowo piwa. To jest chyba trochę ważniejsze od długości startu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem na myśli temp brzeczki ok 22, drożdże zaczynają się rozkręcać a fermentor wstawiony w 16C i temp warki już powoli spada, zanim drożdże się rozkręcą. 
Zanim spadnie, to drożdże rusza i w tej temperaturze się rozszaleją porządnie, i nie spadnie póki nie zaczną zwalniać bo będzie po frytkach

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Zbynek80 napisał:

Ja miałem na myśli temp brzeczki ok 22, drożdże zaczynają się rozkręcać a fermentor wstawiony w 16C i temp warki już powoli spada, zanim drożdże się rozkręcą. 

Nie działa to w ten sposób. Polecam lekturę: http://www.beerfreak.pl/dekalog-fermentacji-piwa-domowego/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O start się nie bój, obecnie fermentuje mi American Barleywine i startowałem drożdżami US-05 w temperaturze 12 stopni, ruszyły bez problemów. Zrób tak, abyś miał tę temperaturę otoczenia 16 stopni. Koledzy dobrze radzą: dokup amerykańskich chmieli (na te dwie warki to jakieś 100-150g) i sypnij go, 2-3 dni przed rozlewem do butelek. Następnie na przykład za pomocą pończochy przefiltruj piwko do fermentora z kranikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Versaar masz na myśli jakieś konkretne odmiany ? Czy sypiąc aromatyczny na zimno trzeba go jakoś dezynfekować czy można sypać prosto z opakowania ? 

 

Przez te kilka dni chmielenia chmieliny nie opadną ładnie na dno aby można było się obejść bez dodatkowego filtrowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=15379]Versaar[/mention] masz na myśli jakieś konkretne odmiany ? Czy sypiąc aromatyczny na zimno trzeba go jakoś dezynfekować czy można sypać prosto z opakowania ? 
 
Przez te kilka dni chmielenia chmieliny nie opadną ładnie na dno aby można było się obejść bez dodatkowego filtrowania ?
Co do odmian się nie wypowiem, pewnie klasyka USA, jakaś citra, amarillo, simcoe, coś. Nie trzeba dezynfekowac, można sypać. I nie opadnie.


Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokupiłem 100g Cascade, więc dałbym 2x 50g tylko tak się zastanawiam, czy nie można by tego zagotować w litrze czy kilku wody przez 5-10min i odcedzony zagotowany wywar dodać do brzeczki ? 

Obyłoby się bez otwierania i grzebania w fermentorze no i bez ewentualnego cedzenia przed rozlewem. Ewentualnie jakieś zanurzenie w warce chmielu w nylonowej skarpecie, ale czy aromat się jakoś dobrze rozejdzie z takiej małej skarpeteczki i 50g chmielu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.