Skocz do zawartości

drozdze dolnej fermentacji, a amplituda temperatury


limpdurst

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Bezwzględna porażka. Już możesz to piwo odpuścić. Ja mogę je zutylizować :)

Nie, nie, żle mu doradziłeś ;-) jeszcze nie zrobi tego piwa!

Trzeba tak mu tytłumaczyć: wyjdzie niedobre piwo ale koniecznie musisz go zrobić dla dobra całego świata. My (Bielok&Belzebub) wypijemy to niedobre piwio zagryzając kiełbaskami z grila ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Bezwzględna porażka. Już możesz to piwo odpuścić. Ja mogę je zutylizować :)

Nie, nie, żle mu doradziłeś ;-) jeszcze nie zrobi tego piwa!

Trzeba tak mu tytłumaczyć: wyjdzie niedobre piwo ale koniecznie musisz go zrobić dla dobra całego świata. My (Bielok&Belzebub) wypijemy to niedobre piwio zagryzając kiełbaskami z grila ;-)

To dobre hasło !

Można już zacząć kolegę zniechecać do tego piwa a kiedys może i jakis grill sie uda coby to wypić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

No teraz na poważnie ;)

Myślę że możesz a wręcz powinieneś skoro masz takie warunki, fermentowac piwo w tem. 14°C. Pewnie zaraz się podniosą głosy że piwo będzie estrowe, może się pojawić bukiet owocowy, ale ja jestem przekonany że będzie wyśmienite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynałem przygodę z piwem rok temu.25.03.2009 moja I Warka. Dolniaki warzyłem do maja temp urosła do 17stC Piwa wyszły smaczne. Napewno lepiej sie by udało w temp 10-12 stC. Teraz wykonam lodówkę ze styropianu i zastosuje pety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kłopot. Właśnie warzę swoje pierwsze piwo dolnej fermentacji ale mam problem z zadaniem drożdży. Starter robię w temp. 23 +-3°C . Ok. Kiedy strater przelewam do fermentatora? Jaka ma być temperatura w fermentatorze? Już sam nie wiem. Przeczytałem, zeby zdawać drożdże w temp powyżej 20°C . Jakoś gryzie mi się to z temperaturami dolnej fermentacji. Czyli jak to ma być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kłopot. Właśnie warzę swoje pierwsze piwo dolnej fermentacji ale mam problem z zadaniem drożdży. Starter robię w temp. 23 +-3°C . Ok. Kiedy strater przelewam do fermentatora? Jaka ma być temperatura w fermentatorze? Już sam nie wiem. Przeczytałem, zeby zdawać drożdże w temp powyżej 20°C . Jakoś gryzie mi się to z temperaturami dolnej fermentacji. Czyli jak to ma być?

Ja chłodzę brzeczkę do jakiś 25°C, zadaję starter i przenoszę od razu do chłodnego (12°C), tam piwo powili dojdzie do temperatury lagerowej, a drożdże nie zestresują się za szybką zmianą temperatury w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dziękuję. Oby mi się z tym piwem nic złego nie stało. Nie przeżyłbym porażki. Drugi dzień fermentacji. Temperatura w miarę stała. 10-11°C. Zajrzę do fermentatora i sprawdzę czy fermentacja ruszyła. Może lepiej jednak nie kusic losu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dziękuję. Oby mi się z tym piwem nic złego nie stało. Nie przeżyłbym porażki. Drugi dzień fermentacji. Temperatura w miarę stała. 10-11°C. Zajrzę do fermentatora i sprawdzę czy fermentacja ruszyła. Może lepiej jednak nie kusic losu?

Jeżeli mam jakieś wątpliwości to zaglądam do fermentora nawet codziennie, delikatnie podnosząc wieko na ~2 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zaglądnąłem. Drożdże wyraźnie ruszyły. Piana dosyć pokaźna, w kolorze lekko brązowym. Czuć trochę pracujące drożdże w atmosferze mojej komory chłodzącej. Chyba wszystko w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Witam. A ja mam pytanie konkretne co sie dzieje z piwkiem przy duzych skokach temperarur. Wystawilem moja aipe na balkon, i nie schowalem na noc di chaty, bo nieoczekiwanie wyjechalem. Czy cos sie stanie moojej cichej fermentacji? Dodam tylko, ze to moja pierwsza warka.

Edytowane przez Krowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.