Skocz do zawartości

Scotish ale


Adrian Siedlarski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Chcąc pozbyć się resztek słodów stworzyłem recepturę. Pomożecie mi ją zweryfikować? Jestem poczatkujacym piwowarem, wiec wszelkie sugestie mile widziane. 

 

2.5kg Pale ale

0.5 Pilzneński 

0.5 Monacijski

0.5 Biscuit

0.4 Słód whisky

0.1 Carafa II

Zacieranie 70-68 stopni 

 

Chmielenie:

20g Iunga '60

30g english golding' 10

Gęstwa US-04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słodu wędzonego użyłbym 300g,

Monachijski według mnie, jak chcesz zużyć, to możesz sypnąć trochę więcej. Myślę że nawet całe 800g by nie szkodziło. Pisałeś o carahell - możesz dorzucić jego 100g

 

Iunga przy założeniu 11%aa masz za dużo goryczki. Dałbym 12-13g

Przy tych drożdżach bym zacierał w temperaturze 68 stopni

 

Poza tym wydaje się OK. W razie czego może niech ktoś jeszcze się wypowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś na ile litrów i jaki przewidywany ekstrakt jest ta receptura. Wrzucając to do BS2 wylicza mi 10,8°Blg dla 19l piwa.

 

Jeśli ma to być Scottish to wywal słód whisky - szkockie piwa warzy się bez jego udziału. Biscuit też zbędny, zwłaszcza w takiej ilości, ostatecznie zostawiłbym na Twoim miejscu 0,1/0,2kg bo nie masz żadnego karmelowego słodu. Carafy sypnąłbym max 0,05kg - w tak lekkim piwie może być odczuwalna, tym bardziej że nie masz typowego karmelowego który mogłby ją skontrować. Usunąłbym też dawkę goldingsa z 10' - piwo ma być raczej słodowe.

 

Chyba że zostawisz to wszystko jak jest (poza słodem whisky) i pogodzisz się z tym że masz Brown Ale zamiast Scottisha, albo zwiększysz litraż obniżając tym samym przewidywany ekstrakt i będziesz mieć coś a'la Milda.

 

I błagam... S-04. Czasem jak czytam US-04 albo S-05 to nie wiem czy autor się rypsnął w literze, czy w numerku, a to dwa zupełnie inne szczepy. No offence, ale 1 literka lub cyfra a różnica diametralna ;)

 

Jeśli piszesz o gęstwie S-04 to do Scottisha będzie gorszym wyborem niż US-05, bo profil Scottisha powinien możliwie czysty, a US-05 zdecydowanie bliżej do czystości niż S-04. Chyba że zmienisz koncepcję na Brown Ale, wtedy już będzie bardziej pasowało.

Edytowane przez Maciejeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to uzależnione, czy chcesz tradycyjny Scottish Ale, czy coś w zbliżonym stylu. Tradycyjny Scottish Ale masz 10Blg. Powinien być bez dodatku  wędzonki i karmelu.

Przy wędzonce i słodzie biscuit brakuje trochę karmelu. Najlepiej, żeby zredukować ilość biscuita i sypnąć ok. 150g słodu karmelowego

Ja gęstość sprawdzałem pod kątem Scottish Export. Wychodzi w granicach 12-13blg 

Edytowane przez Grzegorz Żukowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten karmelowy ma ok500 EBC.  Wyjdzie Ci bardziej Stout :)

EBC max 150. 

Ja najbardziej lubię karmelowy żytni w takim piwie. Poza stylem, ale jest po mojemu ciekawszy. 

https://browamator.pl/slod-cararye-zytni-karmelowy-100-130-ebc-weyerman,3,40,1492

Taki,  tylko 5kg może być za dużo,  jakieś 300g bym dał. 

Edytowane przez Jankasper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słód karmelowy im ciemniejszy, tym wnosi coraz ciemniejsze posmaki. Bardzo jasne, typu Carahell wnoszą głównie słodycz. Ciemne wprowadzają aromaty ciemnego karmelu czy rodzynek.

Ten carahell od biedy mógłby się nadać. Żytni zgadzam się. Już kompletnie nie w stylu, ale smaki wnosi ciekawe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.