Skocz do zawartości

Niewykorzystany starter


nogmot

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Potrzebuję pomocy.

W wczoraj zrobiłem starter do AIPA (z Wyeast 1272 American Ale II, w kolbie, 1.8 l płynu, 10 blg, temp otoczenia 21C). Dziś miałem warzyć (wiem, że starter za późno zrobiony), ale nie dam rady. Warzenie ok środy lub za tydzień (kolejna sobota).

Co zrobić ze starterem?

15479021894721234853051.jpg

15479022212211992467687.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu wstaw do lodówki :)

Jak jeszcze nie wstawiłeś to pokręć jeszcze trochę, żeby chociaż łącznie z 24h był na mieszadle, wtedy drożdże się już odpowiednio namnożą.

Edytowane przez PawelW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, PawelW napisał:

U mnie jak była potrzeba to wyjmowałem półkę i wchodził. Możesz ewentualnie zdezynfekować jakiś słoik czy inne naczynie (szersze a niższe) które się zmieści do lodówki. Kombinuj.

Z kombinowaniem nie chcę skończyć na infekcji. Ale dzięki za radę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłem w takiej sytuacji, ale po namnożeniu się drożdży zostawiłbym je po prostu w tej kolbie, niech rozpoczną fermentację i w fazie burzliwej fermentacji(środa?) dodałbym ten starter do piwa. Lub jeśli już byłoby po fermentacji(następna sobota?) to zadałbym gęstwę. Ale podkreślam jeszcze raz, że nie byłem w takiej sytuacji.

Edytowane przez Glowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Glowa napisał:

Nie byłem w takiej sytuacji, ale po namnożeniu się drożdży zostawiłbym je po prostu w tej kolbie, niech rozpoczną fermentację i w fazie burzliwej fermentacji(środa?) dodałbym ten starter do piwa. Lub jeśli już byłoby po fermentacji(następna sobota?) to zadałbym gęstwę. Ale podkreślam jeszcze raz, że nie byłem w takiej sytuacji.

Dzięki za info!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie mieści do lodówki, to wystaw na balkon. Do środy da radę, tylko przed zadaniem potrzymać w domu, żeby osiągnęły temperaturę pokojową i ruszyły z fermentacją w kolbie

Starter nie powinien zamarznąć. Nawet, gdyby jego zmroziło, to po odmrożeniu powinno coś drożdży przeżyć, żeby zrobić nowy starter

 

Inne wyjście, jak masz ekstrakt, to nastaw na szybko niewielką warkę. W tydzień drożdże przefermentują, na gęstwę zapodasz docelowy nastaw :)

Edytowane przez Grzegorz Żukowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Grzegorz Żukowski napisał:

Jak się nie mieści do lodówki, to wystaw na balkon. Do środy da radę, tylko przed zadaniem potrzymać w domu, żeby osiągnęły temperaturę pokojową i ruszyły z fermentacją w kolbie

Starter nie powinien zamarznąć. Nawet, gdyby jego zmroziło, to po odmrożeniu powinno coś drożdży przeżyć, żeby zrobić nowy starter

 

Inne wyjście, jak masz ekstrakt, to nastaw na szybko niewielką warkę. W tydzień drożdże przefermentują, na gęstwę zapodasz docelowy nastaw :)

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Hanys93 napisał:

Taka kolba nie zmiesci Ci sie do lodowki?

Nie chcialbys widziec miny mojej Zony jak po otwarciu lodowki, zastala Fast Fermenta w srodku a jedzenie na balkonie :D

Wpis dnia!! :-D:-D

No właśnie ? mam problem z sucharami w lodówce, a co mówić o starterach! ?

Teraz 2 startery stoją na lodówce. Żona Zofia niska, a i tak dostrzegła! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc po moich doświadczeniach, to musisz ją przekonać do swojego piwa. Żona, wtedy jeszcze dziewczyna, też na początku mnie w myślach nie raz mordowała. Dopóki gotowego produktu nie spróbowała ;) Teraz jest dużo bardziej wyrozumiała, tylko planowane style piwa muszę z nią konsultować. Belgijskie style, poza witem i saisonem u mnie odpadają. Chociaż BPA połowę warki do gotowania zużyła 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Grzegorz Żukowski napisał:

Patrząc po moich doświadczeniach, to musisz ją przekonać do swojego piwa. Żona, wtedy jeszcze dziewczyna, też na początku mnie w myślach nie raz mordowała. Dopóki gotowego produktu nie spróbowała ;) Teraz jest dużo bardziej wyrozumiała, tylko planowane style piwa muszę z nią konsultować. Belgijskie style, poza witem i saisonem u mnie odpadają. Chociaż BPA połowę warki do gotowania zużyła 

Też tak  zrobiłem, ale...podszedłem do tematu od złej strony. Spróbowała AIPA 70 IBU i pozamiatane ? Teraz refermentuje się słodki kawowy i czeko staut, więc może tym ją kupię. Ale problem jest natury meta - żona nie lubi alko generalnie. Wypije 100 ml wina i ogląda świat leżąc, więc lekko nie jest. Chociaż z drugiej strony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.