Skocz do zawartości

Temperatura fermentacji - pytanie nowicjusza.


darkneess

Rekomendowane odpowiedzi

Odświeżę trochę temat :)

 

Wareczka od której się zaczął wątek już w połowie skonsumowana (Black IPA), bardzo pijalna, mocna goryczka, granulat w chmielu dodawany do zestawu z Gozdawy robi robotę :) Ale jak to brewkit, pijalna ale jak blackipa nie smakuje :P 

No i nie obyło się bez problemów bo została zrobiona przed zasięgnięciem porad z forum. Połowę butelek zlałem bez sitka i trochę chmielu wleciało, przez to może być srogi gaszing w niektórych butelkach? 

 

Ale uwarzyłem kolejną wareczkę "Weizen - Gozdawa koneser", również granulat chmielowy był w zestawie. Gotowałem ponad 1h bez pokrywki żeby pozbyć się DMS, fermentacja w 22,5 C zgodnie z zaleceniami. Wczoraj zabutelkowałem i zmierzyłem jak od fermentowało. I tutaj pytanie: wstawiam zdjęcia z przed i po fermentacji, zeszło z 48 do 8, całkiem sporo. Ale czegoś nie wiem albo źle liczę bo wychodzi 30% alk :P
Pewnie nie mierze BLG a coś innego, podpowiedzcie jak to przeliczyć? 

 

Pozdrawiam. 



 

after.jpg

before.jpg

Edytowane przez darkneess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Henx napisał:

I fermentacja w 22,5 wg zaleceń?

Czyich zaleceń?

 

Znalazłem gdzieś info tych drożdży które były w zestawie i tam było napisane że 22-25 jest najbardziej optymalne dla nich. A powinno być niżej? wyżej? wole goździki niż banany więc pewnie niżej? 

 

Dzięki za szacun ale jopejskie nie było w planie :P 

 

@Kaniutek, nie wiem, pewnie tak jest bo wyniki bardziej sensowne, ale czemu 1048 to 12blg? jaki wzór jest na to? i ABV = % alk?  

 

Pozdr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz krótko w wikipedii o przeliczaniu ciężaru właściwego na blg: https://www.wiki.piwo.org/Obliczanie_wydajności_warzelni i https://www.wiki.piwo.org/OG

Abv to skrót od alcohol by volume, czyli procentowa zawartość alkoholu wg objętości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Henx Niestety nie zrobiłem zdjęcia co to był za szczep, o ile w ogóle było napisane. A wszędzie gdzie szukam to to jest że w zestawie są "dedykowane do stylu drożdże" :)

Nic to, teraz to i tak już po fakcie. Ale następnym razem planuje BlackIPA znowu zrobić bo to pierwsze smaczne. W jakiej temperaturze powinienem fermentować? 

 

@punix Dokładnie o to mi chodziło :) Dziękuje bardzo. Czyli powinno być około 5%, całkiem dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.