Skocz do zawartości

Temperatura fermentacji - pytanie nowicjusza.


darkneess

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie chciałem się przywitać na forum, Witam wszystkich :)


10, może nawet więcej już warek z brewkitów przerobiłem, ale wszystkie na czuja. No i postanowiłem wreszcie przeczytać instrukcję ;) znaczy zapytać o to co mnie nurtuje. 

 

Zrobiłem wczoraj zestaw z Gozdawy - Koneser Black IPA. Klasycznie gotowałem z jakieś 10 min i zalałem do fermentatora, drożdże kiedy brzeczka ostygła do około 20st. 

I tu pytanie, według instrukcji piwa górnej fermentacji ALE powinny fermentować w 18-22st. Ale czy to jest temperatura otoczenia czy temperatura brzeczki??

Ostatnio pszeniczniaka trzymałem w pokoju gdzie temperatura waha się od 20-24st w ciągu dnia i ma dziwny posmak, nie pamiętam deskryptora tej wady (może kukurydza, ale nie jestem pewny) ale już wcześniej się zdarzało. 

 

Wczorajsza Black IPA stoi w spiżarce gdzie jest aktualnie 14,5 temp otoczenia. Drożdże wsypałem o 1szej w nocy więc może nie jest za późno żeby mi ktoś powiedział że tam nic z tego nie wyjdzie... 

 

Wiec jaka powinna być temperatura w pomieszczeniu?? 

 

Pozdrawiam, 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kukurydzy to jest to DMS. Brzeczkę powinieneś gotować koło godziny i możliwie najszybciej schłodzoć poniżej 70st. 

Co do temperatury fermentacji 18-22 które masz podane na opakowaniu to temp wewnątrz fermentora. Czyli startujesz w temperaturze i brzeczki i otoczenia najlepiej w około 16st i stopniowo podnosisz do około 22 w przeciągu 7-10 dni. Jeśli nie masz możliwości takiego sterowania to zacznij w 16 i przenieś do 22 po 5-7 dniach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura fermentacji odnosi się do temperatury brzeczki. W stosunku do temperatury otoczenia w pierwszych dniach fermentacji w fermentorze będziesz miał jakieś 2-5 stopni więcej, w zależności od szczepu drożdży, zadanej ilości i kilku innych rzeczy. Te 14,5 stopnia powinno być idealne na początek (zakładając drożdże np. US-05).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Drożdże z zestawu brewkit, nie opisane. Dodawałem przy temperaturze brzeczki 20stopni. 

- Tak to pewnie DMS, a z czego on może wynikać? za wysoka temperatura fermentacji? 

- Zanim przeczytałem przeniosłem je do pomieszczania o temp 18 stopni :D Mam możliwość  "sterowania". W takim razie na 3 dni wrzucę je do 14,5 stopnia, później do 18 stopni, a na koniec do pokoju 20-23 stopni. 

 

Warto zawsze przy ALE zmieniać drożdże na US-05? te z zestawu olewać?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, ale nie ze zrozumieniem  ;)

Ok już doczytałem ze zrozumieniem, szkoda że zrobiłem to wczoraj zanim spytałem na forum, ale następnym razem zrobię poprawnie. 

 

Co do schładzania, ja robię to tak że do fermentora wlewam około 5L zimnej wody a do niej wlewam wrzątek i dolewam zimnej wody do 21L. Tak jest ok czy coś poprawić? 

Edytowane przez darkneess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy w brewkitach Gozdawy trzeba gotować ten koncentrat brzeczki aby pozbyć się DMS? W brewkitach z Buldoga, które robiłem na pewno nie było konieczności takiego gotowania.

 

pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie DMS nie jestem przekonany. Jednak po dodaniu płynnego ekstraktu WES celem podbicia ekstraktu, nigdy takiego przełomu białkowego przy żadnych słodach nie widziałem. Patrząc na te doświadczenie, radziłbym dla bezpieczeństwa pogotować

Edytowane przez Grzegorz Żukowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich 

Mam pytanie odnośnie fermentacji piwa Przenicznego.

Chciałbym się poradzić w jakich temperaturach przeprowadzić fermętacje aby uzyskać posmaki goździków i bananów

Po fermentacji piwo będę przelewał do kega i sztucznie nagazowywał.

Drożdże - Danstar Munich Classic 

Plan mam taki: 7 dni piwnica temp. 17-18 C następnie mieszkanie temp. 21-23 C bez przelewania na cichą

Proszę o opinię i rady 

Pozdrawiam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tych drożdży. Z opinii na innych forach, ciężko się doszukać banana na Danstarach. Banan, jeżeli w ogóle się na tych drożdżach pojawi, to w niższym zakresie. W górnym zakresie jest wydobywany goździk. Estry wydobywane są w niższych temperaturach, w wyższych fenole. 17 stopni, to będzie prawie górny zalecany zakres. Temperatura fermentacji jest z reguły 2-3 stopnie wyższa, jak temperatura otoczenia. Przytrzymałbym 2 tygodnie w piwnicy, najlepiej z otwartym oknem albo zakręconymi grzejnikami

Edytowane przez Grzegorz Żukowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2019 o 12:22, Henx napisał:

Te z zestwu to masakra, nadają się tylko do śmieci albo jako odżywka do włosów. 

Masz na myśli konkretnie te Gozdawy czy ogólnie ? Zdaję sobie sprawę, że te w Kitach nie są pewnie jakieś super, ale chyba nie wszystkie są takie fatalne ? 

Pytam bo kupiłem 2 Kity Coopersa PA i AIPA  + 2 puchy ekstraktu PA Bruntala i tak sobie myślałem czy nie dokupić do tego 2x US-05 ale to kolejne 20 zł więc zrezygnowałem skoro drożdże są w zestawie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże w kitach są ok. Dobierane są pod kątem umiejętności początkujących. Zła opinia o nich jest pewnie wynikiem niskich umiejętności początkujących piwowarów i braku kontroli temperatury fermentacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, wizi napisał:

Drożdże w kitach są ok. Dobierane są pod kątem umiejętności początkujących. Zła opinia o nich jest pewnie wynikiem niskich umiejętności początkujących piwowarów i braku kontroli temperatury fermentacji

 W jakich warunkach powinno się przechowywać drożdże, a w jakich są te z kitów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że lepiej w lodówce. Jednak proces obumierania drożdży suchych a płynnych to nie to samo. Jak kupisz świeży kit to wszystko powinno być w porządku. Abstrahując od sytuacji trzymania brewkitów w skrajnych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Grzegorz Żukowski napisał:

Nie znam tych drożdży. Z opinii na innych forach, ciężko się doszukać banana na Danstarach. Banan, jeżeli w ogóle się na tych drożdżach pojawi, to w niższym zakresie. W górnym zakresie jest wydobywany goździk. Estry wydobywane są w niższych temperaturach, w wyższych fenole. 17 stopni, to będzie prawie górny zalecany zakres. Temperatura fermentacji jest z reguły 2-3 stopnie wyższa, jak temperatura otoczenia. Przytrzymałbym 2 tygodnie w piwnicy, najlepiej z otwartym oknem albo zakręconymi grzejnikami

Odwrotnie, banan jest w wyższych temperaturach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd, coś mi się ubzdurało. Masz rację

http://blog.homebrewing.pl/hefe-weizen-wskazowki-do-zacierania-chmielenia-fermentacji/

Nauczka, żeby najpierw się upewnić, zanim coś się napisze :/

Edytowane przez Grzegorz Żukowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moje piwo, nie moja sprawa. Drożdże z kitów nie leżą w lodówce i nie są to drożdże wysokich lotów. Paczka sucharów kosztuje poniżej 10 zł.

Ktoś gdzieś kiedyś napisał mądrą wypowiedź na tym forum, że piwowarzy dzielą się na tych, którzy chcą zrobić w domu piwo i na tych co chcą zrobić w domu dobre piwo.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie Fermentisa jest napisane, że drożdże (sprawdzałem us-05 i s-04) mogą być przechowywane do 3 miesięcy w temperaturze pokojowej, a potem do 3 lat w temperaturze <10 st. C bez wpływu na ich właściwości. Podtrzymuję, więc swoje zdanie, że świeży brewkit + kontrola temperatury fermentacji = dobre piwo. Na swoim przykładzie - zrobiłem 4 brewkity, z czego 2 ostatnie w lodówce. Utrzymując odpowiednią kontrolę nad temperaturą fermentacji, piwa wyszły zgodnie z oczekiwaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.