Skocz do zawartości

Pozdrawiam piwoszy.


Shintakesuji

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam na imię Grzegorz, mam 24 lata. Słucham bluesa i pije piwo(najbardziej AIPA), a na codzień jeżdżę po Europie (kierowca międzynarodowy).

Chciałbym zacząć przygodę z warzeniem piwa i tu pojawia się moje pierwsze pytanie. Uznalem, że zadam je od razu tutaj. Pewnie, gdybym dobrze poszukał, znalazłbym odpowiedź, ale jeszcze się trochę gubię w tych wszystkich rodzajach piwa itp. 

A więc, mam system pracy, 4, lub 3 tygodnie pracy na tydzień wolnego. Czy uda mi się zrobić jakieś piwko? Np. takie które fermentuje do tygodnia, albo takie, które może fermentować 3 tygodnie albo nawet miesiąc. Jeżeli tak to jakie? Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój system pracy jest wręcz wskazany dla niektórych piw :D Przynajmniej nie będziesz niepotrzebnie zagłądał do środa tak jak wielu początkujących.

Z AIPA może być ciężko bo właśnie w ciągu 2-3 tygodni trzeba piwo dodatkowo nachmielić ale bez tego też wiele dobrych piw można zrobić. Jest wiele zmiennych czynników ale na pewno zostawienie piwa na 3-4 tygodnie bardziej mu pomoże niż zaszkodzi. Większość popularnych piw fermentuje burzliwie do 1 tygodnia, zostawienie go na 3 czy 4 tygodnie i dopiero rozlew nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na jakieś piwa typu ALE na wiki.piwo.org. Ewentualnie każdy sklep oferuje gotowe zestawy surowców razem z dokładną instrukcją warzenia. Chociaż jak jesteś ogarnięty to możesz zacząć od IPA/AIPA, nic nie stoi na przeszkodzie żebyś tylko dopasował wszystko do czasu pobytu w domu. Może ktoś jeszcze wniesie coś do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z IPA też nie ma problemu przy takim trybie pracy. Wstawiasz na fermentację przed wyjazdem, po powrocie chmielisz na zimno i po 4-5 dniach zlewasz w butelki. Znowu do pracy i po powrocie jest piwo do picia. Oczywiście przy założeniu, że masz dobre warunki do fermentacji, czyli pomieszczenie z temp. 16-17 stopni lud lodówkę ze sterownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.