Jump to content

Pozdrawiam piwoszy.


Shintakesuji
 Share

Recommended Posts

Cześć. Mam na imię Grzegorz, mam 24 lata. Słucham bluesa i pije piwo(najbardziej AIPA), a na codzień jeżdżę po Europie (kierowca międzynarodowy).

Chciałbym zacząć przygodę z warzeniem piwa i tu pojawia się moje pierwsze pytanie. Uznalem, że zadam je od razu tutaj. Pewnie, gdybym dobrze poszukał, znalazłbym odpowiedź, ale jeszcze się trochę gubię w tych wszystkich rodzajach piwa itp. 

A więc, mam system pracy, 4, lub 3 tygodnie pracy na tydzień wolnego. Czy uda mi się zrobić jakieś piwko? Np. takie które fermentuje do tygodnia, albo takie, które może fermentować 3 tygodnie albo nawet miesiąc. Jeżeli tak to jakie? Dziękuję za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Twój system pracy jest wręcz wskazany dla niektórych piw :D Przynajmniej nie będziesz niepotrzebnie zagłądał do środa tak jak wielu początkujących.

Z AIPA może być ciężko bo właśnie w ciągu 2-3 tygodni trzeba piwo dodatkowo nachmielić ale bez tego też wiele dobrych piw można zrobić. Jest wiele zmiennych czynników ale na pewno zostawienie piwa na 3-4 tygodnie bardziej mu pomoże niż zaszkodzi. Większość popularnych piw fermentuje burzliwie do 1 tygodnia, zostawienie go na 3 czy 4 tygodnie i dopiero rozlew nie zaszkodzi.

Link to comment
Share on other sites

Popatrz na jakieś piwa typu ALE na wiki.piwo.org. Ewentualnie każdy sklep oferuje gotowe zestawy surowców razem z dokładną instrukcją warzenia. Chociaż jak jesteś ogarnięty to możesz zacząć od IPA/AIPA, nic nie stoi na przeszkodzie żebyś tylko dopasował wszystko do czasu pobytu w domu. Może ktoś jeszcze wniesie coś do tematu.

Link to comment
Share on other sites

Z IPA też nie ma problemu przy takim trybie pracy. Wstawiasz na fermentację przed wyjazdem, po powrocie chmielisz na zimno i po 4-5 dniach zlewasz w butelki. Znowu do pracy i po powrocie jest piwo do picia. Oczywiście przy założeniu, że masz dobre warunki do fermentacji, czyli pomieszczenie z temp. 16-17 stopni lud lodówkę ze sterownikiem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.