Skocz do zawartości

Precyzyjna kontrola fermentacji


burymichu

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni.

 

Długo się zastanawiałem czy dodawać ten wątek - głównie z powodu złożoności projektu i wątpliwości, co do jego przydatności w piwowarstwie domowym. Uznałem jednak, że może ktoś z tego skorzysta, zainspiruje się i znajdzie pożytek z tego rozwiązania. W założeniach była możliwie dokładna kontrola procesu fermentacji,  zdalna regulacja temperatury, jak najlepsza wizualizacja zachodzących procesów i bezprzewodowa obsługa. Nie ukrywam, że ceny rozwiązania nie brałem pod uwagę - całość wyniosła mniej więcej 500 PLN. Wliczam w to koszt budowy bezprzewodowego termostatu, iSpindel oraz serwera na linuksie. 

 

W ramach dodatkowego wyjaśnienia:

1. projekt jest nieco gadżeciarski

2. nie jest tani

3. lubię owoce własnej pracy - czy to domowe piwo, czy zdłubany projekt elektroniczny.

 

Składniki:

serwer linux (raspberrry Pi 3B+), baza danych InfluxDB, oprogramowanie do wizualizacji danych z time stamp DB - Grafana, termostat z autorskim oprogramowaniem zbudowany na ESP8266 i termometrach DS18B20, styropianowa komora fermentacyjna (stacjonująca głównie na balkonie).

 

Ciężko w wątku forumowym opisać cały projekt, więc przedstawiam produkt finalny, a ewentualnych zainteresowanych szczegółami projektu zapraszam na PW - chętnie podzielę się całym "know-how"

Stworzyłem konto testowe dla osób, które chcą "pogrzebać" w interfejsie:  http://87.206.238.236:3000 l: test, p: test1234

 

image.thumb.png.5f6d7c7fbd13aa4d25a29b12ec24b2e8.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaką masz alternatywę. InfluxDB pod Windows jest w fazie eksperymentu. Grafana powinna chodzić. Pozostaje kwestia wydajności - na RBPI ten zestaw działa.Nie testowałem wymagań systemowych na innych platformach...

 

BriewPiLess - nie pamiętam jaki tam jest hardaware, ale jeżeli jest ESP8266, DSB1820 + przekaźnik, to nie widzę przeciwwskazań ;)

 

Edytowane przez burymichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Robert87 napisał:

No w Brewpiless właśnie taki zestaw jest;)

Wysłane z oddziału Poczty Polskiej przy użyciu Tapatalka
 

 

No to znaczy, że się da :)

 

Tak wygląda schemat / architektura całości. Wybaczcie jakość rysunku ;)

 

image.png.d5c9a3fa4dc7f90f1b2e94e30eaa0ebe.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.