Skocz do zawartości

Gar zacierny - Klarstein Maischfest 25L - kilka pytań


huhur

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 15.01.2019 o 00:19, fotohobby napisał:

To było pierwsze wrzenie:

 

i była jeszcze trochę partyzantka z tymi klamerkami otp.

Teraz dokupiłem parę drobiazgów - m.in obejmy na wąż i zaczęło wyglądać estetyczniej.

 

 

 

Kontynuując wątek, czy mógłbyś napisać coś więcej o tych klamerkach, może aktualne zdjęcie?

Mam już Maischfesta. Z chin idzie pompka i szybkozłączki. Natomiast nie wiem jak rozwiązać problem, żeby wszystko estetycznie się trzymało Na razie mój plan, to taki że zastępuję kran zaworem kulowym, który już posiadam. Do tego szybkozłączka, pompka, kolejne szybkozłączki i wąż silikonowy. Na górze chciałbym podłączyć kolejny kran/zawór do kociołka, ale do końca nie mam pomysłu jak;)

 

W koszu są całkiem duże dziury, czy używasz dodatkowej siatki/filtratora na bazie IKEI?

 

Czego używaż podczas chmielenia, hopspider? Raczej hopstoper odpada, bo jest za mało miejsca.

Edytowane przez tymbarck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.04.2019 o 13:22, tymbarck napisał:

 

Kontynuując wątek, czy mógłbyś napisać coś więcej o tych klamerkach, może aktualne zdjęcie?

Mam już Maischfesta. Z chin idzie pompka i szybkozłączki. Natomiast nie wiem jak rozwiązać problem, żeby wszystko estetycznie się trzymało Na razie mój plan, to taki że zastępuję kran zaworem kulowym, który już posiadam. Do tego szybkozłączka, pompka, kolejne szybkozłączki i wąż silikonowy. Na górze chciałbym podłączyć kolejny kran/zawór do kociołka, ale do końca nie mam pomysłu jak;)

 

W koszu są całkiem duże dziury, czy używasz dodatkowej siatki/filtratora na bazie IKEI?

 

Czego używaż podczas chmielenia, hopspider? Raczej hopstoper odpada, bo jest za mało miejsca.

 

No coż, póki co pozostało na takiej konfiguracji:

 

spacer.png

 

Jest funkcjonalna, więc nic nie zmieniam.

 

Dodatkowego sitka nie używam - spowalniało cyrkulację brzeczki.

Chmielę luzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
W dniu 15.01.2019 o 21:03, fotohobby napisał:

Bez pompki i bez worka - dużo łuski, mąki przelatywało przez dno. Mętna brzeczka, jakieś przypalone drobinki podczas gotowania.

Z workiem (150um) - brzeczka też dość mętna, ale bez farfocli na dnie. Za to przytykająca się filtracja.

Z pompką - brzeczka klarowna, farfocle wyciągnięte i przetransportowane na górę kosza, żwawsza filtracja. Brak przypaleń.

Mieszam tylko na początku, później, przez 45 min zaglądam od czasu, do czasu, tylko po to, by dopasować wydajność pompy.

 

Teraz mam wydajność 80-84% (wg Brew Target). 

Nie jest to jakiś spektakularny wynik, ale nie mam parcia na jego żyłowanie .

Wysładzam do 6-8 BLG

Witam

Podepnę się pod temat i zapytam :

jak sprawdzić blg wody wysładzanej przez te sito ? wiadomo, że nie może spaść poniżej 2 BLG bo wypłuka garbniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, w związku , że zamówiłem sobie taki kocioł tylko, że 35L oraz pompkę z aliexpress  mam jeszcze klika pytań:

Rozumiem że pompka chodzi przez cały proces zacierania, i wszystkie drobinki które się przedostaną przez sito lecą na górę  kosza ? Pompa się nie zatyka ? Bo nie widziałem tam jakiejś Bazooki, czy brzeczka jest mętna ? Jak wygląda proces filtracji w takim kotle? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć,

Planuję zakup Klarstein Maischfest 25L, i mam kilka pytań do osób które już używają. Minęło trochę czasu więc zapewne więcej doświadczeń i może kodyfikacji.

1. Planuję warki 20 L więc na pewno ten wystarczy? (dopytuję bo spotkałem się z opiniami że w podobnym kotle sprzedawanym jako 40L warzy się max 30L.

2. Czy ostatecznie używacie dodatkowych sit, toreb aby uniknąć przypalaniu drobinek na dnie czy zewnętrzna pompka rozwiązuje problem (planuję tę z ALI)?

3. Jak długo czekacie na wrzenie brzeczki?

4. Jak z jakością, trwałością po dłuższym czasie?

5. Czy używacie chodnicy z zestawu? Ile czasu potrzebuje na schłodzenie brzeczki?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podłącze się pod temat, ponieważ też planuję zakupić Klarsteina i zastanawiam się nad wyborem pomiędzy tym z cyrkulacją i bez cyrkulacji.

I takie pytanie, czy jeżeli jest sito, czy ta cyrkulacja naprawdę tak dużo daje? Nie wystarczy po prostu co jakiś czas łychą zamieszać? Co tak naprawdę zyskuję dzięki cyrkulacji?

Podłączam się również pod pytania powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Royalcathering ktory jest identyczn jak klarstein i mozna do niego wlac 40litrow wody, to bardzo, ale to bardzo slabo miesci sie zasyp na 20litrow portera baltyckiego, tak ze 25l to jednak moze byc malo nawet na inne jasniejsze piwa, cyrkulacja daje dosc duzo, czy to ta pod sitem, czy ta pompujaca plyn na gore, nie zmienia to faktu ze czeste mieszanie powoduje lepszy rozklad temperatur niz tylko przeplyw, nalezy mieszac tak aby warstwa na dnie sita nie wzburzyla sie wtedy drobinki nie przedostaja sie na dol, albo jest ich tak malo ze nie sa problemem.

Czas potrzebny na zagotowanie rozni sie od mocy grzalki, ilosci brzeczki tempeatury startowej oraz nawet cisnienia, zaczynajac proces gotowania i startujac z powiedzmy 75° to jakies 15-20 mam gotujaca sie brzeczke, u mnie to juz 97°

Co do chlodnicy przerobilem kilka, ale jednak uwarzam ze chlodnica zanurzeniowa jest lepsza od innych pod zwgledem procesu chlodzenia, jesli chodzi o wydajnosc to chyba kazda inna bedzie lepsza

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marchelli napisał:

cyrkulacja daje dosc duzo, czy to ta pod sitem, czy ta pompujaca plyn na gore, nie zmienia to faktu ze czeste mieszanie powoduje lepszy rozklad temperatur niz tylko przeplyw, nalezy mieszac tak aby warstwa na dnie sita nie wzburzyla sie wtedy drobinki nie przedostaja sie na dol, albo jest ich tak malo ze nie sa problemem.

 

 

 

Czyli jeżeli zastosowałbym jakieś mieszadło automatyczne nakładane na górę, to uzyskałbym podobny, a wręcz lepszy efekt niż dzięki cyrkulacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt bys uzyskal na pewno lepszy, bo juz rozklad temperatury bedzie lepszy, ale niestety przez sitko przeleci Ci wtedy bardzo duzo drobnego slodu czy maczki, bez mieszania pod sitem sie wszystko przypali, a nawet jak zostawiesz mluto zeby sie ulozylo i przefiltrujesz za pomoca pompki wszystko na gore to i tak nie wylapie wszystkiego

Wysłane z mojego J9110 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.10.2019 o 11:59, chuck_norris9 napisał:

 

5. Czy używacie chodnicy z zestawu? Ile czasu potrzebuje na schłodzenie brzeczki?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

Chłodnica z zestawu, to nieporozumienie. Zrobiłem na niej dwie warki, fakt że w lecie, więc temperatura wody też była wyższa, ale zejście do 20 paru stopni zajęło dobre 1,5 godziny.  Przy mojej starej miedzianej czas to około 0,5 godziny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej, mam za sobą dziś pierwsze zacieranie w Klarsteinie 30L i parę pytań w związku z tym:

1. Jak to jest z tą wodą, wszędzie podają 3,5 litra na kg słodu - przy zasypie 3,6kg wyszło mi tak mało wody, że góra była praktycznie sucha. Ratowałem się dolewając jeszcze z 7 aby mieć 20 na garze.

2. Jak to jest z tymi dwoma rurkami, czy rzeczywiście lustro wody ma mieć taką wysokość aby wpadać do środka tej rurki, czy ma to tylko służyć do odpowietrzenia przy pracy pompy? Ktoś podawał, że przy warkach 20L najlepiej dać już 2 rurki.

3. Czy można ustawić więcej programów tzn 3 przerwy zacierania?

4. Jaki sprzęt polecacie dokupić "na start"? Najbardziej myślę o hop spiderze.

 

Generalnie to moja pierwsza warka od kilku lat i zabierałem się do niej jak do jeża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Posulus napisał:

Hej, mam za sobą dziś pierwsze zacieranie w Klarsteinie 30L i parę pytań w związku z tym:

1. Jak to jest z tą wodą, wszędzie podają 3,5 litra na kg słodu - przy zasypie 3,6kg wyszło mi tak mało wody, że góra była praktycznie sucha. Ratowałem się dolewając jeszcze z 7 aby mieć 20 na garze.

2. Jak to jest z tymi dwoma rurkami, czy rzeczywiście lustro wody ma mieć taką wysokość aby wpadać do środka tej rurki, czy ma to tylko służyć do odpowietrzenia przy pracy pompy? Ktoś podawał, że przy warkach 20L najlepiej dać już 2 rurki.

3. Czy można ustawić więcej programów tzn 3 przerwy zacierania?

4. Jaki sprzęt polecacie dokupić "na start"? Najbardziej myślę o hop spiderze.

 

Generalnie to moja pierwsza warka od kilku lat i zabierałem się do niej jak do jeża.

Ja daje wody 5-1, woda nie ma sie przelewać przez rurkę tylko przez młóto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Hej pochwalę się, bo w końcu udało mi się skompletować dodatkowy sprzęt o do Maischfesta i zrobić pierwsze warzenie z zacieraniem, wcześniej robiłem na nim z ekstraktów. 

Co do zacierania jestem bardzo zadowolony, wszystko poszło sprawnie i łatwo. Całość ze sprzątaniem zajęła 6,5h. Ciut dłużej zacierałem, wiec myśle, że jeszcze da się zejść o pół godziny. Wydajności na poziomie 72 procent, dla mnie ok. Na garze miałem podobną. 

Poniżej sprzęt, czyli:

  • kocioł,
  • szybkozłączki,
  • wąż 10mm ze ściankami 3mm,
  • pompką do której podczepiłem zawór kulowy do regulacji przepływu
  • w koszu jest dodatkowy filtr w postaci przerobionego sitka z IKEI. Sprawdził się, ale kilka łusek przepuścił - myślę, że jest to wynik mieszania zacieru.
  • hopspider do chmielu.

Kociołek udało mi się wylicytować za 460 zł z dostawą. Reszta sprzętu to  kolejne 450,00 zł. Jeśli ktoś chciałby bardziej przyoszczędzić to zamiast szybkozłączek można dać króćce, a zamiast zaworu zacisk na syfon.

 

IMG_20200112_090836.jpg

IMG_20200112_090851.jpg

Edytowane przez tymbarck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, tymbarck napisał:

 

Kociołek udało mi się wylicytować za 460 zł z dostawą. Reszta sprzętu to  kolejne 450,00 zł. Jeśli ktoś chciałby bardziej przyoszczędzić to zamiast szybkozłączek można dać króćce, a zamiast zaworu zacisk na syfon.

 

 

 

A tak w sumie, to po co dodatkowy zawór ? Ten z kociołka nie wystarczy, żeby wysterować przepływ ?

 

PS - pompka, którą masz wytrzymała u mnie ok 15 warek. Później, nie chciała startować (dopiero po ręcznym popchnięciu wirnika)

Po każdej warce byłą czysta, bo po zacieraniu pompowała parę litrów czystej, gorącej wody do wysładzania. Został po niej tylko zasilacz i regulator napięcia - kolejną kupiłem 220V

Magnetic-Drive-Pump-15R-With-Stainless-S

 

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, fotohobby napisał:

A tak w sumie, to po co dodatkowy zawór ? Ten z kociołka nie wystarczy, żeby wysterować przepływ ?

 

 

 

 

Zawór już miałem przed kociołkiem, więc czemu go nie wykorzystać. Poza tym na którejś z grup doczytałem żeby sterować przepływem na wyjściu pompki. Do końca nie wiem ile jest w tym prawdy, ale przy testowaniu pompki przy zaworze na wyjściu w moim odczuciu mniej się męczyła ;) 

 

9 godzin temu, Pelasek napisał:

Wiecie jak się nazywają te szybko złączki do Klarstien żeby można sobie wyszukać na google/allegro jakby chciał sobie dokupić? 

 

 

Kup na aliexpress jest ich tam pełno. Brałem z tego sklepu.

https://pl.aliexpress.com/item/32669705648.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.100b5c0fJi9sJm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
1 godzinę temu, Piotrwojnowski napisał:

Panowie podczas ważenia mój klarstein nie wiem czemu wyłączył się. Ustawiłem mu temp 100 stopni. Po jej osiągnięciu. Wyświetlacz zgasł. Dioda power i grzałki świeci ale nic się nie dzieje. Miał już ktoś taki problem? 

A co ważyłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.