Skocz do zawartości

pierwszy brewkit


niezgi

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie góra jest czysta, wszystko opadło na dół (a może tam fermentowalo od poczatku? Nie wiem, nie zaglądałem). Sporo gazu jest w piwie, musiałem odczekać dobrą godzinę żeby sprawdzić BLG w próbce...

Edytowane przez Kfax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Kfax said:

No właśnie góra jest czysta, wszystko opadło na dół (a może tam fermentowalo od poczatku? Nie wiem, nie zaglądałem)

I to jest zagadka drożdży w brewkicie :)

Jak nie dale ostro jabłuszkiem po otwarciu,  to do butelek.  Cukru do nagazowania z 2-3 gramy i tyle:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panów piwowarów. Mój pierwszy post na forum i mam zamiar zrobić pierwszą warkę i będzie to brewkit Australian Pale Ale z dodatkiem ekstraktu słodowego jęczmiennego.

Mam pytania:

1. Ile mam wlać ekstraktu słodowego jęczmiennego? Kupiłem go aby nie dodawać cukru. Czy mam coś przeliczać?

2. No i ostatnie pytanie, które nawiązuje do punktu jak wyżej, już nie muszę nic dodawać do butelek (cukier/glukoza)przed butelkowaniem? Chyba muszę.

Tak to jest jak się jest "zielonym". Szukałem na forach ale nie znalazłem warzenie z brewkitu i ekstraktu słodowego zamiast cukru, albo nie znalazlem takiego tematu. Na wiki.piwo.org jest opis "Opcja najbardziej polecana, polegająca na zastąpieniu cukru niechmielonym ekstraktem słodowym" ALE na końcu jest rozlew i tam mowa jest o dodawaniu cukru do butelek. Trochę jestem skołowany.

Z góry dziękuję za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodawanie ekstraktu do fermentacji, a dosładzanie do refermentacji w butelkach to zupełnie inne tematy. Dajesz ekstrakt do brewkita. 1,7kg płynnego ekstraktu odpowiada 1kg cukru.

Do refermentacji przy rozlewie dodajesz cukru/glukozy/ekstraktu, żeby nagazować piwo w butelkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piątek 15 lutego pisałem post jak wyżej a dziś chciałbym pokazać moją pierwszą warkę jaką zrobiłem w sobotę 16 lutego po południu z brewkitu Australian Pale Ale  Coopersa z dodatkiem ekstraktu słodowego (link jak dwa posty wyżej). Wstępnie brzeczka miała 11 Blg w temperaturze 21 st.C. Postawiłem ją do pomieszczenia o temp. 15 st.C i po 24h temperatura brzeczki była 17 st.C. Drożdże (typ drożdży takie jak w brewkicie, typ nie znany) słabo pracowały  ale pokazała się lekka pianka na powierzchni. Przeniosłem wszystko do domu(niedziela 17.02)  do pomieszczenia z temp. 19 st.C i brzeczka ma teraz temp. 21 st.C. W poniedziałek i wtorek zauważyłem piankę 1 cm na powierzchni. Rurka nie bulgocze ale się tym nie przejmuję, bo mogą być różne powody jak czytałem na forum (nieszczelna pokrywa fermentora?). Dziś zauważyłem,że na powierzchni nie ma już pianki, tylko "placki" pianki. Na dnie już opadły drożdże. Załączam zdjęcia. Proszę o komentarze, czy wszystko robię dobrze i jakieś sugestie czy przenieść do chłodniejszego miejsca? Czy powoli fermentacja się już kończy? Nie sprawdzałem drugi raz Blg, bo chyba za wcześnie a niektórzy piszą,że w ogóle jest nie potrzebne.

IMG_20190220_162907.jpg

IMG_20190220_162935.jpg

IMG_20190220_163003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam i myślę... 

Czy można zrobić piwo z brewkitu kompletnie na zimno? Tj..

 

Ekstrakty niech mielone do fermentora, do tego syrop cukrowy i woda, i na fermentację, a później na cichą nachmielic?

 

W każdym razie tak interpretuje poradniki 'jak robić z brewkitu' lekko przerobione na zimno.

 

Czy to nie ma prawa wyjść?

Co prawda szykuje się do 3 zacierania, ale ciekawy jestem czy porównywalne jest moje zacieranie z 'gotowcem' - czy zbytnio nie psuje wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Gruby. said:

Tak sobie czytam i myślę... 

Czy można zrobić piwo z brewkitu kompletnie na zimno? Tj..

A celujesz w konkretną infekcję,  czy idziesz na spontanie? :)

 

Musiałbyś to z godzinę mieszać,  żeby nie zostały złogi ekstraktu. 

 

W dodatku ciężki będzie o jakąkolwiek goryczke. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Jankasper napisał:

A celujesz w konkretną infekcję,  czy idziesz na spontanie?

Zależy mi by zrobić to w miarę 'po kryjomu', a gotując godzinę w kuchni, w 30l garze wszystko będzie widoczne ? 

 

 

Chyba że z jakiejś mini mini porcji i wtedy do gąsiorka 5l na fermentacje, ale czy to ma sens?

Edytowane przez Gruby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mir As napisał:

W piątek 15 lutego pisałem post jak wyżej a dziś chciałbym pokazać moją pierwszą warkę jaką zrobiłem w sobotę 16 lutego po południu z brewkitu Australian Pale Ale  Coopersa z dodatkiem ekstraktu słodowego (link jak dwa posty wyżej). Wstępnie brzeczka miała 11 Blg w temperaturze 21 st.C. Postawiłem ją do pomieszczenia o temp. 15 st.C i po 24h temperatura brzeczki była 17 st.C. Drożdże (typ drożdży takie jak w brewkicie, typ nie znany) słabo pracowały  ale pokazała się lekka pianka na powierzchni. Przeniosłem wszystko do domu(niedziela 17.02)  do pomieszczenia z temp. 19 st.C i brzeczka ma teraz temp. 21 st.C. W poniedziałek i wtorek zauważyłem piankę 1 cm na powierzchni. Rurka nie bulgocze ale się tym nie przejmuję, bo mogą być różne powody jak czytałem na forum (nieszczelna pokrywa fermentora?). Dziś zauważyłem,że na powierzchni nie ma już pianki, tylko "placki" pianki. Na dnie już opadły drożdże. Załączam zdjęcia. Proszę o komentarze, czy wszystko robię dobrze i jakieś sugestie czy przenieść do chłodniejszego miejsca? Czy powoli fermentacja się już kończy? Nie sprawdzałem drugi raz Blg, bo chyba za wcześnie a niektórzy piszą,że w ogóle jest nie potrzebne.

 

Godzinę temu, Mir As napisał:

 

 

 

Potrzymaj to jeszcze w tej temperaturze jakiś tydzień. Już po fermentacji burzliwej, widać ślad, że piana byla na kilka centymetrów. Potem na dwa dni wstaw do chłodniejszego aby się trochę wyklarowało i butelkuj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Gruby. said:

Zależy mi by zrobić to w miarę 'po kryjomu', a gotując godzinę w kuchni, w 30l garze wszystko będzie widoczne ? 

 

 

Chyba że z jakiejś mini mini porcji i wtedy do gąsiorka 5l na fermentacje, ale czy to ma sens?

Zagotuj w 6l wody. Resztę wody weź z plastiku po 5l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Panowie, po 10 dniach od zabutelkowania spróbowałem mojego piwa (te które opisywałem powyżej) i jest smaczne ale ma mało gazu. Dawałem jedną miarkę cukru do każdej butelki. Na miarce było 3,3 grama ale zważyłem na wadze i ta miarka miała 2,5 grama. Czy za wcześnie aby było prawidłowo nagazowane? Smak i klarowność mnie satysfakcjonuje. Żona, nie pijąca piwa nawet chwali. ?  Proszę o komentarz.

Przechwytywanie.JPG

Edytowane przez Mir As
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze byłoby przetrzymać chociaż z tydzień w wyższej temperaturze, koło 18-20°C. W tych warunkach potrwa to zdecydowanie dłużej, w zależności od rodzaju drożdży - w takiej temperaturze mogą już całkowicie spać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podepnę się panowie bo też warzę swoją 1 warkę i sytuacja wygląda następująco:

piwo BEER KIT - EXPORT LAGER PREMIUM BREWKIT

+ koncentrat słodowy 1,7kg

minął 8 dzień mierzyłem cukru ballingometrem na starcie miałem 12 jednostek 7-8 dzień mierzyłem i wyszło mi 7-około 4 jednostek dziś 3,5 zaczekać jeszcze 2 dni czy przy takich wartościach można już butelkować? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przez jeden dzień przefermentowało 0,5°Blg, to zdecydowanie nie. Butelkować możesz najwcześniej, gdy poziom cukru nie spada przez 3-4 dni, a i wtedy najlepiej dodać jeszcze z tydzień drożdżom, żeby posprzątały po sobie inne niechciane związki (tak w dużym uproszczeniu pisząc).

Edytowane przez punix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam Piwoszy . Mam zamiar popełnić swoją pierwszą warkę. Mam do użycia jasny ekstrakt słodowy pale ale 1,7 kg i brewkit równiez pale ale z Gozdawy z Chmielami citra chinook i simcoe po 100 g ..drożdze safale s-04 .Chciałbym się zapytać o chmielenie jak dokladnie powinno sie to zrobić .. Z góry dziękuje za podpowidzi.. 

 

NIECH CHMIEL BĘDZIE Z WAMI 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.03.2019 o 17:51, Pablov napisał:

podepnę się panowie bo też warzę swoją 1 warkę i sytuacja wygląda następująco:

piwo BEER KIT - EXPORT LAGER PREMIUM BREWKIT

+ koncentrat słodowy 1,7kg

minął 8 dzień mierzyłem cukru ballingometrem na starcie miałem 12 jednostek 7-8 dzień mierzyłem i wyszło mi 7-około 4 jednostek dziś 3,5 zaczekać jeszcze 2 dni czy przy takich wartościach można już butelkować? 

Z mojego pierwszego doświadczenia z brewkitu (info w piaskownicy), to po tygodniu na ballingometrze wartości już stanęły ale poczekałem jeszcze kilka dni i butelkowałem. Otworzyłem pierwsze piwo po miesiącu od rozlania (wiadomo, kusi aby sprawdzić), to nie było to jeszcze. Kolejne po 6 tygodniach i już to był ten smak ale po dwóch miesiącach to dopiero niebo w gębie. Tak, że jest prawdą, trzeba mieć cierpliwość w warzeniu piwa. Zostało mi jeszcze kilkanaście butelek (zabutelkowałem 6 marca 2019) i teraz smak jest boski. Potwierdzają to znajomi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.