Skocz do zawartości

Pomiar temperatury przy zacieraniu


Mansterius

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim,

 

jeżeli temat był (szukałem a nie znalazłem) to proszę o zamknięcie i podanie linka. 

 

Mam pytanie odnośnie pomiaru temperatury przy zacieraniu. Otóż zaczepiam termometr przy ściance gara 30l i pokazuje mi temperature 70C (termometr biowinu) ale gdy w połowie czasu zacierania postanowiłem sprawdzić ile wynosi na środku gara to wskaźnik termometra wskazał 5 stopni więcej. I tak samo przy poruszaniu termometrem w garze temperatura skakała. Jest to moja druga warka i się zastanawiam czy nie spieprzyłem tym dry stouta. Ponoć przy temperaturze zacierania 75C juz sie skrobia rozpada na cukry niefermentowalne. 

 

Jak mierzyć poprawnie temperature? 

Jak bardzo skopałem tym dry stouta?

 

Dziękuje i proszę o wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mansterius napisał:

Zasugerowałem się filmami instruktażowymi: "wsyp słód, wyłącz gaz i przykryj a temperatura sie utrzyma a za pół h sprawdź temperature"

Ja robię podobnie. Tylko temperaturę mierzę po zamieszaniu i sprawdzam co 10 min. Do tej metody zmusił mnie fakt, że nawet na najmniejszym ogniu temperatura uciekała mi do góry. Statystycznie wychodzi na to że mieszam co 10 min.(czasami częściej), a podgrzewam, zacier co 20 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja mam termometr z sondą - taki pręt ok. 15 cm długi - i wkładam ją w zacier przy ściance gara - nie wiem, jaka jest różnica między tym brzegiem gara a jego środkiem, ale efekty są zgodne z zamierzonymi temperaturami - czyli chyba dobrze to oddaje temperaturę całego zacieru :)

 

Tak sobie myślę, że przy następnej warce zrobię pomiary dwoma termometrami i wyjdzie prawda na jaw :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.