Skocz do zawartości

Oatmeal Stout - prośba o porady


Camel

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Po dość udanej IPce i American Wheat zabieram się za trzecią warkę z zacieraniem. Wybór padł na Oatmeal Stouta.

Poniżej receptura, której zamierzam użyć:

 

- Strzegom Pale Ale:               5 kg,

- Płatki Owsiane:                     0,5 kg,

- Bestmalz Caramel Dark:     0,5 kg,

- Bestmalz Chocolate:           0,5 kg,

- Palony jęczmień:                  0,5 kg,

 

Zacieranie słodów jasnych + płatki owsiane - 60 min w 66st. C, słody ciemne i palony jęczmień na ostatnie 10 min. + mash-out.

Chmielenie: chmiel Nugget 30-40 g - 60 min.

Drożdże: US-05.

Chciałbym uzyskać ok. 15-16 Blg przy ilości gotowego piwa 21-22 l.

 

Surowce w podanych wyżej ilościach kupiłem w sklepie ze względu na minimalną masę zamawianego słodu - 0,5 kg, jednak zastanawiam się czy przy takiej ilości palonego jęczmienia piwo nie wyjdzie zbyt palone. Co o tym myślicie? Redukować jęczmień i ew. słód czekoladowy?

 

 

Edytowane przez Camel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo tego czarnego. Wrzuciłem ci to w Beersmith. 0.5 kg w sumie czekoladowy i jęczmień palony od początku zacierania. Karmel tez bym zmniejszył do 200 300 g bo ulepek wyjdzie. Z wyliczeń wychodzi wtedy 22 l, 15 Blg przy 72% wydajnosci browaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Kolega Rafal pisze, za dużo i wyjdą Ci pety. Co kto lubi z karmelem, ja wolę mniej jednak, celowałbym w 200 właśnie. Jak dasz mniej palonego to na pewno będzie szybciej gotowe do degustacji. Może zamiast 5kg pale ale to 4 pale ale i 1 monachijskiego? Będzie bardziej słodowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minutes ago, Camel said:

Dzięki za podpowiedzi. Nie miałem jeszcze doświadczenia z warzeniem ciemnego piwa, ale jeśli chodzi o ten jęczmień palony i słód czekoladowy, to czy dodanie ich na samym początku zacierania nie spowoduje nadmiernej "spalenizny"?

czekolada da radę, ale palony bym dodał na mashout, albo zrobił ekstrakt. Jak chcesz uniknąć paloności, stosuj słody barwione bez łuski. Carafa special itp. Mnie osobiście dużo bardziej podchodzą.

Co do przepisu, tak bym to na oko widział:

 

- Strzegom Pale Ale:               4 kg,

-munich/wieden                      1kg

- Płatki Owsiane:                     0,5 kg,

- Bestmalz Caramel Dark:     0,2 kg,

- Bestmalz Chocolate:           0,2 kg,

 

Mashout

- Palony jęczmień:                 0,15 kg, (możesz drobniej ześrutować i zalać wcześniej goraca wodą)

 

Chmiel bym dał na FWH, ale mi tak zawsze wygodniej poprostu.

 

Reszta spoko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
13 godzin temu, Grzegorz Żukowski napisał:

Kombinuję z proporcjami wędzonego FESa. Co sądzicie o dodatku około 150g słodu biscuit?

Imho homeopatyczna dawka, biscuit jest bardzo wdzięcznym słodem ale trzeba go sypnąć konkretnie, 10-20% i powinien dać jakikolwiek efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.