Jump to content
piwotopaliwo

wanilia, piana i baba pijana

Recommended Posts

Czołem, z racji ostatniego znaleziska (zestaw browamatora do brown ale) i świadomości, że styl nie należy do zbytnio pasjonujących, chciałbym go wzbogacić wanilią. Po wstępnej lekturze podobnych wątków chciałbym zapytać o pianę, otóż wielu forumowiczów zaobserwowało, że po dodaniu wanilii (prawdopodobnie z powodu zawartości tłuszczu) piana znika. Tyczy się to zarówno olejków waniliowych, jak i tej w postaci naturalnej. W związku z tym powstaje pytanie, czy polecacie jakiś substytut, który nie będzie wpływał negatywnie na pianę? Nie jest dla mnie problemem potencjalna jego sztuczność (naturalny, chemiczny - jeden dla mnie grzyb). + jeszcze pytanko w ramach formalności - Czy 2 laski będą wystarczające, żeby stanowić w piwie bardzo wyraźną nutę, a nawet lekko go zdominować(warka 20l, 12blg)? Pozdrawiam, Maciej

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maceruj wanilię w spirytusie przez tydzień albo dwa i wlej ten płyn do piwka

Wysłane z oddziału Poczty Polskiej przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli dopiero zaczynasz i jest to jedna z Twoich pierwszych warek, to polecałbym jednak uwarzyć normalne brown ale i nie kombinować. Żadne piwo nie jest mało pasjonujące, jeśli jest poprawnie zrobione, a dowalaniem dodatków na siłę często można więcej napsuć niż poprawić.

 

Ale jeśli jesteś zdecydowany to pokrój 2 laski wanilii, zamocz w wódce na pare dni, wlej wszystko do piwa i powinno być dobrze wyczuwalne. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.