Skocz do zawartości

Refermentacja w niskiej temperaturze


Verditius

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

jestem pewny, że podobny temat pojawił się gdzieś w piaskownicy, ale szczerze mówiąc, nie jestem w staniu przeszukać 450 stron postów, w których występuje słowo "temperatura". Proszę zatem o wyrozumiałość.

 

Uwarzyłem w listopadzie (25.11) dry stouta z wykorzystaniem zestawu od Browamatora (jest to moja 4 warka). Proces od zacierania po cichą fermentację przebiegał wzorowo. Jedyną zmianą w stosunku do zaleceń jaką wprowadziłem była ilość cukru do refermentacji. Instrukcja zaleca 130g (sic!) gramów cukru na 20 litrów piwa, co wydawało mi się ilością stanowczo za dużą biorąc pod uwagę raczej niskie wysycenie porządane w stoutach. Do IPA dodałem 90g i wyszła super. Podobnie do Belgian Ale, mojej 3 warki. Obliczenia przeprowadziłem przy pomocy:

 

https://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/

 

i dodałem nieco poniżej 60g na 17 litrów.

 

Piwo po zabutelkowaniu 15 grudnia wstawiłem do piwnicy, przy czym jedną butelkę zostawiłem kontrolnie w mieszkaniu i wyjechałem na święta na 2 tygodnie. Wczoraj t.j. 30 grudnia otwarłem butelkę z piwnicy refermentującą w temperaturze 14-15°C (miałem nadzieję, że będzie około 17°C) i odkryłem, że fermentacja nie przebiegła prawie w ogóle (Blg przed zabutelkowaniem stabilne 4 i nie drgnęło przez 2 tygodnie). Piwo jest płaskie, z pozostającą słodyczą od dodanego cukru. Butelka z mieszkania była przez 2 tygodnie w temperaturze około 18-19°C, piwo jest pięknie nagazowane (Blg 3) i ogólnie jest bardzo smaczne. Użyte drożdże US-04 powinny według opisu Fermentisa pracować od 12°C a optymalnie od 15°C. Powinienem wstawić refermentujące piwo po tych 2 tygodniach do mieszkania, nagazować i znieść z powrotem do piwnicy na leżakowanie czy zostawić je w piwnicy i liczyć na to, że dojdzie? Możliwe jest, że drożdże nie zapracują po podniesieniu temperatury? Da się to piwo uratować?

 

Pozdrawiam,

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozmieszałeś cukier to będzie Ok. 14-15 stopni to nie jest jakoś specjalnie niska temperatura, więc powinno bez problemu się nagazować. Z tym że  potrwa to wyraźnie dłużej niż w pokojowej. Jeśli ci się nie spieszy zostaw tak jak jest i cieprpliwie czekaj, a jeśli chcesz przyspieszyć to możesz przenieść do cieplejszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Verditius napisał:

że fermentacja nie przebiegła prawie w ogóle (Blg przed zabutelkowaniem stabilne 4 i nie drgnęło przez 2 tygodnie). Piwo jest płaskie, z pozostającą słodyczą od dodanego cukru. Butelka z mieszkania była przez 2 tygodnie w temperaturze około 18-19°C, piwo jest pięknie nagazowane (Blg 3) 

Az sie dziwie ze nikt na to nie zwrocil uwagi. Zabutelkowales niedofermentowane piwo. 

Ilosc cukru ktora dodales dala by okolo 0,35blg tobie drozdze zjadly 1 blg, czyli odpowiednik 10 gram na litr czyli bardzo mocnego nagazowania 3,5vol.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za bardzo szybkie odpowiedzi! Nie spieszy mi się zupełnie, piwo może stać dowolnie długo. Postanowiłem wczoraj rozdzielić butelki. Niewielką część zostawiłem w piwnicy na dłużej a resztę wstawiłem do mieszkania na tydzień. Zobaczymy jakie będą efekty tego eksperymentu.

 

@Lasek faktycznie 4 blg mnie lekko zaniepokoiły po tygodniu cichej, ale bardzo podobne było po burzliwej (Wszystkie pomiary staram się wykonywać balingometrem w tej samej, zalecanej temperaturze). Założyłem, że już bardziej nie zejdzie i wpakowałem wszystko w butelki. No nic, teraz już jest po zawodach i pozostaje tylko czekać na efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końcowe 4 blg przy s-04 to raczej normalny wynik. One nie odfermentowyją zbyt mocno. 

Ile i w jakiej temperaturze trzymałeś na burzliwej? 

 

Swoja drogą jeśli nie zbierasz gęstwy nie ma większego sensu przelewać dry stouta na cichą.  Przynajmniej moim zdaniem nic nie zyskujesz a zawsze lepiej potrzymać kilka dni dłużej na drożdżach, niż za szybko przelać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.