Skocz do zawartości
Browar Soravin

Mycie i dezynfekcja butelek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

proszę podpowiedzcie co kupić aby zautomatyzować mycie butelek.

Na razie man szczotkę + ociekacz.

Co kupić aby było łatwo miło i przyjemnie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do dezynfekcji polecam:

https://twojbrowar.pl/pl/myjki-suszarki/1008-sterylizator-do-butelek-lux.html

Jeśli suszarkę masz w stylu drzewka to ten sterylizator pasuje idealnie na szczyt.

Do tego OXI lub najlepiej starsan i tyle w temacie. Jak po każdym spożyciu wypłuczesz 2-3 razy butelkę bieżącą wodą, to i szczotki rzadko będziesz używać.

Warto też zabezpieczyć jakoś butelki przed kurzem. Ja po wyschnięciu robię na szyjce "kapturki" z folii aluminiowej i spokojnie butelki czekają na rozlew, bez stresu, że coś wpadnie do środka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, Wuuu napisał:

Do dezynfekcji polecam:

https://twojbrowar.pl/pl/myjki-suszarki/1008-sterylizator-do-butelek-lux.html

Jeśli suszarkę masz w stylu drzewka to ten sterylizator pasuje idealnie na szczyt.

Do tego OXI lub najlepiej starsan i tyle w temacie. Jak po każdym spożyciu wypłuczesz 2-3 razy butelkę bieżącą wodą, to i szczotki rzadko będziesz używać.

Warto też zabezpieczyć jakoś butelki przed kurzem. Ja po wyschnięciu robię na szyjce "kapturki" z folii aluminiowej i spokojnie butelki czekają na rozlew, bez stresu, że coś wpadnie do środka.

wolałbym coś bardziej elektrycznego?

Godzinę temu, dots napisał:

Zmywarkę.

a zmywarka umyje butelki w środku? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja robię jak kolega wyżej. Czasami kolega który pracuje w multitapie podrzuci mi butelki i wtedy mam rzeczywiście pleśń w nich. Wtedy daje butelki do wanny, dorzucam 10 kostek do zmywarki i zalewam wannę możliwie gorąca woda. Pleśń odkleja się sama jak i większość etykiet. Ale ja dla pewności biorę wkrętarkę i szczotkę do butelek i każda butelkę indywidualnie czyszcze, po myciu plukam 2-3 razy i na butelki kapturek z folii aluminiowej:) przed rozlewem oxi albo starsan i masz temat zalatwiony:)

Wysłane z oddziału Poczty Polskiej przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Browar Soravin napisał:

wolałbym coś bardziej elektrycznego?

https://twojbrowar.pl/pl/myjki-suszarki/2130-elektryczna-myjka-do-butelek.html

albo https://twojbrowar.pl/pl/myjki-suszarki/790-stolowa-myjka-do-butelek-.html

tylko po co? Na prawdę masz taki przerób butelek? Jak raz się dobrze zajmiesz butelką to masz spokój na długi czas. Mam tak przygotowanych ok 7 skrzynek. Jak robisz na bieżąco to nie ma strachu.

Edytowane przez Wuuu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ze wam się chce panowie myć wiertarką :D

image.thumb.png.01a991c79ea54b8de7e006bd63a86d38.pngimage.thumb.png.14e2f5d7e4d4757754b01140f6e40a99.png

Miało to być tymczasowe rozwiązanie a umyło już z 1000 butelek 😜 Prosta konstrukcja zrobiona z odpadów na rurach ppr (to co zostało mi po remoncie mieszkania) W rurce nawiercone są dziurki i w nie wpuszczona jest pionowa rurka, to jest właściwie najsłabsze rozwiązanie tego projektu, teraz będę robił druga wersje w którym wszystko będzie opierało się na rurach ppr ( zgrzewane będą wchodzić w szyjkę butelki,  dzięki czemu konstrukcja będzie sztywniejsza.)

Ustawiam program na 1,5h w 70 stopniach i niczym innym juz nie psikam, po wyciagnieciu ze zmywary leje prosto w nie piwerko ZERO infekcji.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pokaż więcej zdjęć z wnętrza zmywarki, jak to jest podłączone:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, dots napisał:

Do zmywarki wkładam kratkę z piekarnika, podnoszę górny kosz i na to butelki.

Nie umyjesz tak dokładnie butelek, szyjki są za wąskie, musisz podawać wodę do środka, inaczej są brudne w środku(testowałem), a to co ja zrobiłem (masz wyżej) usuwa nawet pleśń

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ujmując nic nikomu, sposoby są rożne, ważne by były skuteczne. Od ponad 6 lat używamy do mycia butelek prostego patentu do wiertarki https://www.piwo.org/applications/core/interface/file/attachment.php?id=418.

A w zeszłym sezonie zmajstrowałem usprawnienie płukania (foto) i dzięki niemu (usprawnieniu) zużywamy znacznie mniej wody i czasu. Umycie 100 butelek zajmuje ok. 1,5h54475265_Puczka.thumb.jpg.3a60a5623e688bc4ea3fce2fa921aeb4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, Browar Soravin napisał:

Co kupić aby było łatwo miło i przyjemnie?

Zatrudnij do mycia żonę ,dziewczynę  będzie miło i przyjemnie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, V4IN napisał:

Nie umyjesz tak dokładnie butelek, szyjki są za wąskie, musisz podawać wodę do środka, inaczej są brudne w środku(testowałem), a to co ja zrobiłem (masz wyżej) usuwa nawet pleśń

Masz rację zdarzają się butelki niedomyte.Rozwinięcie twojego pomysłu ale bez zmywarki https://www.homebrewtalk.com/forum/threads/malfets-bottle-washer-for-lazy-homebrewers.381452/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Butelki płuczę po przelaniu i od razu do skrzynki do gory dnem. Przy rozlewie starsan pompka i na choinke (suszarke)
Zero infekcji oczywiscie :)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
21 godzin temu, Robert87 napisał:

Pokaż więcej zdjęć z wnętrza zmywarki, jak to jest podłączone:)

Jeśli pytasz o mnie, to porostu wysuwam kosz, wyciągam śmigło (jest wsunięte) i w to miejsce króciec z mojej "maszyny" rura ppr 25 idealnie pasuje w miejsce śmigła.

image.thumb.png.0354402bad5a39fc302f22c81c559f9d.png

Druga wersja, bedzie miala zrobione wszystko z rurek ppr będą zastosowane redukcje:

image.png.61928a21faa6b6f8bc8fbf40680c3c86.png

fi 16 idealnie wchodzi w butelkę z małym luzem (woda będzie w stanie swobodnie wypłynąć), w trojnik bedzie wgrzania rurka pionowa fi16 na która osadzane będą butelki, myślę jeszcze nad sposobem rozpylania wody w środku butelki, a może ktoś z was  ma pomysł na "rozpylacz" ?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 28.12.2018 o 13:32, Wuuu napisał:

albo https://twojbrowar.pl/pl/myjki-suszarki/790-stolowa-myjka-do-butelek-.html

tylko po co? Na prawdę masz taki przerób butelek? Jak raz się dobrze zajmiesz butelką to masz spokój na długi czas. Mam tak przygotowanych ok 7 skrzynek. Jak robisz na bieżąco to nie ma strachu.

ktoś używa np. tej:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystko pięknie jak już są butelki bez etykiet i wystarczy tylko porządnie przepłukać ale jak najlepiej usunąć etykiety, nie wszystkie schodzą bez problemu. Mój sposób to w fermentorze w gorącej wodzie rozpuszczam tabletkę to zmywarki i wkładam do fermentora pionowo butelki tyle ile wejdzie. Do butelek też nalewam tej gorącej wody. Butelki są zalane aż po szyjki. Po pół godzinie sprawdzam ile etykiet odpadło a resztę skrobię nożykiem...nie idzie to łatwo. Oczywiście zostaje klej. Aby go usunąć używam WD40 i szmatki, a potem ciepła woda z płynem do mycia naczyń.

A Wy jakie macie sposoby aby to usprawnić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja używam oleju "z pierwszego tłoczenia" zamiast wd40 a butelki myje w wannie z 15 kostkami do zmywarki:> na raz myje 40 butelek, po wyjęciu z wanny butelek wkładam kolejne 40 i myje w tej samej wodzie co poprzednie 40szt :) później wszystko płucze gorąca wodą, kilka razy i butelki jak i etykiety w większości przypadków schodzą same. Jak nie to olej roślinny i smarowanie:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

V4IN taki wlasnie pomysl rodzil sie w mojej glowie juz od jakiegos czasu, zastanawialem sie nad podlaczeniem, a tu pyk gotowy instruktarz, dzieki.
Zaraz sprawdze czy dzisiaj sklepy otwarte i ogien, etykietki tez usuwam zmywarka, a wczesniej, po prostu butelki mylem recznie, i wstawialem do zmywarki, po myciu bez zadnej chemii bez niczego od razu piwo, temperatura i goraca para robi swoje

Wysłane z mojego SGP621 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi