Skocz do zawartości

wykorzystanie gętwy drożdżowej


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! 

 

wstawiłem tydzień temu porter gryczany (ok 15 BLG), i jak uzyskałem wskazówki od kolegów z forum, do porteru bałtyckiego warto wykorzystać gęstwę drożdżową :) i teraz chciałbym wykorzystać gęstwę po gryczanym :) piwko zeszło jak dziś sprawdziłem do 7 BLG, i tu pierwsze pytanie, czy można je już jutro przelać na cichą? ( burzliwa trwa już 8 dni) 

Mam pewną koncepcję całego tego procederu, ale potrzebuję Waszej porady czy dobrze myślę ;)

 

a więc:

planuję jutro przelać porter gryczany na cichą, zostawiając całą gęstwę w wiadrze w którym była burzliwa, 

uwarzę sobie spokojnie porter bałtycki, po gotowaniu ochłodzę go do ok 25 stopni, i przeleję brzeczkę wprost na gęstwę w wiadrze, przy takim przelewaniu przy okazji napowietrzę brzeczkę ;)  czy to ma sens? czy mogę w taki sposób dolać świeżą brzeczkę do gęstwy drożdżowej? planuję ten porter na ok 20-21 BLG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo błędów tutaj widzę.

 

1) 8 dni burzliwej to za mało dla piwa dolnej fermentacji 15blg.

2) Schłodzenie do 25 stopni nie jest wystarczające nawet dla piwa górnej fermentacji, a co dopiero dolnej.

3) Rozumiem, że między zlaniem jednego piwa na cichą a wlaniem drugiego minie trochę czasu - potencjalne ryzyko infekcji gęstwy.

4) Wlewanie na cała gęstwę przeważnie jest złym pomysłem i powoduje spory overpitching, choć przy piwie dolnej fermentacji 20+blg jest to jeszcze akceptowalne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Oskaliber napisał:

1) 8 dni burzliwej to za mało dla piwa dolnej fermentacji 15blg.

widzisz, dlatego dopytuje ;) jeszcze oczywiście sobie stoi w piwnicy, ale skoro to za mało, jeśli potrzymam np jeszcze tydzień? będzie 16 dni, to będzie sensownie?

6 minut temu, Oskaliber napisał:

2) Schłodzenie do 25 stopni nie jest wystarczające nawet dla piwa górnej fermentacji, a co dopiero dolnej.

 

7 minut temu, Robert87 napisał:

Co do bałtyckiego - spróbuj schłodzić go poniżej 25°C, najlepiej do 5-7°C

 więc postaram się o te 5-10stopni ;) 

 

8 minut temu, Oskaliber napisał:

3) Rozumiem, że między zlaniem jednego piwa na cichą a wlaniem drugiego minie trochę czasu - potencjalne ryzyko infekcji gęstwy.

raczej nie, najpierw uwarzę, schłodzę brzeczkę i zleje na cichą bezpośrednio przed zalaniem brzeczki na gęstwę

 

10 minut temu, Oskaliber napisał:

4) Wlewanie na cała gęstwę przeważnie jest złym pomysłem i powoduje spory overpitching, choć przy piwie dolnej fermentacji 20+blg jest to jeszcze akceptowalne.

radzisz jakoś inaczej to rozwiązać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz się postarać o prawie 20 stopni niżej niz planowałeś, zamiast schłodzić do ok 25°C musisz schłodzić do 8-10°C

Wysłane z oddziału Poczty Polskiej przy użyciu Tapatalka

A jakie drożdże i temperatura fermentacji tego lagera? Ile blg początkowe i od kiedy fermentuje?

Wysłane z oddziału Poczty Polskiej przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć czy 16 wystarczy. Zdarzały mi się lagery fermentujące 3-4 tygodnie, a zdarzały się fermentujące 10 dni. Jak nie potrafisz jeszcze poznać po zachowaniu piwa czy jest po robocie, to sensowna będzie tylko stara metoda z mierzeniem ekstraktu. Sprawdzasz 2 razy w odstępie paru dni i jak nie schodzi to najpewniej jest po robocie.

 

Schłodzić najlepiej 1-2 stopnie poniżej planowej temperatury fermentacji. A że dolniaki powinieneś fermentować w 9-12C temperatury piwa, czyli 7-10C temperatury otoczenia to chyba wiesz?

 

Co do gęstwy, najlepiej obliczyć w kalkulatorze, np. http://mrmalty.com/calc/calc.html w zakładce 'repitching from slurry' ile gęstwy będziesz potrzebował. Zebrać tyle i zdać do kolejnego piwa. Choć tak jak mówię, w przypadku mocnych dolniaków może Ci wyjść ilość zbliżona do całej gęstwy po poprzednim piwie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Robert87 napisał:

Musisz się postarać o prawie 20 stopni niżej niz planowałeś, zamiast schłodzić do ok 25°C musisz schłodzić do 8-10°C

nie wiedziałem że musi być tak nisko, ale to nie powinien być kłopot

 

7 minut temu, Robert87 napisał:

A jakie drożdże i temperatura fermentacji tego lagera? Ile blg początkowe i od kiedy fermentuje?

drożdże to Mauribrew Lager  temperatura od początku 10-12 stopni.  blg początkowe ok 12 teraz zeszło do 4  blg. fermentuje od piątku 14,12,18 czyli ósmy dzień.

7 minut temu, Oskaliber napisał:

Sprawdzasz 2 razy w odstępie paru dni i jak nie schodzi to najpewniej jest po robocie.

tak zrobię.

 

8 minut temu, Oskaliber napisał:

A że dolniaki powinieneś fermentować w 9-12C temperatury piwa, czyli 7-10C temperatury otoczenia to chyba wiesz?

tak, tak tyle to zdążyłem ogarnąć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia podejścia do tematu i tego kto jakim jest purystą. Moim zdaniem prawdziwy porter bałtycki jest tylko na dolnych i to go wyróżnia spośród wielu podobnych stylów. Podkreślam bałtycki, bo są oczywiście portery brytyjskie, które są górnej fermentacji. Ale da się znaleźć browary, które robią na górnej i nazywają swoje piwa porterami bałtyckimi. Nikt im przecież nie zabroni. To trochę jak prawdziwa włoska pizza na cienkim cieście, a polskie typowe napuchnięte bułczaste pizze. To i to może smakować, ale oryginał jest jeden. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymaj lagera minimum 4 -4,5 tygodnia  na burzliewej ( 8-10 st.C), później lagerowanie (im bliżej 0 st C. tym lepiej) min.5-6 tygodni, nie ma co się spieszyć, 2-3 dni przed butelkowaniem podnieś temperaturę do 10-15 st.C. 50% moich warek, to lagery, więc wierz mi, to się sprawdza. Dodam jeszcze, że z refermentacją nigdy nie miałem problemu, na początku mojego piwowarstwa do refermentacj dodawałem drożdży, ale szybko tego zaniechałem, ale lagerom daję ok. 3 miesiące na nagazowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.