Skocz do zawartości

Kurkuma


majlosz

Rekomendowane odpowiedzi

Używałem tartego kłącza kurkumy w kilku piwach. Dla mnie wnosi smak i aromat "porzeczkopodobny" (czarna porzeczka). W ilości 80g/10min gotowania potrafi przykryć wszystko z chmieli, więc stosuj z umiarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Joosto napisał:

Używałem tartego kłącza kurkumy w kilku piwach. Dla mnie wnosi smak i aromat "porzeczkopodobny" (czarna porzeczka). W ilości 80g/10min gotowania potrafi przykryć wszystko z chmieli, więc stosuj z umiarem.

co z kolorem? na tym mi najbardziej zależy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia z kolorem od kurkumy w piwie, podejrzewam, że będzie niewielki wpływ. Jak chcesz się bawić w kolor to może sok z aronii lub barwnik z czarnej marchwi.

Edytowane przez Joosto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurkuma nie jest gorzka, można do woli barwić wszystko na żółto, stąd zastępuje szafran. Kurkumina czyli naturalna żółcień zawarta w kurkumie daje kolor już  w wodzie, a szafran potrzebuje trochę alkoholu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Jankasper napisał:

Jak fermentujesz w plastiku,  koloru z wiadra się nie pozbędziesz już nigdy. 

Marynowałem mięso w wiadrze z Castoramy i czym bym nie mył,  jest pomarańczowe. 

Słuszna uwaga, próbowałeś NaOH?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co Ty? :D Kwas siarkowy 15 zł / l, dichromian jakieś grosze za kilogram. Za cenę wiadra masz ilość roztworu, która by wymyła z tysiąc takich wiader.

 

Inna sprawa, że nie mam stuprocentowej pewności, czy taka mikstura nie naruszyłaby powłoki wiadra. Jeśli tak, to przygotowujemy w ten sposób wymarzone siedlisko dla przetrwalników bakterii.

Edytowane przez Czeslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Jankasper napisał:

A jaki dało? Bo w sumie pszeniczniak z kurkuma i jałowcem na lato by mi pasował :) 

Piwo jest pomarańczowe :D poza tym czuć tak na finiszu w gardle takie wysuszanie, takie typowe jak się za dużo jakiejś przyprawy. Myślę, że 5g na gotowanie byłoby lepsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja troszkę odkopię temat ale mam pytanie co do kurkumy. Czy ktoś z was kupował kiedyś coś takiego: https://apteka.bonifratrzy.pl/klacze-kurkumy-50g.html Pierwszy raz spotkałem się z tym, że w aptece mogę kupić przyprawę. Dlatego zastanawiam się czy ona jest jakiejś lepszej jakości. Czy po prostu droższa? :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.