Skocz do zawartości

co zrobic z tym fantem


Rebelion

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :) 25.10.2018 zrobiłem portera z Gozdawy (brukit) , plan zakładał ze po około miesiącu będę go butelkował ale musiałem pilnie wyjechać i wróciłem 2 dni temu tak że już troche piwo sobie stoi w fermentorze ( w piwnicy) więc dzisiaj w końcu do niego zajrzałem. Blg wynosi ok 3,5 ale nie wiem czy dobrze to powiem ale wydaje mi sie że już zaczęło gazować i dość sporo tego gazu już można wyczuć i zobaczyć wiec z racji tego że jest to moja 4 warka i jeszcze tak nie miałem to moje pytana brzmią

1. czy można je jeszcze śmiało butelkować ?  

2. ile glukozy ( zawsze ja daje do refermentacji) powinienem dodać ? tz mniej np niż normalnie bym dał czy standardowo? 

oczywiście chce uniknąć granatów itp ( wiem zawsze jakiś sie może zdarzyć )

Z góry dzięki :D    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w jakiej temperaturze fermentujesz i jakimi drożdżami więc ciężko powiedzieć. Tak czy owak 6 tygodni dla RIS to nie jest jakoś specjalne długo więc tego się nie obawiaj. Po drugie, jeśli jesteś pewien, że piwo odfermentowało do końca to dajesz normalną dawkę surowca do refermentacji. Powodzenia. 

 

Jeszcze jedno, nie spodziewaj się rewelacji po tym brewkicie (tak jak po większości brewkitow i ekstraktów marki Gozdawa) 

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



wydaje mi sie że już zaczęło gazować i dość sporo tego gazu już można wyczuć i zobaczyć


Co to znaczy, że zaczęło JUŻ gazować? Drożdże nagazowują brzeczkę od samego początku fermentacji, której głównymi produktami są przecież etanol i CO2. Oczywiście, gaz ucieka z fermentora, a pozostaje go tylko tyle, ile rozpuścić się w wodzie o danej temperaturze, stąd podajesz temperaturę brzeczki w kalkulatorze nasycenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jancewicz : cóż po jakimkolwiek brukicie się niczego nie spodziewam bo wiadomo jak jest ale któregoś dnia zrobię z zacieru :D co do drozdzy no to byly w zestawie więc "no name". a temperatura to hmm myślę że koło 10-14 C jak to w piwnicy . 

 

Vmario : masz rację dlatego "bulgocze" ale to wygląda jak takie nagazowanie jakie już się robi w butelce ale oczywiście mogę się mylić dlatego lepiej zapytać :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.