Skocz do zawartości

Chłodnica przeciwbieżna


Hobbysta

Rekomendowane odpowiedzi

Hej przymierzam się do budowy własnej chłodnicy przeciwbieżnej i stanąłem przed zasadniczno dość prozaicznym pytaniem, jakiej długości mają być zwoje by miało to sens? Sam pomysł podpatrzony na youtubie, miękka miedziana rurka owinięta jeszcze dodatkowo miedzianym drutem by zwiększyć powierzchnie i to wszystko wężu igielitowym. Miedzią płynie brzeczka, a igielitem woda. Zapostuje filmik w odpowiedzi bo na razie nie mam linku pod ręką, a nie chce mi się szukać.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Hobbysta napisał:

 

Hej przymierzam się do budowy własnej chłodnicy przeciwbieżnej i stanąłem przed zasadniczno dość prozaicznym pytaniem, jakiej długości mają być zwoje by miało to sens? Sam pomysł podpatrzony na youtubie, miękka miedziana rurka owinięta jeszcze dodatkowo miedzianym drutem by zwiększyć powierzchnie i to wszystko wężu igielitowym. Miedzią płynie brzeczka, a igielitem woda. Zapostuje filmik w odpowiedzi bo na razie nie mam linku pod ręką, a nie chce mi się szukać.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Jak planujesz rozwiazac wyjscie rurki miedzianej z weza? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem swego czasu o tym i pewnie zarzucę kiedyś ten projekt do realizacji. U mnie rozkmina przeszła z igielitu na ten wąski wąż ogrodowy i odpowiednio przerobione szybkozłączki, żeby jakoś zrobić wyjście tej rurki miedzianej, a także wejście i wyjście wody, ale na tym się póki co skończyło :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hej, doszły wszystkie elementy do mojej chłodnicy, za jakis czas zloze sprzet i zobaczr wydajnosc. Razem wyszlo mnie to 200zl. Na stowe mozna taniej, ale ja bylem leniwy i wszystko z wysylka. Najdrozsza oczywiscie rurka miedziana (8m, fi12mm) i tyle samo igielitu (fi20mm) reszta to tak naprawde grosze.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

8acd5ae2362424817c0ec017fe766c1f.jpga9f58fa04f5139d09355838c12580849.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób dokładny opis jak skończysz, sam się do tego przymierzałem, ale jakoś zimą wystarcza mi póki co zanurzeniowa + balkon :P

 

Zastanawia mnie natomiast ten drut owinięty wokół miedzianej rurki. Myślisz, że gra warta świeczki? Wg. mnie nie. Obstawiam, że wydajność zwiększy o tyle, o ile wydłużenie chłodnicy o pół metra, do tego mam wątpliwości czy ten drut będzie się tej rurki trzymał. Chciał nie chciał - trochę to mimo wszystko będzie pracować (chyba, że jakoś porządnie usztywnisz całość).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób dokładny opis jak skończysz, sam się do tego przymierzałem, ale jakoś zimą wystarcza mi póki co zanurzeniowa + balkon
 
Zastanawia mnie natomiast ten drut owinięty wokół miedzianej rurki. Myślisz, że gra warta świeczki? Wg. mnie nie. Obstawiam, że wydajność zwiększy o tyle, o ile wydłużenie chłodnicy o pół metra, do tego mam wątpliwości czy ten drut będzie się tej rurki trzymał. Chciał nie chciał - trochę to mimo wszystko będzie pracować (chyba, że jakoś porządnie usztywnisz całość).
Drut olałem bo dużo zachodu, a jak sam mowisz nie jest to wielki boost do wydajnosci. Moc chlodzenia prawdopodobnie bede kontrolowal predkoscia przeplywu wody w stosunku do predkosci przeplywu brzeczki. Oczywiscie licze na najlepszy stosunek jednego do drugiego fizyk ze mnie zaden wiec nie oblicze sobie potencjalnej wydajnosci przed czasem, tylko empiryczna metoda mi zostala. Info wkrotce, napewno sie odezwe :)

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Tak wyglada złożona konstrukcja, jutro warzymy więc powiem jak się sprawdza ;) do tego kilka fotek z procesu składania. Na przyszłość nie polecam wpychać na sucho tej rurki w igielit bo to mordęga.8a1dfa1999b803aead5dde9a0108b60e.jpg2d979de027c81bf283b1f7b25115722b.jpg8794b3a835e18ed46da8e3530714d14a.jpg43ab5490b62a6825d72654a9952ee2e9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były kłopoty bo naiwnie sądziłem, że nie będzie przeciekać. Potraktuje gdzieniegdzie silikonem akwarystycznym i będzie cacy. Dodatkowo poprawię podłączenie piwa bo to straszliwa prowizorka narazie. Wstawię kolejny post gdy już poprawię i dokładniej opiszę co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Siema, chłodnica przetestowana w boju. Cudnie działa, nie miałem czasu wszystkiego dokręcić, a i tak gładko poszło. Na 19l piwa o temp okolo 90°C poszlo okolo 35-40l wody, schladzajac brzeczke do temperatury wody (okolo 12°C). Brzeczka szła grawitacyjnie z fermentora z kranikiem, woda od dołu do góry na sredniej mocy co by straty ograniczyć. Jestem zadowolony, dopracuję jeszcze wszystko i bedzie mozna bezproblemowo chlodzic brzeczke w kilka chwil.2c5968377717604a7371dbf9948ed983.jpga35f2e1bb3ac43ddf9eecfc36eae1e52.jpg6139a8dcf44eb301765d425f68b21674.jpg001d076783c0915688bb967ca324d67d.jpg

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.