Skocz do zawartości

Korekta refraktometru/ilość alkoholu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Niby prosta sprawa a pogubiłem sie. Chodzi mi o różnice głębokości odfermentowania i ilość alkoholu wyliczonych w poszczególnych kalkulatorach. Problem w niewielkim stopniu występuje w słabszych piwach ale przy moim RIS już jest bardzo wyrazny.   Mierząc refraktometrem brzeczkę przed fermentacją miałem 31,5 BRX, po fermentacji 22,0 BRX. Wpisując w kalkulatory uzyskuje bardzo różne wartości alkoholu od 8,8 do aż 14,2 Jak to jest z tymi mocniejszymi piwami? Trzeba wpisać jakiś szczególny współczynnik korelacji brzeczki? Ktoś mi powie ile ma moje piwo ekstraktu i alkoholu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosyć duże masz wyjściowe blg. Nie pomyliłeś się w pomiarze ? Bo odfermentowanie po korekcie masz dosyć słabe : 1/2 początkowego - 15,5 blg.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, michal9890 napisał:

Witam 

Niby prosta sprawa a pogubiłem sie. Chodzi mi o różnice głębokości odfermentowania i ilość alkoholu wyliczonych w poszczególnych kalkulatorach. Problem w niewielkim stopniu występuje w słabszych piwach ale przy moim RIS już jest bardzo wyrazny.   Mierząc refraktometrem brzeczkę przed fermentacją miałem 31,5 BRX, po fermentacji 22,0 BRX. Wpisując w kalkulatory uzyskuje bardzo różne wartości alkoholu od 8,8 do aż 14,2 Jak to jest z tymi mocniejszymi piwami? Trzeba wpisać jakiś szczególny współczynnik korelacji brzeczki? Ktoś mi powie ile ma moje piwo ekstraktu i alkoholu?

@michal9890 w zeszłym roku miałem podobny problem, choć trochę innej natury. Używam do przeliczeń algorytmu Terrilla. Ten algorytm nie zadziała w przypadku tak dużego ekstraktu jak w Twoim piwie. Proszę zerknij w komentarze pod tym linkiem. Algorytm był sprawdzany na piwach do 25°P, powyżej wychodzisz poza zakres. Nie wiem którego algorytmu używasz. Zatem zerknij w jego opis/metodologię, może ma tak samo jak Terrill. W przypadku dużego ekstraktu po prostu użyj spławika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomylić raczej się nie pomyliłem. Piwo będzie jeszcze leżało 

19 godzin temu, Kurt napisał:

Dosyć duże masz wyjściowe blg. Nie pomyliłeś się w pomiarze ? Bo odfermentowanie po korekcie masz dosyć słabe : 1/2 początkowego - 15,5 blg.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Pomylić raczej się nie pomyliłem. Piwo będzie jeszcze leżało z tydzień to pobiorę próbkę jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Daniel() napisał:

@michal9890 w zeszłym roku miałem podobny problem, choć trochę innej natury. Używam do przeliczeń algorytmu Terrilla. Ten algorytm nie zadziała w przypadku tak dużego ekstraktu jak w Twoim piwie. Proszę zerknij w komentarze pod tym linkiem. Algorytm był sprawdzany na piwach do 25°P, powyżej wychodzisz poza zakres. Nie wiem którego algorytmu używasz. Zatem zerknij w jego opis/metodologię, może ma tak samo jak Terrill. W przypadku dużego ekstraktu po prostu użyj spławika.

Używałem algorytmów Terrila i Prime Lab. Na pierwszym wychodzi mi ekstrakt końcowy po korekcie 11,9 BLG i abv 14,2 a na drugim ekstrakt 14,9 BLG i abv 9,6. Chyba najlepszym wyjściem będzie pobranie większej próbki i sprawdzenie spławikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurtowało mnie to cały wieczór więc pobrałem próbkę. Ze spławika wyszło niecałe 13 BLG. Węc alko ok. 10,5. Następnym razem będę wiedział żeby przy takim balingu mierzyć tylko spławikiem. Wygląda na to, że drożdże US-05 już otarły do granic swoich możliwości. Piwo pozostało bardzo gęste, czekoladowe, dość słodkie ale skontrowane goryczką. Jak na tak świeże piwo wydaje się ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, michal9890 napisał:

Używałem algorytmów Terrila i Prime Lab. Na pierwszym wychodzi mi ekstrakt końcowy po korekcie 11,9 BLG i abv 14,2 a na drugim ekstrakt 14,9 BLG i abv 9,6.

Chyba mówisz o PrimeTab, jeżeli się mylę to przepraszam i proszę o link do metody. Z Prime Tab korzysta m.in. BrewTarget. Niestety strona na którą powołuje się BT już wygasła, ale od czego jest webarchive. Tutaj masz https://web.archive.org/web/20160218073802/http://www.primetab.com:80/formulas.html formułę:

 

Cytat

Refractometer

Brix to Specific Gravity


Formula was derived from the 69th edition (1988-1989) of the CRC Handbook of 
Chemistry and Physics, "Concentrative Properties of Aqueous Solutions:
Conversion Tables", Table 88 Sucrose

MathCAD was used to curvefit the data for Degrees Brix @ 20 C (% sucrose 
by weight) and specific gravity @ 15 C

SG = 1.000898 + 0.003859118*B + 0.00001370735*B*B + 0.00000003742517*B*B*B

          where:

                   B  = measured refractivity in Brix
                   SG = calculated specific gravity at 15 C

Final Specific Gravity from original and final Brix


SG = 1.001843 - 0.002318474*OB - 0.000007775*OB*OB - 0.000000034*OB*OB*OB + 0.00574*FB + 0.00003344*FB*FB + 0.000000086*FB*FB*FB

          where:

                   SG = estimated specific gravity of the sample
                   OB = Original Brix
                   FB = Final Brix

Brix to Index of Refraction


RI = 1.33302 + 0.001427193*B + 0.000005791157*B*B

          where:

                   B  = measured refractivity in Brix
                   RI = calculated Refractive Index

Alcohol by weight content from Final SG and Final Brix


RI  = 1.33302 + 0.001427193*FB + 0.000005791157*FB*FB
ABW = 1017.5596 - (277.4*SG) + RI*((937.8135*RI) - 1805.1228)

          where:
                   FB = Final Brix
                   RI = calculated Refractive Index
                   SG = Final SG

 

Jak wpiszesz nazwę tej książki w wyszukiwarce i dopiszesz PDF, to znajdziesz tę pozycję a w niej tabelę. A tam tabela aż do 80% wagowo.

Komentarz przy algorytmie mówi, że działa na danych wejściowych wziętych dla sacharozy. Przy dużym ekstrakcie i dużej mieszance cukrów sprawa staje się bardziej skomplikowana. Błąd przeliczenia będzie wzrastał. Przy dużym ekstrakcie nauczyłem używać się spławika.

Dochodzi jeszcze druga sprawa kiedy refraktometr się nie nadaje, drożdże mogą nie wytrzymać ekstraktu. Nie przejedzą wszystkich cukrów. Wtedy błąd przeliczenia refraktometru będzie jeszcze większy.

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.