Skocz do zawartości

Belgian Golden Strong Ale - bardzo mętne przed refermentacją


TaziMala

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie!

01.12.2018 nastawiłem 23L piwka Belgian Golden Strong Ale zgodnie z recepturą z załącznika. Początkowe SG niestety wyszło dużo za niskie (około 1.060). Na dzień dzisiejszy wynosi już około 1.014, więc mniej więcej tyle ile powinno być, ale chyba jeszcze trochę spadnie. Problem jest inny - okropna mętność. Wygląda to tak jak w drugim pliku z załącznika. O co tu może chodzić? Osad na dnie fermentora jest bardzo niewielki, może ze 3 mm.

 

Wcześniejszą warkę dopadła infekcja, więc teraz zapobiegawczo zastosowałem następujące kroki:

- na 12h do NaOH wszystko poza filtratorem z oplotu i chłodnicą

- dezaktywacja NaOH kwaskiem cytrynowym

- potem na kilka godzin wszystko  (tym razem łącznie z filtratorem i chłodnicą) do piro

- na koniec potraktowałem wszystko OXI

 

Drożdże przeleżały ostatnie pół roku w lodówce. Na 12h przed ich zaaplikowaniem zostały wyjęte do temperatury pokojowej. Ogólnie temperatury warzenia z załącznika mniej więcej przestrzegałem.

47576506_1000415486820591_6683278315861573632_n.jpg

48145191_1173787382787315_8490538762323886080_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

O, mam tę samę książkę z błędnym tłumaczeniem "Uwagi dotyczące warzenia" zamiast "Uwagi dotyczące zacierania".

 

Ja bym poczekał 2 tygodnie, powinno być dobrze. Z czasem dofermentuje i się wyklaruje. Nie butelkuj mocnego piwa po tygodniu. Następnym razem zamiast suchych drożdży użyłbym gęstwy po tychże drożdżach. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiem że to piwo fermentuje dopiero 7dni i że na 23 litry piwa 15blg dodałeś jedna saszetkę suchych drożdży? 

 

Jesli tak to moim zdaniem za wcześnie na otwieranie fermentora  i mierzenie czegokolwiek nie mówiąc o zastanowieniu się dlaczego jest mętne. Zostaw to na minimum kolejne dwa tygodnie i dopiero wtedy zobacz jak to wyglada. Nigdy nie używałem t-58 ale belgijskie maja tendencje do mocnego odfermentowywania wiec 1-2blg może ci jeszcze zejść. 

Na przyszłość zaczął bym od czegoś lżejszego na rozruszanie drożdży i użyć gęstwy. 

 

Zapytam jeszcze jakie temperatury fermentacji? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pepe11 napisał:

Robiłeś próbę jodową ? mętność może wynikać z obecności skrobi

Robiłem,  nie było nieprzetworzonej skrobi.

 

1 godzinę temu, Fradio napisał:

Dobrze rozumiem że to piwo fermentuje dopiero 7dni i że na 23 litry piwa 15blg dodałeś jedna saszetkę suchych drożdży? 

 

Jesli tak to moim zdaniem za wcześnie na otwieranie fermentora  i mierzenie czegokolwiek nie mówiąc o zastanowieniu się dlaczego jest mętne. Zostaw to na minimum kolejne dwa tygodnie i dopiero wtedy zobacz jak to wyglada. Nigdy nie używałem t-58 ale belgijskie maja tendencje do mocnego odfermentowywania wiec 1-2blg może ci jeszcze zejść. 

Na przyszłość zaczął bym od czegoś lżejszego na rozruszanie drożdży i użyć gęstwy. 

 

Zapytam jeszcze jakie temperatury fermentacji? 

Dodałem dwie saszetki, na zaś :) Temp. 22-23 stopnie. W porywach do 24, ale generalnie bliżej 23.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, TaziMala napisał:

Dodałem dwie saszetki, na zaś

To już lepiej, ale na przyszłość lepiej wystartować jedną na czymś lżejszym, a jeszcze lepiej płynne. Da lepsze efekty.

 

4 minuty temu, TaziMala napisał:

Temp. 22-23 stopnie. W porywach do 24, ale generalnie bliżej 23.

Dobrze jest zacząć w niższej i stopniowo podnosić, żeby uniknąć zbyt dużej intensywności.

 

Ogólnie teraz zostaw je w spokoju na te dwa tygodnie i zobacz jak się zachowa. Powinno się poprawić, a jeśli nie to możesz poszukać o żelatynie i coldcrashu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wiśnia81 napisał:

A próbkę pobierałeś przez kranik czy z powierzchni? Próbowałeś jak smakuje? Nie była w smaku drożdżowa? Moim zdaniem to drożdże nie opadły i stąd mętność. 

 

Przez kranik oczywiście. Zawsze spijam próbkę w całości - drożdżami daje jak s*****syn :) Jedną z próbek wsadziłem na dobę do lodówki - drożdże opadły na dno szklanki, a młode piwko zdecydowanie bardziej się wyklarowało.

 

Ogólnie od wczorajszego wieczora zauważyłem, że osad na dnie zaczyna się stopniowo powiększać, więc wszystko zmierza chyba w dobrym kierunku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj im jeszcze czasu, próbujesz niedofermentowane piwo to nic dziwnego że wali drożdżami. grzyby muszą wpierw wszystko przeżreć a potem po sobie posprzątać. 3.5 blg to dla T-58 dopiero początek zabawy, one spokojnie zejdą do 1-2 plato przy takim OG. a mętność to już w ogóle jest niemożliwa, one nawet w temperaturze pokojowej z czasem ładnie klarują. 

 

aha, ja bym belgów nie puszczał w tak wysokiej temperaturze. najlepiej zacząć od tych 16-18 stopni i dopiero 2-3 dnia zwiększyć. wiadomo, każdy ma inne podejście, ale mi przy 20+ od początku fermentacji wychodziły straszne fuzle. plus fermentacja w wiadrze z kranikiem może się źle skończyć - tu już jeden ziomek wrzucał zdjęcia zalanej chaty. 20 litrów słodkiego ulepa na podłodze to nic fajnego, nie wspominając o tym co się lubi zalęgnąć w kraniku ;)

Edytowane przez LUBIE_GRAC_W_GRY_WIDEO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, LUBIE_GRAC_W_GRY_WIDEO napisał:

 

aha, ja bym belgów nie puszczał w tak wysokiej temperaturze. najlepiej zacząć od tych 16-18 stopni i dopiero 2-3 dnia zwiększyć. wiadomo, każdy ma inne podejście, ale mi przy 20+ od początku fermentacji wychodziły straszne fuzle. plus fermentacja w wiadrze z kranikiem może się źle skończyć - tu już jeden ziomek wrzucał zdjęcia zalanej chaty. 20 litrów słodkiego ulepa na podłodze to nic fajnego, nie wspominając o tym co się lubi zalęgnąć w kraniku ;)

 

Póki co, odpukać, jeszcze nigdy mi się przygody z wiadrem piwa na podłodze nie przytrafiły :) A co do temp. to po prostu staram się trzymać tego co było podane w recepturze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dziś kolejny pomiar, odfermentowało jeszcze o 0,5 BLG, czyli w tym momencie mamy 3 BLG, dość się również wyklarowało. Jednak niestety, próbka w smaku jest kwaśna. Raczej nie powinno tak być, przypomina moją poprzednią zainfekowaną warkę. Myślicie, że tu także wystąpiła infekcja?

Edytowane przez TaziMala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.