Skocz do zawartości

Chinina jako dodatek do piwa


aston

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Wpadłem na pomysł, aby spróbować uwarzyć piwo z dodatkiem chininy. Interesuje mnie przede wszystkim w jakim stopniu gorycz chininy może zastąpić lub uzupełnić goryczkę z chmielu. Robię w związku z tym mały research. Temat wydaje mi się słabo rozpracowany, nawet na angielskich forach.

Sama chinina (jako suszona kora drzewa chinowca) jest dostępna na Allegro, na kilku aukcjach. Nie ma więc problemu z dostępnością.

Dalej, okazuje się, że dodatek chininy do napojów w UE jest regulowany i może stanowić maks. 100 mg / 1 litr (https://en.wikipedia.org/wiki/Quinine#Beverages). Dawałoby to więc 2 gramy na warkę 20 litrów.

 

To już są jakieś dane na rozpoczęcie eksperymentu. Na tym etapie pojawiają się już naturalne pytania:

- kiedy dodać chininę? Rozsądek podpowiada, że pod koniec gotowania, gdyż chinina jest gorzka sama w sobie, nie trzeba wydobywać goryczki przez długie gotowanie. Alternatywnym wyborem byłoby dodanie na zimno.

- jak chinina będzie "współpracować" z chmielem? Czy można zrezygnować z chmielenia na goryczkę? Rozsądne podejście podpowiada, aby w pierwszej kolejności uwarzyć piwo bez chmielenia, tylko z dodatkiem chininy, aby zbadać jaką gorzyczkę wnosi chinina. Co jednak z chmieleniem na aromat? Czy przebije się przez nuty wnoszone przez chininę?

- czy chinina nie będzie miała negatywnego wpływu na jakikolwiek etap produkcji piwa? Jak zachowają się drożdże w obecności tego dodatku? Jeśli okazałoby się, że drożdże nie lubią się z chininą będzie trzeba postawić na dodatek chininy na zimno. 

- jak zwiększenie dawki chininy ponad 2g na warkę wpłynie na smak/aromat/proces produkcji?

 

Oczywiście, na gros z tych pytań będzie można odpowiedzieć po uwarzeniu pierwszej warki z chininą. Z pewnością w tym sezonie podejmę taką próbę, będę w miarę możliwości dzielił się spostrzeżeniami.

 

Poza tym co powyżej jestem ciekaw, czy ktoś z Was ma już doświadczenia związane z chininą? Może ktoś z Was potrafiłby odpowiedzieć na któreś z powyższych pytań? Czekam na odzew i komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pomysł. Skąd będziesz wiedział ile Ci do piwa przejdzie czystej chininy z tej kory?  Wiem, że chininę dodają na kursach sensorycznych do próbek smaku gorzkiego przy teście na daltonizm smakowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Hobbysta napisał:

. Taktyczna kropka do obserwacji wątku

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Na gorze po prawej stronie masz takie magiczne okienko z napisem"Obserwuj". 

Prosze nie przenos smiecacych zachowan z facebooka. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wybierasz się do Afryki to byłby jedyny chyba powód aby zrobić piwo z chininą aby ustrzec się malarii  , poza tym chinina jest dość niebezpiecznym środkiem ponieważ wywołuje dużo niepożądanych efektów przez co była wycofana z medycyny ( stosuje się ją tylko w uzasadnionych przypadkach ) , przedawkowanie może skończyć się śmiercią . Więc jeżeli wypijasz 3 lub więcej  piw  po pracy to może skończyć się to tragicznie więc lepiej odpuść. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie chininę nawet wycofują z popularnych toniców - coraz mniej jest na rynku zawierających ją. Ma dużo efektów ubocznych i często jest zakazana dla pewnych grup pracowniczych. Tak jak kolega pisze wyżej jest to spore ryzyko, a druga sprawa jest całkiem możliwe, że może negatywnie oddziaływać na drożdże.Spróbowałbym na początku,  jak się uprzesz robić takie piwo,  uwarzyć mała warkę -2-3 litry i sprawdzić reakcje drożdży na ten alkanoid. 

 

Jeżeli chcesz zastępować goryczkę w piwie czymś to popróbuj piołun, jednak uważam że ekstrakty chmielowe i sam chmiel jest o wiele tańszy i wydajniejszy niż substytuty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.