Skocz do zawartości

Własny mikro/mini browar


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

szukam informacji na temat możliwości upchania minibrowaru w budynku o wymiarach max 6m x 6m wraz z miejscem do sprzedaży.

Budynek byłby zaprojektowany od podstaw może być podpiwniczony i wysoki na max 8m. 

 

Czy ktoś zna kogoś, kto by mi takie coś zaprojektował :)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sirBartek napisał:

Witam,

 

szukam informacji na temat możliwości upchania minibrowaru w budynku o wymiarach max 6m x 6m wraz z miejscem do sprzedaży.

Budynek byłby zaprojektowany od podstaw może być podpiwniczony i wysoki na max 8m. 

 

Czy ktoś zna kogoś, kto by mi takie coś zaprojektował :)?

 W urzędach nie przeskoczysz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmniejszy browar o jakim słyszałem ma bodajże 20 m2(edycja: nie mogę znaleźć źródła). https://www.facebook.com/BrowarniaSobotkaGorka/ Więcej nie podpowiem, bo się nie znam, ale myślę że wykonalne. Chcesz otworzyć mini brew pub?

Edytowane przez Glowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę wprowadzać w błąd, kiedyś obiła mi się o uszy ta liczba.. googluję i nie mogę teraz znaleźć potwierdzenia. W każdym razie podlinkowany przeze mnie browar jest jednym z najmniejszych w Polsce, może pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.11.2018 o 08:19, Nogias napisał:

Proponuje przejść się do miejscowego sanepidu skonsultować.

Jeśli chodzi o powierzchnię, same zaplecze socjalne to już około 20m2, magazyn, produkcja z podziałem na strefy, dystrybucja.

 

 

Skąd taka wiedza o tej przestrzeni zaplecza sanitarnego? W wielu browarach, w których byłem nie przekraczał  10 m2. Niemniej  te wymiary sirBartek są realnie za małe. Możesz podzielić te 8 m na dwie kondygnacje i w jednej z nich umieścić leżaki a w drugiej warzelnię, ale zaprojektowanie takiego browaru to będzie sztuka. O jakiejkolwiek przestrzeni szynkowej nie ma mowy w tym wypadku. A i tak wszystko zależy jak przejdzie to w Sanepid i PPoż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Anteks, to nie kwestia UC, czy właściwie UCS, ale właśnie Ppoż i Sanepid. Browar Soravin temat browaru w kontenerze był już wałkowany. W Czechach przejdzie u nas wszystko zależy od instytucji, od urzędnika. Zawsze uważałem, że plastikowe fermentory nie przejdą, bo mogą się odkształcać, browar ma być wykafelkowany, etc. a potem okazywało się, że jednak można inaczej. Przepisy Ppoż i Sanepid są dość restrykcyjne, ale są od nich odstępstwa. Zanim coś zrobisz rozpisz projekt i udaj się z tym do urzędu z zapytaniem. Na pewno narzucą jakieś własne wizje, ale albo będzie się dało, albo nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Szybciej i łatwiej byłoby to zrealizować gdziekolwiek za granicą. Według mnie u nas jest to nierealne. Masz wymogi: Sanepid, P.poż, zachowany ciąg technologiczny + do tego normy budowlane. Jeżeli chciałbyś podpiwniczyć, to same schody zajmą tobie 1/5 piwnicy przy zaprojektowaniu ich według norm.

Żona kiedyś na studiach robiła projekt minibrowaru. Ledwo w na prawdę dużym budynku się zmieściła, żeby w ogóle mógł spełnić wszystkie przepisy. Poproszę ją, to może odkopie gdzieś ten projekt

Edytowane przez Grzegorz Żukowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzegorz Żukowski napisał:

Szybciej i łatwiej byłoby to zrealizować gdziekolwiek za granicą. Według mnie u nas jest to nierealne. Masz wymogi: Sanepid, P.poż, zachowany ciąg technologiczny + do tego normy budowlane. Jeżeli chciałbyś podpiwniczyć, to same schody zajmą tobie 1/5 piwnicy przy zaprojektowaniu ich według norm.

Żona kiedyś na studiach robiła projekt minibrowaru. Ledwo w na prawdę dużym budynku się zmieściła, żeby w ogóle mógł spełnić wszystkie przepisy. Poproszę ją, to może odkopie gdzieś ten projekt

byłoby super, czekam. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Rzeźbię właśnie koncepcję na niewielki browar restauracyjny w istniejącym  obiekcie turystycznym i upchałem się z warzelnią, magazynem słodów, fermentownią i lagerownią/magazynem wyrobów gotowych w 50m2 - założenia chyba standardowe, czyli wybicie 5hekto + 6 tankofementorów po 10hekto i dodatkowo 4 leżaki po 10hekto każdy.

Jedyne co mnie zastanawia, to dlaczego przyjęło się, że warzelnia ma zwykle połowę  pojemności tanków. Z czego to wynika?  Nie było by ekonomiczniej stosować 1:1 - jedno warzenie ---> jeden tankofermentor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, WiHuRa napisał:

 

Godzinę temu, WiHuRa napisał:

Cięcie kosztów zakupu warzelni.

Tak rozeznałem się wstępnie na potrzeby naszej koncepcji i wstępnego kosztorysu i wychodzi, że różnica w zakupie warzelni wyniesie 20-30%. Więc przy całości będzie jeszcze mniej, wiec nie boli aż tak bardzo. Jakoś nadal nie widzę w tym sensu, natomiast warzenie dwóch warek dziennie żeby zapełnić tank wymaga dwuzmianowości, a to już może być problemem.

Jeżeli chodzi wyłącznie o oszczędność, to nie widzę przeszkód, żeby warzelnia była także o pojemności 10hekto. No chyba, że jest coś jeszcze....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można drugą warkę zrobić na drugi dzień więc nie trzeba drugiej zmiany. Z może mniej ważnych spraw ale przydatnych - można mieć mniej drożdży bo połowa tanku najpierw je rozrusza (jest starterem) a druga dochodzi później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.03.2019 o 17:03, korzen16 napisał:

Rzeźbię właśnie koncepcję na niewielki browar restauracyjny w istniejącym  obiekcie turystycznym i upchałem się z warzelnią, magazynem słodów, fermentownią i lagerownią/magazynem wyrobów gotowych w 50m2 - założenia chyba standardowe, czyli wybicie 5hekto + 6 tankofementorów po 10hekto i dodatkowo 4 leżaki po 10hekto każdy.

Jedyne co mnie zastanawia, to dlaczego przyjęło się, że warzelnia ma zwykle połowę  pojemności tanków. Z czego to wynika?  Nie było by ekonomiczniej stosować 1:1 - jedno warzenie ---> jeden tankofermentor?

 

Jak technika zawiedzie/ slaba jakosc slodu /  cos zle pojdzie np. zbyt niskie/wysokie plato czy podajnik chmielu zawiedzie to zawsze mozesz druga warka skorygowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Hanys93 napisał:

 

Jak technika zawiedzie/ slaba jakosc slodu /  cos zle pojdzie np. zbyt niskie/wysokie plato czy podajnik chmielu zawiedzie to zawsze mozesz druga warka skorygowac.

A jak przy drugiej warce pójdzie coś nie tak? Skorygujesz cukrem lub ekstraktem  ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, anteks napisał:

A jak przy drugiej warce pójdzie coś nie tak? Skorygujesz cukrem lub ekstraktem  ;)

 

 

Jak przy drugiej pojdzie cos nie tak to zabawa w krzyzowanie w kilku tankach ? Ale jak juz w drugiej by cos nie poszlo to trzeba by juz sie zainteresowac tym problemem ;)

No chmielenia raczej cukrem bys nie skorygowal :D

Edytowane przez Hanys93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.