Skocz do zawartości

Pierwszy dolniak


EU8N

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, fotohobby napisał:

jednak nie ma oporow, by w przypadku wpadki powiedziec mi, ze piwo jest marne.

Pytanie jeszcze jaka wiedzę sensoryczna mają te osoby. I nie pisze tego żeby podważać twoje umiejętności czy smak twoich gości. Bardziej własne doświadczenie na przykładzie American Wheata. Od otworzenia pierwszej butelki coś ewitentnie mi w nim nie pasowało, ale nie byłem w stanie rozpoznać co.  Piwo wysłałem na konkurs żeby dostać ocenę i skalibrować swój smak.  Spodziewałem się słabej oceny, a dostałem słabszą niż myślałem. Nie pamietam dokładnie, ale podsumowując piwo zostało ocenione jako kwaskowate i nieprzyjemne. Podejrzewam za ciepłą fermentacje i  jakaś wolną/ łagodną infekcje. W oczekiwaniu na wyniki czestowalem nim gości uprzedzając ze jest z nim coś nie tak i przed nalaniem pełnej szklanki dawałem dosprobowania próbkę. Większości osobom smakowało. Co więcej jako ze trochę butelek rozdalem tym którym smakowalo, wracały do mnie informacje że dobre piwo, takie jak lubią i fajnie cytrusowe. Opinie raczej szczere bo mogło by ich po prostu nie być. Nie były to osoby jakoś mocno obeznane w gatunkach, niemniej mające z racji zamieszkania z cała paletą piw belgijskich i z pewnością nie osoby dla których wszystko co ma alkohol jest pyszne. 

To tak żeby powiedzieć że piwo może niektórym smakować nawet jeśli ma ewidentne wady a nawet z niektórymi wydawać się ciekawsze  bo to coś innego. Podsumowując smaczne nie koniecznie znaczy stylowe i na odwrót również, bo nie wszystko każdemu musi smakować;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnoscia ich sensoryka nie jest na takim poziomie, co sedziow, jednak potrafią powiedzieć, ze z piwem jest coś nie tak, albo, ze jest lepsze/gorsze od... (i tu mozna wstawiń nazwe rzemieślniczego przedstawiciela danego gatunku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, fotohobby napisał:

Byc może, ale warzę piwa dla siebie i grupki bliskich mi osob, ktora jednak nie ma oporow, by w przypadku wpadki powiedziec mi, ze piwo jest marne.

(Nie traktuj to jak przytyk do Ciebie, chodzi mi o ogólne stwierdzenie.)

 

Tak w ogóle, czasami wadliwy technicznie lager (np. z podniesionymi estrami) może być konsumencko wyżej oceniony niż niewadliwy, czyli lager spokojnie może być dobry konsumencko ale niestylowy (wadliwy technicznie). 

 

edit:

To odnosi się też do pytania z początku wątku, w tych 12°C można spokojnie dobre, pijalne piwo zrobić na W-34/70, tylko czy takie piwo będzie miało np. odpowiedni poziom estrów jak na lagera.

 

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.11.2018 o 13:21, kantor napisał:

(Nie traktuj to jak przytyk do Ciebie, chodzi mi o ogólne stwierdzenie.)

 

Tak w ogóle, czasami wadliwy technicznie lager (np. z podniesionymi estrami) może być konsumencko wyżej oceniony niż niewadliwy, czyli lager spokojnie może być dobry konsumencko ale niestylowy (wadliwy technicznie). 

 

edit:

To odnosi się też do pytania z początku wątku, w tych 12°C można spokojnie dobre, pijalne piwo zrobić na W-34/70, tylko czy takie piwo będzie miało np. odpowiedni poziom estrów jak na lagera.

 

Wrócę do tematu....na saszetce jest wyraźnie napisane tem.9-15st. Idealana 12.Więc moje pytanie dlaczego sugerujecie 8st?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, z własnego doświadczenia i analiz zwycięskich receptur/zapisków piwowarów na forum.

 

Ponadto, te temperatury odnoszą się do temperatury piwa, a nie otoczenia, w 12°C otoczenia piwo zapewne będzie miało 1-2°C więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kantor napisał:

Ja, z własnego doświadczenia i analiz zwycięskich receptur/zapisków piwowarów na forum.

 

Ponadto, te temperatury odnoszą się do temperatury piwa, a nie otoczenia, w 12°C otoczenia piwo zapewne będzie miało 1-2°C więcej.

To mieści się w granicy 12+2=14.Powiedz mi co grozi lagerowi w 14 stopniach? Posmak bimbru?aldehyd?...Pytam,bo w poniedziałek mam zamiar uważyc i nie wim czy obniżać temperaturę do 6st. czy zostawić 10-otoczenia oczywiście.  I jeszcze jedno pytanie.Wrzuciłem do kotła 5 kg pilźnieńskiego i 1 kg pszenniczego,gestwa s04.Blg15...ale wyszło tylko 17l,nie będzie za mocne w smaku??? nie mam na myśli alkoholu.Poprostu za dużo słodu jak na tą ilość wody??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2018 o 20:04, EU8N napisał:

  I jeszcze jedno pytanie.Wrzuciłem do kotła 5 kg pilźnieńskiego i 1 kg pszenniczego,gestwa s04.Blg15...ale wyszło tylko 17l,nie będzie za mocne w smaku??? nie mam na myśli alkoholu.Poprostu za dużo słodu jak na tą ilość wody??

Ale o co chodzi?? 

Serio, mógłbyś jakoś zrozumiale sformułować problem i pytanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Lasek napisał:

Ale o co chodzi?? 

Serio, mógłbyś jakoś zrozumiale sformułować problem i pytanie. 

To ci wytłumaczę.Do 0.5l herbaty dajesz np.2 łyżki cukru i wtedy herbata jest dla ciebie najlepsza(nie za slodka,nie za gorzka),ale ta sama ilość cukru w 0.3l herbaty sprawi,że napój będzie za słodki.Planowalem zrobić 20-22l piwa,ale wyszło 17l.BNie dolewalem wody,zostawilem jak jest.Pytanie...Czy piwo nie będzie smakowało za mocno słodami(np.nie będzie za słodkie).Blg początkowe 15,końcowe 4.Czy powinienem przed zadaniem drożdży dolać wody ,żeby to rozcienczyć i obniżyć blg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, EU8N napisał:

To ci wytłumaczę.Do 0.5l herbaty dajesz np.2 łyżki cukru i wtedy herbata jest dla ciebie najlepsza(nie za slodka,nie za gorzka),ale ta sama ilość cukru w 0.3l herbaty sprawi,że napój będzie za słodki.Planowalem zrobić 20-22l piwa,ale wyszło 17l.BNie dolewalem wody,zostawilem jak jest.Pytanie...Czy piwo nie będzie smakowało za mocno słodami(np.nie będzie za słodkie).Blg początkowe 15,końcowe 4.Czy powinienem przed zadaniem drożdży dolać wody ,żeby to rozcienczyć i obniżyć blg?

wyszło 17l 15lg zamiast 20l 12blg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, anteks napisał:

wyszło 17l 15lg zamiast 20l 12blg?

Tak...jak z kawą.Jak sypniesz 5 łyżeczek kawy do kubka zamiast 2,wychodzi mocna kawa.Czy w piwie moe jest tak samo?Słody obliczone ma 20l a wychodzi 17.

Edytowane przez EU8N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pilnuj temperatury teraz, bo % będzie sporo (oczywiście zależy to od temperatury zacierania - w jakiej zacierałeś ?), a jak pojawią się jeszcze niechciane fuzle, to zapach i smak  będą dość specyficzne :)

Podobnie jak samopoczucie nazajutrz, po wypiciu dwóch, trzech butelek :)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, fotohobby napisał:

To pilnuj temperatury teraz, bo % będzie sporo (oczywiście zależy to od temperatury zacierania - w jakiej zacierałeś ?), a jak pojawią się jeszcze niechciane fuzle, to zapach i smak  będą dość specyficzne :)

Zacieranie standard 30  min 62st.i 30min 72st.Co to są fuzle??Jaka temperatura powinna być teraz?

Edytowane przez EU8N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, EU8N napisał:

Tak...jak z kawą.Jak sypniesz 5 łyżeczek kawy do kubka zamiast 2,wychodzi mocna kawa.Czy w piwie moe jest tak samo?Słody obliczone ma 20l a wychodzi 17.

z tej ilości to powinno wyjść 30l, trzeba było dłużej wysładzać lub dolać wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 minutę temu, EU8N napisał:

Temperatura otoczenia 14 st. cały czas.Rozpuszczalnika nie czuje,raczej przyjemny zapach,smak tez narazie ok.

 

To nie spodziewaj sie cudów po tym piwie.

Nic jeszcze nie czujesz, bo fermentacja pewnie nie sie zaczęła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, anteks napisał:

z tej ilości to powinno wyjść 30l, trzeba było dłużej wysładzać lub dolać wody

Niedoswiadczenie początkującego?.

Teraz, fotohobby napisał:

 

 

To nie spodziewaj sie cudów po tym piwie.

Nic jeszcze nie czujesz, bo fermentacja pewnie nie sie zaczęła :)

Ona się kończy....już tydzień trwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, fotohobby napisał:

OK, nie zauważyłem, że zmieniłeś temat rozmowy na piwo na gęstwie S-04

Dla S-04 14C jest OK

 

Dla lagera na W34/70 za dużo

 

Masz może linka do PROSTEGO kalkulatora ilości słodów do wody??Lager dopiero jutro 5kg pilźnieńskiego 1kg karmelowego marynka ,lubelski .Przewidziane 25 litrów,2 saszetki w34/70 5st. otoczenia

Edytowane przez EU8N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakiego kalkulatora ? :)

 

Ja daję do zacierania 4l wody na kg słodu

Po zacieraniu  ubywa 1l wody każdy 1kg słodu.

Podczas gotowania odparowywuje ok 2,5-3l

 

Więc trzeba obliczyć sobie ilość wody do wysładzania, uwzględniającej te straty (plus jeszcze 1l, który pozostanie w chmielinach i tyle wody przygotować.

Na końcu, kiedy masz schłodzoną brzeczkę w fermentorze sprawdzić BLG i ewentualnie skorygować.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, EU8N napisał:

Masz może linka do PROSTEGO kalkulatora ilości słodów do wody??

Kalkulator jest do tego zbędny, najczęściej stosuje sie stosunek 1-3

ps ogólnie do zabawy z recepturami polecam

https://brewness.com/pl

http://www.brewtarget.org/

lub z plikowni PPPP

https://www.piwo.org/files/category/2-arkusze/

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.