Skocz do zawartości

Sterownik zacierania WiFi


Malinowy

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Gadget napisał:

również prosiłbym o info

 

9 godzin temu, ogur_ek napisał:

To jeszcze ja ?

 

Poszło info

 

7 godzin temu, Hobbysta napisał:

Ale ci ruchu narobiłem ;)

 

No a ja nie mam nawet kiedy instrukcji na forum wrzucić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście dodałem linka do instrukcji obsługi. Tak dla pewności jeszcze raz wklejam go niżej:

https://www.malinowy.eu/Sterownik/instrukcjaZ.pdf

Jest to pierwsza wersja instrukcji i jeszcze nad nią trochę popracuję.

 

Pozdrawiam: Grzesiek

Edytowane przez Malinowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

PWM działa "na bieżąco" czyli za każdym przejściem pętli jest obliczany, ile to trwa? nie wiem bo wszystko zależy od używania czasu procesora na obsługę połączeń wifi i obsługę serwera www. Są to czasy mierzone w milisekundach w okolicy 30-200 milisekund. Temperatura jest próbkowania co 1 sekundę natomiast jej wyświetlanie na stronie zmienia się co 3 sekundy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi okres dla SSR-a, o ile dobrze doczytałem sterowanie jest grupowe żeby obniżyć ciepło SSR-a

Chodzi o to że chciałbym grzać przepływającą brzeczkę ale przy tej częstotliwości odświeżania obawiam się że może być z tym problem, można ją zwiększyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częstotliwości odczytu nie bardzo da się zwiększyć bo czas konwersji temperatury w czujniku to 750ms plus czas na przejście pętli programu. Tylko patrz na to pod kątem ogromnej pojemności cieplnej całego układu. Przy RIMSie musisz dbać o temperaturę w garze a temperatura na wymienniku (grzałce) może być trochę wyższa, chwilowe przegrzanie zacieru nie powinno wpłynąć negatywnie na gotowe piwo. Nie bardzo wiem jakich czasów reakcji byś oczekiwał? Teoretycznie przy zastosowaniu innego czujnika dałoby się zejść z czasem odczytu do kilku milisekund natomiast zacier nie będzie nigdy tak szybko reagował na zmiany mocy grzania ze względu na bardzo dużą pojemność cieplną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Robert87 napisał:

Z ciekawości - jaki czujnik daje możliwość tak szybkiego odczytu temperatury?

Wysłane
 

Każdy analogowy czujnik da się odczytywać z taką częstotliwością, i o ile da się zrobić jakieś stabilne żródło odniesienia dla czujnika oraz stabilne źródło zasilania to nawet dokładność pomiaru będzie duża. Wtedy wszystko zależy od rozdzielczości wejścia analogowego procesora, i dokładności samego czujnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm nie miałem świadomości że 18DS20 jest tak wolny. Obawiam się trochę inercji cieplnej tego układu i sporych przeregulowań na wymienniku. Chciałbym osiągnąć około 5Hz aby różniczka zdążyła zareagować przy zmianie przepływu oraz podobnej częstotliwości SSR-a no może dla SSR-a1Hz. żeby ograniczyć straty łączeniowe. Mam zerowe dowiadczenie jeśli chodzi o RIMS-s i nie wiem jakie przeregulowania są akceptowalne dla krążącej brzeczki, więc poprostu chciałbym ich uniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Robert87 napisał:

Masz na myśli np pt100?

Wysłane
 

tak np pt100 czy inne rezystancyjne czujniki ntc ptc itp itd. ;)

 

3 godziny temu, Nerwus napisał:

Hmmm nie miałem świadomości że 18DS20 jest tak wolny. Obawiam się trochę inercji cieplnej tego układu i sporych przeregulowań na wymienniku. Chciałbym osiągnąć około 5Hz aby różniczka zdążyła zareagować przy zmianie przepływu oraz podobnej częstotliwości SSR-a no może dla SSR-a1Hz. żeby ograniczyć straty łączeniowe. Mam zerowe dowiadczenie jeśli chodzi o RIMS-s i nie wiem jakie przeregulowania są akceptowalne dla krążącej brzeczki, więc poprostu chciałbym ich uniknąć.

to jakiej mocy grzałkę chcesz dać? 20kW? 50kW? Bo chyba ciągle mówimy o garnku z minimum 20-30 litrami płynu. Pomyśl ile MINUT (nie sekund czy setnych części sekund) będziesz musiał grzać aby podnieść temperaturę o 2-3°C nie bardzo rozumiem aż tak częstych pomiarów bo patrz też na rozdzielczość pomiaru ona też jest skończona i aby jakakolwiek zmiana zaszła na PID temperatura musi się zmienić o 0,06°C (12bit) a o tyle na pewno nie będzie się zmieniać 5x na sekundę. Ten sterownik nie jest rozwiązaniem na wszystkie problemy tego świata ale ma dawać możliwość sterowania procesem z wystarczająco dużą dokładnością w odpowiednim czasie oraz ma być dostępy w sieci aby móc kontrolować proces np siedząc na kiblu :) Chociaż osobiście nie polecam zostawiać gara bez nadzoru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Malinowy kolega chce grzać grzałką w przepływie w systemie RIMS. 

 

BTW. Mój sterownik dawno odebrany, wczoraj odebrałem czujnik DS18B20, teraz tylko znaleźć czas żeby wszystko włożyć do Klarsteina:)

Edytowane przez Wajcha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Nerwus napisał:

Nie chodzi o to co w garze bo to rzeczywiście minuty, ale 3kW i 1-2l płynu zamknięte w wymienniku z grzałką już tak. 

Dalej nie ma tragedii na pewno temperatura nie będzie się zmieniała tak często jak Ci się wydaje. Do tego i tak na wymienniku musisz mieć wyższą temperaturę niż ustalona żeby to zagrzać. Sam nie mam doświadczenia z RIMSem ale jedyny działający RIMS jaki widziałem nie miał żadnej kontroli temperatury na grzałce a jedynie w garze i ponoć temperatura na grzałce potrafiła sięgnąć 100°C (oznaki wrzenia) i właściciel się tym nie przejmował bo ważna jest temperatura całego zacieru a nie małej jego części i obfity przepływ zacieru przez grzałkę.

 

16 minut temu, zielony07 napisał:

A będzie zasięg ? Klarstein trochę blaszany?

Się nie bój bo mam już te starsze procesory i zasięg jest spowrotem bardzo dobry :) tak BTW kiedy przerabiamy Twój sterownik na stary procesor?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.