Skocz do zawartości

Sterownik zacierania WiFi


Malinowy

Rekomendowane odpowiedzi

Skopiuję trochę tekstu z tematu o sterowniku lodówki, gdzie zacząłem pisać o sterowniku zacierania ale jednak wolę aby to było w osobnym temacie.

Sterownik będzie mógł pamiętać 8 programów mimo, że teoretycznie nic mnie nie blokuje żeby to było i 100 programów, myślę że to wystarczy.
Sterowanie za pomocą PID.
W pierwszym prototypie było sterowanie fazowe ale przy mocach jakie są potrzebne przy warzeniu trzeba było odprowadzić bardzo duże ilości ciepła więc w drugim prototypie jest już sterowanie grupowe za pomocą przekaźników. Jest wyjście na pompę/mieszadło.
I teraz najlepsze: sterownik ma zegar RTC więc po utracie zasilania lub restarcie sterownik będzie kończył program. W przypadku dłuższej przerwy w zasilaniu i większym spadku temperatury trzeba będzie samemu zdecydować co robić dalej, czy sterownik będzie miał kończyć program czy ustawiamy coś awaryjnie. Reszta oparta o mój soft ze sterownika do lodówki, więc raczej sprawdzone rozwiązanie.
Prototyp nr 3 sterownika zacierania poszedł do produkcji płytek więc mogę podać trochę więcej szczegółów. Dopiero po testach na prototypie nr 3 do produkcji pójdzie wersja finalna.
Docelowo będą dwa wyjścia na grzałki i jedno na pompę/mieszadło. Wyjścia będą konfigurowalne, tzn albo 5V do wysterowania SSRa albo przekaźniki.  Jakiś buzzer do sygnalizowania końca zacierania, końca warzenia jak i do sygnalizowania potrzeby dodania chmielu.
Ciekawostką u mnie może być możliwość zainstalowania zintegrowanej przetwornicy 230V->5V.
Wyświetlacz dalej będzie opcją chociaż będą dwa do wyboru czyli dwuliniowy jak i czteroliniowy wyświetlacz, podejrzewam że docelowo zostawię tylko 4 liniowe.
Zegar RTC będzie odpowiedzialny za pilnowanie czasu procesu jak i podtrzymanie procesu w przypadku restartu. Zegarem jest dość drogi ale bardzo fajny układ DS3231SN.
Aha i tak jak w przypadku sterownika lodówki tak i tutaj nie będzie żadnych fizycznych przycisków. Jak dla mnie to plus chociaż wiem, że są zwolennicy przycisków.


No i obiecane screeny.

Strona główna:

1.thumb.PNG.49d6d73cde20dc7f9e37943d1aca4d8c.PNG

 

Karta ustawień programu:

Ubiegając pytanie po co temperatura gotowania. Nie zawsze wynosi ona 100°C dlatego można to konfigurować chociażby aby obniżyć moc potrzebną do utrzymania tej temperatury.

2.thumb.PNG.a6c75fc7a0a97f16eabe24c7ba100e1e.PNG

 

Zgodnie z sugestią jednego z forumowiczów dodałem możliwość nazywania receptur aby prościej odnaleźć w spisie receptur.

3.PNG.95305c5d07b8c62e1d9d32b678f71d0d.PNG

 

Ustawienia współczynników dla PID, nic specjalnego:

4.PNG.ca701814bd811a07fc9f799367593a31.PNG

 

Ustawienia ThingSpeaka powędrowały do ustawień systemowych (zakładka WiFi), dodane ustawienie zegara (można tylko pobrać aktualny czas z serwera NTP), cała reszta została zaimplementowana ze sterownika lodówki:

5.thumb.PNG.27ed819ff1bf8ef9aec9c481b6314076.PNG

 

Po naciśnięciu przycisku START rusza program zacierania, uruchamia się pompa/mieszadło i obserwujemy jak kolejno pojawiają się "ptaszki" przy aktualnie trwającym kroku.

6.thumb.PNG.58f5bb8544528cee3d8ec94373e62be7.PNG

 

Ja temperaturę podnosiłem grzejąc czujnik ręką dlatego temperatura mi wyskoczyła trochę za wysoko.

7.thumb.PNG.d0cdf493c80733917d39c0b5aa1fcbc1.PNG

 

Przy gotowaniu na razie pokazuje czas do następnego wrzucenia chmielu ale pracuję już nad poprawieniem błędu.

8.thumb.PNG.45b42f75103573f41d688b28d2473235.PNG

 

Teraz to co pewno większość interesuje czyli koszty:

Sterownik będzie sprzedawany w podobnym modelu jak sterownik lodówki czyli cena będzie zależeć od wyposażenia, podstawowa wersja z wyjściami na SSRy będzie kosztować 200zł. Zmiana wyjść na przekaźnikowe to będzie koszt przekaźnika (10zł), czujniki dalej po 15zł (jeden w zestawie, max 3).

 

Instrukcja obsługi jest pod adresem: https://www.malinowy.eu/Sterownik/instrukcjaZ.pdf

 

Pozdrawiam: Grzesiek

 

Edytowane przez Malinowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie działa tak, że jest załączane przy uruchomieniu programu i wyłączane podczas filtracji, po filtracji uruchamia się znowu i tak do końca gotowania. W każdej chwili można ręcznie włączyć lub wyłączyć pompę/mieszadło. 

Nie wiem czy dawanie interwałów ma jakiś sens, ale jeśli potrafisz to jakoś obronić to mogę to dorobić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 20.11.2018 o 17:47, Malinowy napisał:

Na razie działa tak, że jest załączane przy uruchomieniu programu i wyłączane podczas filtracji, po filtracji uruchamia się znowu i tak do końca gotowania. W każdej chwili można ręcznie włączyć lub wyłączyć pompę/mieszadło. 

Nie wiem czy dawanie interwałów ma jakiś sens, ale jeśli potrafisz to jakoś obronić to mogę to dorobić ;)

 

Jak korzystałem z  mieszadła to wyłączałem podczas przerw. Teoretycznie jak się miesza to i napowietrza a to chyba nie wskazane. Nie powinno się też wyłączać od razu, bo grzałki są gorące jeszcze chwile i może się przypalić. Wskazane jest też chyba aby podczas przerwy zamieszać właśnie w interwałach. A przed filtracją ja wyciągałem mieszadło. Jak napisałeś można ręcznie, ale nie oto w tym chyba chodzi.  Malinowy, sylwester się zbliża to myślę że dasz radę.

Edytowane przez fort29
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sumie mieszam cały czas i tylko na filtrację przerywam dlatego też tak to optogramowałem. Mogę dorobić drugi tryb pracy mieszadła z interwałami ale ja bym nie chciał aby mi przerwało mieszanie akurat w momencie dogrzewania zacieru. Co do wyłączenia po zakończeniu gotowania to w sumie całkiem dobry pomysł, mieszanie może się wyłączyć po minucie czy dwóch od zakończenia programu. 

 

Druga sprawa to testuję właśnie prototyp nr 3 i wydaje mi się, że elektrycznie jest już wszystko OK więc w przyszłym tygodniu mogę mieć pierwsze działające wersje finalne;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
31 minut temu, bielok napisał:

Cześć.

 

 

 

Wyślij kopie tez do mnie :)

 

30 minut temu, Robert87 napisał:

Ja też poproszę;)

Wysłane z oddziału Poczty Polskiej przy użyciu Tapatalka
 

 

Poszło ;)

Miłej lektury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.