Skocz do zawartości

Kabel do podgrzewania komory fermentacyjnej


rob7320

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do wykonania komory styropianowej  oraz zakupu kabla terrariowego  do podgrzewania ze sterownikiem .Tu mam dylemat czy kupić 50W 5,7 mb czy 80 W 9mb . Komora będzie ze styropianu 8cm  i będzie stała w garażu gdzie będzie temeratura 5C a jak będą mrozy to pewno poniżej zera , będzie fermentowany lager  ok 20 l . Czy większa moc skróci tylko czas podgrzania , czy można bezpośrednio przykleić do fermentatora bez obawy o nadtopienie ścianek ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rob7320 zerknij tutaj:

 

W zasadzie @koval_blazej policzył tam wszystko.

 

Ze swojej praktyki. Mam skrzynie z takiego twardego styropianu 3.5cm. w niej kabel grzewczy 35W o długości około 4 metrów. Owijam bezpośrednio fermentor. Kable są dość ciepłe ale nie nie na tyle by coś stopić. One wydzielają  okołow 9W na metr i są  najczęściej  dość grube. Fermentuje w tym kveiki. Te moje 35W w skrzyni jest w stanie podnieść temperaturę nawet do 20 stopni ponad temperaturę otoczenia. Piwo fermentujące oczywiście w tym pomaga.

Moim zdaniem pas 50W w zupełności wystarczy. Jeżeli pozlepiasz styropian bez mostków termicznych i będzie szczelnie przylegało wieko to i pewnie górną fermentację będziesz mógł zimą przeprowadzić. Masz styropian 8cm, więc jego przenikalność cieplną będzie mała.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja polecam kupić dłuższy i zamontować na ściankach wokoło, tak to będziesz się ciągle bawił z owijaniem i odwijaniem fermentora. Polecam też jakiś sterownik dobry żeby ta temp była faktycznie taka jak nastawisz. O stopienie się nie martw, raczej kabli do 80-90 stopni nie grzejesz, a instrukcje np brewkitów mowią o rozpuszczeniu puchy wrzątkiem i dolanie zimnej wody. Poza tym myjesz wiadro w kranówie ciepła ma pewnie ok 60 st i tej temp też nie osiąga kabel. 

Edytowane przez Fenris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.