Jump to content
rob7320

Kabel do podgrzewania komory fermentacyjnej

Recommended Posts

Przymierzam się do wykonania komory styropianowej  oraz zakupu kabla terrariowego  do podgrzewania ze sterownikiem .Tu mam dylemat czy kupić 50W 5,7 mb czy 80 W 9mb . Komora będzie ze styropianu 8cm  i będzie stała w garażu gdzie będzie temeratura 5C a jak będą mrozy to pewno poniżej zera , będzie fermentowany lager  ok 20 l . Czy większa moc skróci tylko czas podgrzania , czy można bezpośrednio przykleić do fermentatora bez obawy o nadtopienie ścianek ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rob7320 zerknij tutaj:

 

W zasadzie @koval_blazej policzył tam wszystko.

 

Ze swojej praktyki. Mam skrzynie z takiego twardego styropianu 3.5cm. w niej kabel grzewczy 35W o długości około 4 metrów. Owijam bezpośrednio fermentor. Kable są dość ciepłe ale nie nie na tyle by coś stopić. One wydzielają  okołow 9W na metr i są  najczęściej  dość grube. Fermentuje w tym kveiki. Te moje 35W w skrzyni jest w stanie podnieść temperaturę nawet do 20 stopni ponad temperaturę otoczenia. Piwo fermentujące oczywiście w tym pomaga.

Moim zdaniem pas 50W w zupełności wystarczy. Jeżeli pozlepiasz styropian bez mostków termicznych i będzie szczelnie przylegało wieko to i pewnie górną fermentację będziesz mógł zimą przeprowadzić. Masz styropian 8cm, więc jego przenikalność cieplną będzie mała.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mnie przy 13 stopniach w piwnicy fermentowal old ale 18°Blg w 20-21 stopniach, dogrzewany kablem 17

W. Fermentor owiniety stara karimata i przykryty kurtką zimową z obciętymi i zaszytymi rękawami, stal na styropianie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ja polecam kupić dłuższy i zamontować na ściankach wokoło, tak to będziesz się ciągle bawił z owijaniem i odwijaniem fermentora. Polecam też jakiś sterownik dobry żeby ta temp była faktycznie taka jak nastawisz. O stopienie się nie martw, raczej kabli do 80-90 stopni nie grzejesz, a instrukcje np brewkitów mowią o rozpuszczeniu puchy wrzątkiem i dolanie zimnej wody. Poza tym myjesz wiadro w kranówie ciepła ma pewnie ok 60 st i tej temp też nie osiąga kabel. 

Edited by Fenris

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.