Skocz do zawartości
zegancio

Empire Ale M15 - szybki koniec burzliwej

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś miał do czynienia z tymi drożdżami? Kilka dni temu warzyłem Milk Shake IPA o dość wysokim blg 17°(+2 z laktozy) i pierwszy etap burzliwej zakończył się po 1szym dniu z temp 21-19°C. Piania gdzieś 1-2cm praktycznie znikła, co2 też z powolniło. Planowałem 2 tyg burzliwej dla dobrego dofermentowania ale tym drożdżom chyba się spieszyło z robotą i za kilka dni będę robił pomiary.

Jakie wy macie doświadczenia z M15?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozumiem że fermentowałeś na tych drożdżach i masz już doświadczenie na nich stad twoja wypowiedz tak?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Każdy Ci napiszę, że to się zdarza w tej temperaturze. Kilka dni temu miałem identyczną sytuację, bo też fermentowałem w temp. Około 20C drozdzami górnej fermentacji. Była to IPA 14BLG. W dwa dni fermentacja burzliwa się skończyła i jest 6BLG

Edytowane przez advisorylyrics

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, zegancio napisał:

Rozumiem że fermentowałeś na tych drożdżach i masz już doświadczenie na nich stad twoja wypowiedz tak?

NIe trzeba mieć doświadczenia z tym konkretnym szczepem żeby wiedzieć że fermentację zaczyna się w dolnych temperaturach szczepu ( chyba że ktośz premedytacją  fermentuje w górnych i wie co robi ) a nawet  poniżej dolnych temperatur szczepu . Rozpocząłeś fermentację w prawie górnej temp fermentacji więc drożdże szybko zeżarły najlepsze cukry i poszły spać obżarciuchy. A zalecana temperatura fermentacji 18-23 stopni to chodzi o brzeczkę a nie o temperaturę otoczenia która powinna być o2 ,3 stopnie niższa Więc powinieneś zacząć z 15 a skończyć na 20 stopniach temp otoczenia

Edytowane przez Szakal75

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Racja, temperatura trochę poleciała w górę z racji tego że nie fermentowałem w pudle stypianowym a w pomieszczeniu o w miarę stabilnej temp. ale jednak w 19°C. Nie miałem jednak nigdy do czynienia z tak krótką burzliwą, stąd moje zdziwienie.

Czy można teraz jeszcze pobudzić drożdże to pracy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Szakal75 napisał:

A zalecana temperatura fermentacji 18-23 stopni to chodzi o brzeczkę a nie o temperaturę otoczenia

A tego jesteś pewien? Już kilka warek zrobiłem a tego nigdy nie byłem pewien 😂 Mam właśnie na garze Milk Stouta więc taka wiedza się przyda 😊

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 minut temu, advisorylyrics napisał:

A tego jesteś pewien? 

Tego akurat pewnych jest wielu, jeśli nie wszyscy piwowarzy domowi. Trochę taki pacież piwowarski.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, zasada napisał:

Tego akurat pewnych jest wielu, jeśli nie wszyscy piwowarzy domowi. Trochę taki pacież piwowarski.

Super, wielkie dzięki. To mi wiele daję. Wcześniej obawiałem się wrzucać warkę do boxa gdzie z jednym wkładem miałem 15c. Myślałem że fermentacja nie ruszy. Pozdrawiam i lecę chłodzić brzeczkę 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi