Skocz do zawartości

iSpindel - temat techniczny


burymichu

Rekomendowane odpowiedzi

50 minut temu, Hary86 napisał:

Czyli rozkręcamy żeby resetować i ustawić częste raportowanie na potrzeby testów, a później znów rozkręcamy żeby zmienić ustawienie na mniej energochłonne i cała kalibracja psu w D. Czy może wyolbrzymiam? Jedyne rozwiązanie to reset nie wymagający rozkręcania (kontaktron) albo system "bezguzikowy"?

Jeżeli płytka sztywno siedzi w tubie, to rozkręcenie nie spowoduje rozkalibrowania. Przed użyciem (albo może lepiej po) i tak trzeba rozkręcić, bo pod nakrętką zostaje sporo osadów.

Ja kalibruję (lub sprawdzam) za każdym razem - przed użyciem w wodzie, a potem w brzeczce, w której ma pracować, której blg znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo odkręcenie rzeczywiście nie powinno spowodować znacznego rozkalibrowania, ale już naciśnięcie przycisku resetującego chyba może to spowodować. Z tego co widziałem niektórzy mają ten przycisk na tyle głęboko że muszą wyjąć cały moduł żeby go nacisnąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Hary86 napisał:

niektórzy mają ten przycisk na tyle głęboko że muszą wyjąć cały moduł żeby go nacisnąć.

Wtedy tak, ja mam w jednym schowany, ale można dosięgnąć np spinaczem. Najlepiej żeby był z przodu. Samo odkręcenie raczej jeżeli w ogóle, to będzie miało marginalne znaczenie. Zresztą spławik raczej należy traktować jako monitor procesu - czy trwa, czy się zakończył, a nie super dokładny pomiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda kwestia dokładności pomiaru temperatury? Kalibrowałem odczyt w czystej wodzie (24 stopnie), tak żeby był zgodny z odczytem termometru któremu ufam na 100% i okazuje się że w piwie (5 stopni) mimo wszystko jest różnica 1 stopnia. Czy to kwestia ciepła które wydziela cała elektronika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Hary86 napisał:

A jak wygląda kwestia dokładności pomiaru temperatury? Kalibrowałem odczyt w czystej wodzie (24 stopnie), tak żeby był zgodny z odczytem termometru któremu ufam na 100% i okazuje się że w piwie (5 stopni) mimo wszystko jest różnica 1 stopnia. Czy to kwestia ciepła które wydziela cała elektronika?

DS18B20 ma dokładność 1°C sam w sobie. [więcej tu] Zaburzenia to  raczej przy testach niż w pracy, bo urządzenie wybudza się tylko na chwilę by wysłać impuls.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0x00000

3 godziny temu, x1d napisał:

Zresztą spławik raczej należy traktować jako monitor procesu - czy trwa, czy się zakończył, a nie super dokładny pomiar.

I o to chodzi !

Nie warto się specjalnie podniecać pomiarami. Bo dokładności nie ma i nie będzie.

Np. moja ostatnia warka - Koelsch. Kalibrowane  w temperaturze 17, fermentacja też 17. Sporo piany. 2 baniaki.

Ale w jednym baniaku drożdże urządziły sobie rejs na spławiku i mało go nie utopiły.

A w drugim nie wiem co im się stało, kultura.

Wyniki po burzliwej : -0.8 Blg i 3 Blg. Głowę dam sobie uciąć ze jest 2 i 2.

Już 20 warek obserwuję przez ispindle, zabawa jest przednia, za każdym razem co innego.

Ale krzywe na wykresie mówią co trzeba. Jeśli chodzi o temperaturę, jej wpływ jest kolosalny.

Są na ten temat opracowania, ale nie zawracałem sobie tym głowy bo bomblowanie i abordaż drożdży definitywnie każą zapomnieć o dokładności.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Mój wysyła do ubidoots dane przez dzień, dwa a potem cisza. Jak go wyjmuję na koniec fermentacji, to zamruga i zaczyna znowu wysyłać przez podobny czas. Przy następnej warce sytuacja się powtarza. Czy wiecie może jaki jest warunek zaprzestania wysyłania danych (słaby zasięg, brak zmian pochylenia, brak zmian temperatury....)? A może jest to jakieś ograniczenie w ubidots?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cemik1 napisał:

Mój wysyła do ubidoots dane przez dzień, dwa a potem cisza. Jak go wyjmuję na koniec fermentacji, to zamruga i zaczyna znowu wysyłać przez podobny czas. Przy następnej warce sytuacja się powtarza. Czy wiecie może jaki jest warunek zaprzestania wysyłania danych (słaby zasięg, brak zmian pochylenia, brak zmian temperatury....)? A może jest to jakieś ograniczenie w ubidots?

Słaby zasięg może być, u mnie lodówka stoi 4m od rutera a nieraz nie ma kontaktu, np jak w drzwi wstawię butelki, i wydaje mi się też że przy słabszej baterii.  Sprawdź rssi.

Ubidots ma teraz limity dobowe danych, ale to się objawia błędem odczytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wyłączania po położeniu na nakrętce najlepiej używać wyłącznika rtęciowego np. taki:

https://pl.aliexpress.com/item/32988528641.html?spm=2114.13010708.0.0.59af5c0fsM9PGC

Do resetu bez konieczności otwierania spindla po prostu kontaktron co zadziała na magnes ponownie przykład od majfriendów:

https://pl.aliexpress.com/item/4000186016456.html?spm=2114.13010708.0.0.59af5c0fsM9PGC

a ładowarka w zależności od kierunku wyginania i posiadanego gniazda USB:

https://pl.aliexpress.com/item/1005001845133974.html?spm=a2g0o.cart.0.0.501a3c007CwcXR&mp=1

Dostaniesz na alledrogo ale oczywiście nie w tych cenach.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki ale bez ładowarki bo nie mam samej stacji do ładowania.

Fajna i przydatna jest opcja odwrócenia i wyłączenia z tej korzystam.

Ładować muszę co kilka warek i odkręcam ,myję, dezynfekuję i działa jak na razie bez problemu.
Z resetu też jeszcze nie korzystałem.

Szczelny jest a po odkręceniu łatwiej domyć to co weszło pod nakrętkę wg. mnie.

 

Wszystkie te opcje są bardziej cenne jak używa się spindla solo i jest porządnie skalibrowany. W parze z Brewpiless nie ma to znaczenia.

W nowym sofcie chyba też już można skalibrować na dwa punkty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, WojtekGaaD napisał:

a ładowarka w zależności od kierunku wyginania i posiadanego gniazda USB:

Potrzebna jeszcze druga część do ładowarki: "Bezprzewodowa ładowarka Qi", też do kupienia na aliexpress

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, WojtekGaaD napisał:

po odkręceniu łatwiej domyć to co weszło pod nakrętkę wg. mnie.

Mi się wydaje, że nawet niezbędne jest do tego odkręcenie, więc wszystkie te gadżety są trochę bez sensu. No chyba że faktycznie

Godzinę temu, Gwynbleidd napisał:

uszczelnić jakiś silikonem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czy zdażył się Wam przeciekający ispindel ?

Przy ostatniej warce zdziwił mnie szybki spadek BLG na początku fermentacji, po fermentacji okazało się że na dnie zebrało sie trochę brzeczki.

 

Myślałem, że przez niedopatrzenie nie dokręciłem nakrętki, ale dziś porter bałtycki - spadek 1.5BLG przez 2h (po 8h od zadania gęstwy, drożdże dopiero się rozkręcają).

Wyciągnąłem iSpindle i na dnie znów odrobina brzeczki.

NAkrętka jest "płytka" dość miękka i odkształca się przy mocniejszym dokręceniu.

Można gdzieś dostać coś porządniejszego ? 

 

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fotohobby napisał:

Czy zdażył się Wam przeciekający ispindel ?

Przy ostatniej warce zdziwił mnie szybki spadek BLG na początku fermentacji, po fermentacji okazało się że na dnie zebrało sie trochę brzeczki.

 

Myślałem, że przez niedopatrzenie nie dokręciłem nakrętki, ale dziś porter bałtycki - spadek 1.5BLG przez 2h (po 8h od zadania gęstwy, drożdże dopiero się rozkręcają).

Wyciągnąłem iSpindle i na dnie znów odrobina brzeczki.

NAkrętka jest "płytka" dość miękka i odkształca się przy mocniejszym dokręceniu.

Można gdzieś dostać coś porządniejszego ? 

 

Tak,  niestety załatwiłem sobie tak jeden, doszło do zwarcia na płytce. Przeciekał notorycznie.

W drugim za to nigdy się to nie zdarzyło, także pewnie kwestia pojemnika.

Te zakrętki pasują też z napojów z szeroką szyjką, można próbować zastąpić, choć moje próby były nieudane.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@x1d

Mój wciąż działa, faktycznie pasują nakrętki z popularnych butelek PET 5l. 

W torbie z nakrętkami HDPE do recyklingu znalazłem zieloną, po "Ustroniance" bodaj.

Pierwsze wrażenia są takie, że jest sztywniejsza i lepiej wchodzi na gwint, ale już nie będę monitorował tego piwa - Spindel trafił do garnka z wodą gdzie leży pod odpowiednim kątem i się testuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, czy ktoś spotkał się z takim tematem, że iSpindel wysyła tylko dane w momencie naciśnięcia przycisku reset? Złożyłem układ, sparowałem go z BrewSpy, no i niestety dane nie są wysyłane, niezależnie czy mam ustawione 5s czy 100s interwału czasowego. Zmiana firmware nie pomaga. takie rzeczy nie dzieją sie tylko na jednym układzie wemos, ale na 5, bo dla testów podmieniałem już płytki. jak przejdę w tryb konfiguracji, to wszystkie dane mogę odczytać po wifi w czasie rzeczywistym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wysyła do brew spy tylko raz, po resecie? A potem już nie? Czy nawet pierwszy raz nie wysyła?

Rozumiem, że wifi masz skonfigurowane. I router jest dość blisko? Bo to że iSpindel widzi sieć, nie znaczy że będzie w stanie do niej coś wysłać, tak może być jak router jest zbyt daleko.


Wysłane z mojego SM-A415F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz wartość RSSI ?  Bo jeśli poniżej 85 to może być różnie. Przy -90 to już raczej kapota. Albo działa albo nie.

Oczywiście zależy to tez od routera. Ja do obsługi Ispindli mam specjalny router , bo na Funboxie było słabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.