Skocz do zawartości

iSpindel - temat techniczny


burymichu

Rekomendowane odpowiedzi

Czy próbowaliście kalibrować ispindla metodą fermentacyjną ?

Próbuję to zrobić .... i kicha.

Wychylenie to jedno, a pomiar gęstości to drugie.

Refraktometr mętny, a spławik szleje.  CO2 zniekształca wyniki.

Po dobie ostrego bąblowania (na starcie 20° P) refraktometr pokazuje 19 a spławik 21.

Eeech.

Chyba jednak woda i cukier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi i pomoc, nie wiem kto to zrobił, ale chwilę po 'poskarżeniu' się na forum, iSpindel ruszył :-).

Fakt że zrestartowałem telefon, który leży obok lodówki, ale jakoś w brak zasięgu wifi ciężko mi uwierzyć, bo to nie więcej niż 1m....


Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy próbowaliście kalibrować ispindla metodą fermentacyjną ?
Próbuję to zrobić .... i kicha.
Wychylenie to jedno, a pomiar gęstości to drugie.
Refraktometr mętny, a spławik szleje.  CO2 zniekształca wyniki.
Po dobie ostrego bąblowania (na starcie 20° P) refraktometr pokazuje 19 a spławik 21.
Eeech.
Chyba jednak woda i cukier.
Ale po co? Nie wystarczy w wodzie na 0, potem tuż przed zadaniem drożdży na spokojnie zmierzyć Plato spławikiem i refraktometrem plus wychylenie iSpindla. Potem, przy kolejnych warkach robisz to samo.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mrmrooz napisał:

Ale po co? Nie wystarczy w wodzie na 0, potem tuż przed zadaniem drożdży na spokojnie zmierzyć Plato spławikiem i refraktometrem plus wychylenie iSpindla. Potem, przy kolejnych warkach robisz to samo.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
 

 

Dokładnie robię tak samo i nie ma potrzeby innego kalibrowania a i tak dane są obarczone innymi błedami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Przepraszam, że nie na temat - wiecie może jak nazywa się ta "zakręcana próbówka" w którą włożony jest ten układ?

Potrzebuje na moją elektronikę (zupełnie inny temat) i nie mogę namierzyć...

 

Z góry dzięki za podpowiedź :)

 

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Chyba zaryzykuję i zamówię testowo tego z allegro bo porównując z tym polecanym to te wymiary mogą się różnić w granicach błędu pomiarowego. Najwyżej posiedzę u kumpla przy drukarce i coś ogarniemy :) Dam znać jeśli uda się coś z tym ogarnąć bo wydaje się, że jest to dość ciekawa oferta zważywszy, że wcześniej trzeba było ściągać te pojemniki z Litwy czy Niemiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 30.09.2019 o 08:48, Typhon napisał:

Witam czy urządzenie będzie jakoś działało jeżeli nie będzie miało dostępu do WiFi?

 

To akurat nie. Jeżeli chcesz podobne działające po bluetooth, to zainteresuj się "TILT". Tylko to drogie cholerstwo...

 

https://tilthydrometer.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 11.03.2019 o 23:38, Gwynbleidd napisał:

 

Dokładnie robię tak samo i nie ma potrzeby innego kalibrowania a i tak dane są obarczone innymi błedami.

Czyli robisz taką kalibrację z dwóch punktów przed każdą warką? Punkt zero na wodzie i BLG brzeczki? Z jakiego serwera korzystasz do podglądania danych?

Edytowane przez prosenbaum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak dokładnie tak robię, korzystałem w ubidots chwilę i brewfathera bo to takie lokalne dziecko u nas ? ale głównie korzystać po prostu z brewpiless wklepując w domu w przeglądarkę, wystarczy mi to, co godzinę i tak nie muszę przecież tego sprawdzać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
tak dokładnie tak robię, korzystałem w ubidots chwilę i brewfathera bo to takie lokalne dziecko u nas ale głównie korzystać po prostu z brewpiless wklepując w domu w przeglądarkę, wystarczy mi to, co godzinę i tak nie muszę przecież tego sprawdzać
Możesz podesłać mi link do brewpiless. Ja nie mogę tego wogole znaleźć. Gdzie można to cisiagnac?

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Probuje polaczyc iSpindla z Influxem i tu mam z tym maly problem. Dane niby sa wysylane, wbazie widze ze tworza sie pola pod ktorymi maja byc trzymane dane o temperaturze itd. ale nie potrafie napisac zapytania, ktore zwroci mi np. wartosc temperatury w czasie. Jak powinno wygladac zapytanie i jak to potem podlaczyc ladnie z grafana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.12.2019 o 19:26, warchlaczek napisał:

Probuje polaczyc iSpindla z Influxem

Nic nie trzeba pisać tylko skonfigurować Grafanę. Czyli najpierw  : ustawić źródło danych, potem utworzyć dashboard .

Za pierwszym razem miałem z tym kłopot.  Mogę ci pomóc , pisz na priv.

Warto się pomęczyć, wynik jest fenomenalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że jakiś czas temu parę osób chciało logować dane do ThingSpeak (TS).
Jest to możliwe od wersji firmware 6.1.1. Info jak to zrobić, jest trochę zagrzebane w GitHubie ;)

A) Tworzymy konto (jak ktoś nie ma) i kanał na TS.
Kopiujemy klucz 'Write API Key' z zakładki 'API Keys' oraz nr z 'ChannelD"'

B) W 'Channel Settings' nazywamy i włączamy kilka pól, które chcemy monitorować. Pokażą się automatycznie w 'Private/Public View'. iSpindel wysyła 7 "wiązek" danych:
1. Odchylenie (Tilt),
2. Temperatura,
3. Jednostka temp (C lub F),
4. Poziom napięcia akumulatorka,
5. Blg w SG,
6. Interwał przesyłu danych.
7. Poziom sygnału WiFi (RSSI).

Zapisujemy ustawienia.

C) W menu konfiguracji iSpindla zaznaczamy 'ThingSpeak', a poniżej:
- w 'Token' wpisujemy/kopiujemy klucz 'Write API';
- w Channelnumer z 'ChannelID'.

Zapisujemy ustawienia.

Sprawdzamy w TS czy wszystko działa (powinno) ;) .


Źródło (fotek też), dzięki użytkownikowi WiedeDK: https://github.com/universam1/iSpindel/commit/bc92671758e7729d2c9ff78ed8b58adcf9af5e79a38e7e0750dc6682937522a9285e3bfe.jpg2a28fd80d60503e8cd56b0a895119729.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, po żmudnych próbach w pisaniu zapytania, połączyłem influxa z chronografem i od razu udało się wszystko wyklikać default_smile.png

Mam teraz mały problem z wysyłaniem danych. Na początku wszystko było kolorowo, iSpindel wysyłał dane co 20 min tak jak go prosiłem, ale po dobie zaczął przysypiać na dłużej niż ustalone i tak mam braki w danych trwające po kilka godzin. Nie wiem czy to normalne i czy to wina oprogramowania czy tego jak został polutowany. Miał służyć za pomiar do sterownika lodówki, ale teraz widzę że do nie mogę na nim w pełni polegać i muszę polegać na termometrze podpiętym do Sonoffa (chociaż nie testowałem jeszcze tego rozwiązania).

 

Jeszcze jedna sprawa- jakie wychylenia mieliście w trakcie kalibracji?

Wrzucajac pustego iSpindla, plywal niemalze poziomo i zmiana gęstości nic jie zmieniała. Zamontowałem dwie śruby z nakrętkami i dopiero wtedy przy wyższych gęstościach zaczął się kłaść na powierzchni roztworu. Wprowadziłem dane do konfiguracji, wartość 0 odczytywał jako 1, a przy warce 10blg cały czas wskazuje wartość 1.02. Wydaje mi się, że to wina zbyt dużego obciążenia, różnica w wychyleniu przy małych gęstościach (do 12) była mała, a największe skoki były między 15 a 20 blg.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie ispindel traci zasięg. Przyjrzyj się jakie RSSI wysyła . Jeśli ~80 lub więcej - to jest ten problem.

Obadaj to w wodzie, nie na stole.

28 minut temu, warchlaczek napisał:

Wrzucajac pustego iSpindla

? Pustego ?

W wodzie tilt powinie wynosić ok. 25 stopni, co osiągnąłem dwoma nakrętkami M4 i trytką.  Można monitorować co jest wysyłane poprzez narzędzie InfluxDBStudio, bo przecie kabla nie podłączysz..? . Mimo niewielkich odległości musiałem dobrac położenie wiader.

Ja jestem z ispindel/influx/grafana baaardzo zadowolony. Skuteczne i ładne. 

Ale trzeba się przyłożyć do konfiguracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.