Skocz do zawartości

iSpindel - temat techniczny


burymichu

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni.

 

Złożyłem i wczoraj skończyłem kalibrować iSpindel. Nie ukrywam, że najwięcej zabawy było z odpowiednim wyważeniem tego dziadostwa. Pytanie techniczne - jakie zakresy wychylenia mieliście przy kalibracji? Mi wyszedł zakres od 25,4 stopnia dla 0 BLG do 68,95 dla 18,5 BLG i zastanawiam się jak to wygląda przy innym rozłożeniu balastu.

 


1012060510_iSpindelcalibration.thumb.jpg.57258e075d132b63caf959c360529bfc.jpg

 

20181106_200912_HDR-2.thumb.jpg.d6a65d2d1385685d577bdcb5c9532734.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Szanowny, :)

Kalibracja jest zbędna raczej bo za każdym ładowaniem i tak się zmienia, za każdym odkręceniem kapsla. Ja teraz testuje metode kalibracji on the fly w brewpiless i to polecam bo sprawuje się dobrze. Przed dezynfekcją patrzymy kąt w wodzie, spisujemy temperaturę wody (ew hydrometr odczyt), dezynfekujemy i do fermentora. Mierzymy hydrometrem gestosc brzeczki (OG). W brewpiless wklepujemy przy odpalaniu logowania wartość wychylenia w wodzie i pozniej jak już odczyt z iSpindel ruszy wpisujemy zmierzona gestosc. Na podstawie tych dwoch punktow BPL wyliczy funkcje kalibracji (liniowa) na podstawie ktorej bedzie dawal kolejne wyniki gestosci. Nie będzie to super dokładne ale też aż takiej róznicy nie ma aby się męczyć z kalibracją w roztworach cukru przed fermentacją. Ja przy tej metodzie pozostaje. Łatwa i dobra.

 

U mnie to tak wyglada:

image.thumb.png.abc25952b2109a7754fe9d40037aaa31.png

 

Ja mam natomiast pytanie jak wam temperature mierzy wbudowany czujnik? Jak widać po wykresie u mnie ma trochę laga i dopiero po dniu jest równoważny z tym co mam przyklejony do fermentora jako Beer Temp. Tak jakby w środku w preformie trochę zatrzymało ciepła? Fajnie na wykresie widac tez ze burzliwa sie zaczela bo temperatura lodowki i grzania jest nizsza o 1 stopien niz temp piwa :) No i po wykresie gestosci.

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.12.2018 o 18:14, Gwynbleidd napisał:

Szanowny, :)

Kalibracja jest zbędna raczej bo za każdym ładowaniem i tak się zmienia, za każdym odkręceniem kapsla. Ja teraz testuje metode kalibracji on the fly w brewpiless i to polecam bo sprawuje się dobrze. Przed dezynfekcją patrzymy kąt w wodzie, spisujemy temperaturę wody (ew hydrometr odczyt), dezynfekujemy i do fermentora. Mierzymy hydrometrem gestosc brzeczki (OG). W brewpiless wklepujemy przy odpalaniu logowania wartość wychylenia w wodzie i pozniej jak już odczyt z iSpindel ruszy wpisujemy zmierzona gestosc. Na podstawie tych dwoch punktow BPL wyliczy funkcje kalibracji (liniowa) na podstawie ktorej bedzie dawal kolejne wyniki gestosci. Nie będzie to super dokładne ale też aż takiej róznicy nie ma aby się męczyć z kalibracją w roztworach cukru przed fermentacją. Ja przy tej metodzie pozostaje. Łatwa i dobra.

 

U mnie to tak wyglada:

 

 

Ja mam natomiast pytanie jak wam temperature mierzy wbudowany czujnik? Jak widać po wykresie u mnie ma trochę laga i dopiero po dniu jest równoważny z tym co mam przyklejony do fermentora jako Beer Temp. Tak jakby w środku w preformie trochę zatrzymało ciepła? Fajnie na wykresie widac tez ze burzliwa sie zaczela bo temperatura lodowki i grzania jest nizsza o 1 stopien niz temp piwa :) No i po wykresie gestosci.

 

Ja przyznam, że jakoś nie wierzę w ten termometr z iSpindle. Nie wiem czemu, ale gołe czujniki DS18B20 wskazują mi na ogół temperatury odmienne, niż te z gilzą. Nie mam pojęcia na czym to polega, ale testowałem kilka gołych i kilka na kablu i porównywałem z termometrem alkoholowym. Zawsze "golasy" miały odchyły o 1-1,5 stopnia w górę lub w dół. Alkoholowy i w gilzie pokazywały taką samą temperaturę. Dlatego też iSpindle używam tylko do kontroli BLG a pomiar temperatury i sterowanie pasem grzewczym mam w zdłubanym kontrolerze na Wemos D1 mini. Właśnie go przerabiam do współpracy z CraftBeer Pi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gwynbleidd napisał:

A masz zwykłe mini czy może mini pro? Myślałem żeby sobie zmienić na mini Pro i dać zewnętrzną antenę to może będize lepiej zbierało sugnał z zamkniętej zamrażarki.

 

Zwykłe mini.  Fermentuję w pudle styropianowym, więc nie mam problemów z anteną ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja myślałem że może luki w raportach z iSpindla wynikają ze słabego zasięgu. Używam AP+Station mode więc wysyła bezpośrednio do sieci stworzonej przez BPL. Nie wiem po której stronie to wina, spróbuję z mini Pro jak dojdzie, choć słyszałem też że z Pro są problemy z działaniem samego BPLa, zobaczymy jak to będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zanim kupisz Esp mini pro, to może testowo przenieś czujnik bliżej AP, żeby wykluczyć problemy z łącznością. Powiem tylko, że pomiary z czujnika w fermentorze (ten z osłoną z innego watku) są mega stabilne - w granicach 0,25 stopnia, a czujnik z iSpindle lata góra/dół o 1,5 stopnia... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy do końca zrozumiałeś mój problem, iSpindel łączy się z BPL bezpośrednio bo w zamrażarce nie mam zasięgu sieci domowej, BPL jest ustawiony zaraz obok zamrażarki i zasięg jest bo czyta tylko co jakiś czas gubi odczyt a czasem nawet dwa pod rząd. iSpindel wysyła także zasięg RSSI ale BPL tego nie odczytuje, zastanawiam się czy można jakoś to odczytać teraz? Chyba nie bardzo? Wydaje mi się ze na takiej odległości mimo zamrażarki powinien być dobry zasięg

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra - teraz rozumiem w czym rzecz. Pogrzebałem przez chwilę w dokumentacji BPL i na szybko mam pomysł, żeby spojrzeć w logi. Wygląda na to, że coś związanego  RSSI tam się odkłada, ale jakby domyślnie nie jest pokazywane...

 

image.png.d1c9879eadb5fe0af6ca3bc43a98ce93.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Gwynbleidd napisał:

wydaje mi się że to RSSI między BPL a AP (z sieci domowej) czyli ta ikonka co i tak jest pokazywana w interfejsie BPL. Z tego co patrzyłem to w ogóle nie jest odbierana z iSpindla wartość RSSI mimo że ją wysyła.

 

Może tak być. Ale jeżeli tak, to trzeba by już w kodzie grzebać :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tak przy okazji,  tak pracują US-05 w granicach 15-17 st, RSSI odkłada się i można oglądać

https://app.ubidots.com/ubi/public/getdashboard/page/dZYZe7Ybm4c1-lg0LRtIF1Gyl-o

Edytowane przez Slawmir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam problem z konfiguracja ispindle na mini pro. Instaluje wersję 6.0.0 i wyższe ale nie mogę się do ispindle podlaczyc. Sieć pojawi się na chwilę i ginie.

Próbowałem z wersją 5.8.6 i tam mogę się podłączyć i wejść w konfigurację (ale podłączyć z siecią domową to już mi się nie udało).

Wgrywam oprogramowanie przez usbflasher. 

 

Co robię źle? Brewpiless na drugi mini zainstalowałem, podłączyłem do sieci i wszystko gra. Tylko z tym spindel mam problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Może ktoś ma pomysł jak skojarzyć ispindla s thingspeakiem ?

Nie bardzo mi pasuje ubidots, jakoś nie mogę skonfigurować aplikacji, no i niepokoi

okres próbny 30 dni... 

Thingspeaka  używam już 2 lata mi śmiga.

Wiem że to możliwe , widziałem gdzieś wykresy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zielony07 napisał:

Witam !

Może ktoś ma pomysł jak skojarzyć ispindla s thingspeakiem ?

Nie bardzo mi pasuje ubidots, jakoś nie mogę skonfigurować aplikacji, no i niepokoi

okres próbny 30 dni... 

Thingspeaka  używam już 2 lata mi śmiga.

Wiem że to możliwe , widziałem gdzieś wykresy.

 

Widziałem w sieci tylko jeden wykres iSpindel + Thingspeak ale bez żadnego opisu...

Kombinowałem jak to zrobić i wyszło mi, że wymaga to zmian w oprogramowaniu iSpindel. Po pierwsze trzeba dopisać w konfiguracji WiFi Managera (interface, w który wpisujesz parametry komunikacji z serwisami) pole "api_key", które w tej chwili nie występuje, a po drugie obsłużyć tą zmienną w kodzie samego iSpindel. Dotyczy to zarówno REST, jak i MQTT. Ciężka sprawa. Dlatego też zdecydowałem się na InfluxDB + Grafana.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.01.2019 o 22:17, rolek86 napisał:

Mam problem z konfiguracja ispindle na mini pro. Instaluje wersję 6.0.0 i wyższe ale nie mogę się do ispindle podlaczyc. Sieć pojawi się na chwilę i ginie.

Próbowałem z wersją 5.8.6 i tam mogę się podłączyć i wejść w konfigurację (ale podłączyć z siecią domową to już mi się nie udało).

Wgrywam oprogramowanie przez usbflasher. 

 

Co robię źle? Brewpiless na drugi mini zainstalowałem, podłączyłem do sieci i wszystko gra. Tylko z tym spindel mam problem. 

 

A próbowałeś debugować? W sensie odczytywać komunikaty, jakie wysyła iSpindel? Jeżeli nie, to zainstaluj sobie PuttySSH, wybierz port Serial na ktorym masz iSpindel po USB i go zresetuj (3-4 razy naciśnij reset na Wemosie). Powinieneś mieć tam info, na jakim etapie jest problem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.01.2019 o 11:41, burymichu napisał:

A próbowałeś debugować? W sensie odczytywać komunikaty, jakie wysyła iSpindel? Jeżeli nie, to zainstaluj sobie PuttySSH, wybierz port Serial na ktorym masz iSpindel po USB i go zresetuj (3-4 razy naciśnij reset na Wemosie).

 

Muszę to sprawdzić, ale nie miałem czasu. Może w ten weekend się pobawię. Dzięki za wskazówki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Chyba nikt nie używa, szkoda :-( .

Kolejne pytanie - jakie mieliście najdłuższe przerwy w odczytach z iSpindla? Przez 2 tygodnie testowałem (z BrewSpy) i było ok, jak w sobotę wsadziłem do brzeczki, to prawie od razu miałem przerwę ok 3 godz, potem ruszyło, a teraz już ponad 12 godz cisza. I nie wiem czy czekać czy próbować to wyjąć i zresetować. Jak by to było tydzień po warzeniu, to był się nie przejmował, ale na samym początku dobrze by było znać jak się zmienia gęstość i temperatura.

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem na wykresie i odczyty są co 10 i 15' tak jak ustawiłem, jeden iSpindel jest w lodówce a router obok lodówki w piwnicy, drugi na zewnątrz ok. 6m od routera, czyli jest dobrze a myślałem że lodówka będzie skuteczną zaporą dla wifi. Dane przesyłane do Brewpiless, początkowo jak miałem problemy z konfiguracją to kombinowałem z brewspy i też było dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.