Skocz do zawartości

Piwniczka - koncepcja


burczas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Otóż wpadła mi do głowy myśl żeby zrobić piwniczkę z szamba betonowego ( Całkiem Nówka, nie skażone ). koszt około 2000 - 2500. Po małych modyfikacjach były by schody, a przegroda przerobiona żeby było przejście tak aby ściany nie straciły oparcia. Tak pomyślałem bo jest już ono uszczelnione od zewnątrz, o koszt niewielki myślę że z wykopem zamknęło się w 3000 pln. Jedynie słowo szambo troszkę zniechęca. A wymiary były by takie 

  • 12m3   300/240/200 wysokość

Czy ktoś już przerabiał lub wie kto coś takiego już zrobił?

Edytowane przez burczas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ot, znalazłem cos takiego. Cena chyba do przyjęcia ??

https://abcszamba.pl/sklep/piwnica-ziemianka-z-polokraglym-sklepieniem

 

edit:

Jednak się da. 

Chyba pójdę w taką - https://abcszamba.pl/artykuly/budowa-piwniczki-ziemianki-krok-po-kroku

Edytowane przez burczas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szambo ma strop (dekiel) nasadzany osobno ,nie jest monolitem odlanym w całości,to połączenie trzeba doszczelnić.A poza tym najlepiej jeszcze po całości masą bitumiczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Są gotowe odlewy w jednym kawałku (bez osobnej kopuły-dachu). Polecam poszukać pod hasłem ''piwniczka ogrodowa''. Odlew z montażem to koszt około 3-3,5tysiąca. Sam coś takiego planuję postawić w ogrodzie na warzywa. W nowo budowanym domu i garażu obok zrobienie piwnicy to około 20tysięcy, tutaj zrobi się to taniej a też ma swój urok i wygląd.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 miesiące temu...

Temat stary, ale odświeżę, bo mam z tym doświadczenie i pewne przemyślenia.

 

Przede wszystkim, jeśli ktoś chce piwniczkę, to pewnie nie tylko po to, by trzymać tam piwo, ale też np warzywa, wino, nasiona, sadzonki... cokolwiek.

Gdy budowałem swoją piwniczkę, przeczytałem sporo fachowej literatury i opracowań na ten temat (są np na polona.pl). W wielkim skrócie najlepsze piwniczki to takie, które NIE MAJĄ zabetonowanej podłogi, a np klepisko z gliny, piachu lub wyłożone cegły. Dzięki temu lepiej utrzymują dość wysoką wilgotność, niską temperaturę, przez co np lepiej przechowuje się w nich warzywa i jest mniejsza szansa na rozwój pleśni/grzybów. Weźcie to pod uwage budując piwniczkę. Weźcie też pod uwagę poziom wód gruntowych, nawet takich okresowych (ja budująć swoją to zignorowałem i na wiosne mam czasem 5 cm wody na dnie i zbyt dużą wilogtność w piwniczce, ech..)

 

Druga rzecz to taka, że piwniczka powinna mieć jakąś cyrkulacje powietrza. Mały kominek powinien wystarczyć.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.