Skocz do zawartości

Czeski Pils z ekstraktu słodowego nie chmielonego


heniek08

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jestem po zrobieniu 1 piwka z brevkita.

Tym razem chciał bym zrobić tak jak w temacie Czeskiego Pilsa, chciał bym sbyvw smaku był jak stary dobry Pilsner pełny z wyczowalna goryczką, tyle z marzeń.

 

Realia są takie, że jestem totalnie ciemny w tym temacie i prosił bym was o listę zakupów i instrukcję.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, heniek08 napisał:

Witam wszystkich jestem po zrobieniu 1 piwka z brevkita.

Tym razem chciał bym zrobić tak jak w temacie Czeskiego Pilsa, chciał bym sbyvw smaku był jak stary dobry Pilsner pełny z wyczowalna goryczką, tyle z marzeń.

 

Realia są takie, że jestem totalnie ciemny w tym temacie i prosił bym was o listę zakupów i instrukcję.

 

 

Masz warunki na dolną fermentację? Tzn lodówkę ze sterowaniem temperatury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teorii bardzo proste. Zwykły jasny ekstrakt w ilości na 12blg, czyli an 20l jakieś 2 puszki 1.7kg. Do tego chmiel Saaz w dwóch dawkach, na 60 minut dla goryczki w zakresie 30-40 IBU i druga dawka na aromat na 10-20minut.

 

W praktyce, pils wymaga bardzo dobrej kontroli fermentacji. Przede wszystkim musisz zapewnić temperaturę około 10stopni. Masz takie możliwości? Nawet jeśli tak, to druga warka to trochę wcześnie żeby brać się za lagery. Ale myślę, że możesz zrobić piwo z którego będziesz zadowolony używając drożdży górnej fermentacji z czystym profilem i fermentując w dolnym ich zakresie. Pierwszą radą zwykle byłyby US-05, ale z nimi ostatnio są jakieś problemy, to może Danstar Nottingham. Dalej trzeba pilnować temperatury, ale tu wystarczy 16-18 stopni. Tylko wtedy nie mów że to Pils, tylko Kolsh albo 'jasne ale' i policja BJCP nie będzie się czepiać ;)

Ewentualnie są też drożdże Californian Lager, czyli dolna fermentacja, ale pracujące w wyższych temperaturach, ale nigdy ich nie używałem, więc nie wiem jak z nimi w praktyce. W wersji suchej dostępne chyba tylko jako Mangrove Jack's M54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z temperaturą nie ma problemu mogę utrzymać stałą temp przez cały okres fermentacji byxliwej i cichej.  posiadam jedno pomieszczenie chłodnicze w którym jest 8-9 stopni i drugiej w którym jest 4-5 stopni

Po gotowaniu ile mam czasu na wychlodzenie.

Jak skończę gotować dodać jeszcze jakiś chmiel i czy w czasie gotowania chmiel trzymać w jakimś woreczku czy luzem.

muszę całe 20 litrów gotować czy mogę powiedzmy 15 i później dodać wody do ok 20 aby blg wyszło 12, 

Czy mogę więcej ekstraktu albo mniejvwody a Ty wyszło blg 13

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na mój niedawny wyrób (poniżej link); Zrobiłem 25l, użyłem 2x1,7kg jasnego ekstraktu oraz 0,5kg cukru aby piwu nadać większej wytrawności. Skorzystałem z drożdży us-05. Możesz je zamienić na jakieś dolniaki aczkolwiek ja fermentowałem w miarę nisko i jestem bardzo zadowolony z efektów.

 

 

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie im szybciej tym lepiej. Jeśli nie masz chłodnicy, to możesz gotować w połowie wody, a drugą połowę kupić w baniakach i schłodzić je w lodówce. Po gotowaniu garnek chłodzisz w wannie do 20-30 stopni a zimną wodę dodasz już do fermentora osiągając temperaturę zadania drożdży. Jak masz chłodnicę to w sumie też tak możesz

Preferowane podejście to zadawanie drożdży w dolnym zakresie ich pracy, ale spotkałem się z zaleceniami, żeby przy pierwszym lagerze, zadać w około 15stopniach i dopiero schładzać. W ten sposób zmniejszamy stres związany z gwałtownym schłodzeniem drożdży z temperatury uwadniania do t. brzeczki. Założenie jest takie, że wyższa temperatura startu jest mniej szkodliwa niż za mała ilość drożdży.

Pamiętaj mocno napowietrzyć brzeczkę i zadaj 2 saszetki.

Po 2-3 tygodniach możesz przenieść wiaderko do cieplejszego miejsca na tzw. przerwę diacetylową. Potem jak już będziesz miał pewność, że jest po fermentacji, możesz lagerować np.2 tyg. w 4 stopniach.

Zwiększyć blg możesz zarówno dając więcej ekstraktu jak i mniej wody, ale znów wyższy ekstrakt to więcej trudności dla drożdży.

Chmiel gotuj luzem, po chłodzeniu powinien opaść z innymi osadami i przelewasz do fermentora bez chmielin. A jak pójdzie 'z' to też nic się nie stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

składniki zakupione jutro chciał bym warzyc i 

I zakładając że będę chmielil 
saaz  80 min 40g
30min 30g
I na koniec warzenia 30g
to ibu mi wychodzi ok 36
A Pilsner powinny chyba mieć 30-40 ibu

korzystałem z kalkulatora http://www.beer-calc.pl/obliczIBU

 

I moje pytanie czy nie za dużo chmielu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma wielkiego sensu chmielenie na 30 minut. Aromatu z tego wiele nie zostanie a goryczkę efektywniej osiągniesz wrzucając na 60 min. Więc możesz tą dawkę usunąć, albo przesunąć na np 10minut, a pierwszą dawkę zwiększyć do zakładanego IBU, 36 jako środek stylu brzmi sensownie.

Przy ekstrakcie nie ma chyba po co gotować aż 80 min. wystarczy 60, albo nawet i krócej (tylko wtedy nieco więcej chmielu potrzeba na goryczkę).

 

Jeszcze pytanie, jak chłodzisz i w jakiej objętości planujesz gotować. Wolne chłodzenie może zwiększyć IBU z ostatnich dawek, a z kolei gotowanie w większym ekstrakcie zmniejsza wydajność chmielenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @koval_blazej mądrze prawi. Gotuj 60 min. Nie wrzucaj chmielu na 30 min. Ja bym dał na 60,10 i 5 minut. Musisz ponownie obliczyć IBU... Zakładając, że masz ok. 100g chmielu to +/-: 50g na 60 min. 20g na 10 i 30g na 5. Uwzglednileś w kalkulatorze w jakim ekstrakcie będziesz gotował? Od początku wrzucasz całość ekstraktów? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udało mi się zdobyć18 litrowy garnek.

Założenia:

gotuję 2 puchu ekstraktu słodowego Pilsner.

chmiel 50g na 60 min

20g na 20 min 

30g na 10 min 

chodzę do ok 15-20 stopni 

dolewamy wody do ok 20 litrów ale zakładał blg na poziomie 12-13

dodaje uwodnione drożdże 

przenoszę na burzliwą do 8 stopni

 

jak coś źle napisałem proszę o poprawę

dzięki za pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z metra przelewalem i rozbryzgiwalem. o 18 przeniosłem ja do 8 stopni o 2 w nocy dodałem drożdże jak się wychodziła. drożdże po dodaniu do wody zrobily troche piany na górze i woda zrobiła się metra i po pół godzinie słychać jak by syczala. Drożdże uwodnione  też przeniosłem o 18 do temp ok10-12 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heniek08 -> Spokojnie, jeszcze nic straconego. Jeżeli masz możliwość, "leć" do najbliższego sklepu z artykułami dla piwowarów i kup jakieś "dolniaki". Zdążysz.

Mi porter bałtycki ruszył po tygodniu, a i przy tym musiałem mu pomóc mimo dobrego napowietrzenia i użycia pożywki dla drożdży. ?

Następnym razem uwadniaj "grzybki" na pół godziny przed zadaniem, nie na początku gotowania brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.