Skocz do zawartości

Próba jodowa problem


Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli znajdziesz juto chwilkę to możesz ten mit obalić.

łyżeczkę czystej skrobi (np ziemniaczanej) zagotuj w 100 ml wody . Dodaj ok 10 ml takiego budyniu do piwa i wymieszaj.

Opisz zaobserwowane zmiany.

Jak przepis z książki do chemii dla gimnazjum :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie po prostu polecenie jest wypisz wymaluj z podręcznika, a że jeszcze swojej edukacji nie skończyłem, a dodatkowo byłem jednym z pierwszych królików na których testowano gimnazjum to tak jakoś zostało. Równie dobrze mogłem powiedzieć że z książki do liceum albo skryptu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bnp' date=' czy z tego wynika, że skleikowana skrobia opadnie na dno butelki? Dlaczego więc przyjęło się, że skrobia w piwie daje trwałe zmętnienie?[/quote']

skleikowana skrobia w piwie opadnie na dno butelki. To jest pewne.

Skrobia w piwie nie daje trwałego zmętnienia to jest kolejny mit wygłaszany przez ludzi nie mających wiedzy o fizykochemi tej materii. Trwałe zmętnienie da tylko stabilny zol białka..

Kilka lat temu zabutelkowałem piwo 12Blg ze skrobią. Po standardowym czasie leżakowania piwo było mętne, walory smakowe nieciekawe, piłem je tylko dlatego, że sam uwarzyłem i szkoda było wylać. Część warki pozostawiłem do dalszego leżakowania. Po przeszło roku piwo wyklarowało się, a smak stał się nawet przyjemny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bnp' date=' czy z tego wynika' date=' że skleikowana skrobia opadnie na dno butelki? Dlaczego więc przyjęło się, że skrobia w piwie daje trwałe zmętnienie?[/quote'']

skleikowana skrobia w piwie opadnie na dno butelki. To jest pewne.

Skrobia w piwie nie daje trwałego zmętnienia to jest kolejny mit wygłaszany przez ludzi nie mających wiedzy o fizykochemi tej materii. Trwałe zmętnienie da tylko stabilny zol białka..

Kilka lat temu zabutelkowałem piwo 12Blg ze skrobią. Po standardowym czasie leżakowania piwo było mętne, walory smakowe nieciekawe, piłem je tylko dlatego, że sam uwarzyłem i szkoda było wylać. Część warki pozostawiłem do dalszego leżakowania. Po przeszło roku piwo wyklarowało się, a smak stał się nawet przyjemny.

Czyli jednak żel ?! :beer:

Edytowane przez fabians
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Trochę odświeżę wątek, bo dziś miałem problem ze scukrzeniem skrobi w zacierze.

Zasyp ponad 8kg, zacier baaardzo gęsty. Słody wsypane do 60°C, przerwa 67°C przez 2,5h i próba jodowa cały czas pozytywna!

To nie jest normalne, żeby tak długo się scukrzało. Od czego to może zależeć? Zacier był za gęsty i już więcej cukrów nie chciało przejść do roztworu? Słód zwietrzały? Jak uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości?

 

ps. Słód miałem świeżo śrutowany, Weyermann, dotychczas bez problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę odświeżę wątek, bo dziś miałem problem ze scukrzeniem skrobi w zacierze.

Zasyp ponad 8kg, zacier baaardzo gęsty. Słody wsypane do 60°C, przerwa 67°C przez 2,5h i próba jodowa cały czas pozytywna!

To nie jest normalne, żeby tak długo się scukrzało. Od czego to może zależeć? Zacier był za gęsty i już więcej cukrów nie chciało przejść do roztworu? Słód zwietrzały? Jak uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości?

 

ps. Słód miałem świeżo śrutowany, Weyermann, dotychczas bez problemów.

Jak gęsty był zacier? Może to być przyczyną. Raczej słodów z Weyermanna nie posądzam o aż tak kiepską jakość.v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za gęsty zacier raczej. Mi też zdarzyła mi się kiedyś taka sytuacja, chociaż czas krótszy bo śruta była dość drobna. Pisałeś w swoim wątku, że 8kg zasypu to maksymalna ilość, którą pomieści Twoja kadź i tu szukałbym problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.