Skocz do zawartości

Piwojad Double Citrus Smoothie - przepis?


garot

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

W Piątek miałem okazję napić się piwa Piwojad Double Citrus Smoothie i bardzo mi zasmakowało, fajnie cytrusowo-pomarańczowe, lekkie i rześkie mimo 8,4 % Alk. tego nie czuć.

Chciałbym podobne piwo sobie samemu zrobić no i moje pytanie. czy ktoś zna jakiś przepis na piwo w podobnym stylu?

 

Podaję link do danych z tego piwa:

ratebeer

 

Alk.  8,4%
Ekstrakt 22 Blg
Słody jęczmienny, pszeniczny
Chmiele Citra, Simcoe, Amarillo
Dodatki laktoza, płatki owsiane, zest z pomarańczy, sok z pomarańczy, sok z mandarynek, sok grejpfrutów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robilem podobne piwo. Konsultujac sie z piowarami z tego browaru. Polecam zawsze pomoga ;) Wazne żeby piwo było gładkie i soczkowate. Sporo platkow ma tutaj znaczenie. Ja robilem wersje 16blg dalem laktozy na 2blg. Owocow w sumie jakies 3,5-4kg na warke 20l. Zest z pomaranczy zqlany odrobina wódki na kilka dni. Ja robilem bez pszenicy a na pewno dalaby dobry efekt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj na forum lub na brewness.com. Pamiętaj że piwo nawet o tej samej recepturze może smakować inaczej bo temperatura fermentacji będzie inna, drożdże i same warzenie także mają wpływ na smak piwa. Podpatrz podobną recepturę i do roboty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż nie wiem jaka masz wydajność. Wiec celowalbym w cos takiego 

80% Pale ale

5% płatków owsianych 

15% slod pszeniczny.

Przy takim blg i laktozie spokojnie mozna zacierać dosyc wytrawnie wiec np 64stopnie. 

Lub dał więcej platkow do 10% żeby było gęsto.

Laktozy na jakies 2blg. 

Owoce cóż. Zależy jak chcesz do dac. Swieze to nieduża szansa na infekcje. Pulpa czy tam sok to mniej smaku wniesie jeśli to poddamy pasteryzacji. Cos za coś. Oczywiscie dodac na cicha fermentacje zeby daly dużo smaku i aromatu. 

Edytowane przez Bolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z owocami się obawiam bo czytałem jak sporo osób infekcje po dodaniu na cichą mieli. Czy dało by się owoce jakoś ugotować aby zabić bakterie i jakiś syrop wlać na cichą? Jesli gotować to jak z jakąś małą ilością wody czy na parze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, garot napisał:

Właśnie z owocami się obawiam bo czytałem jak sporo osób infekcje po dodaniu na cichą mieli. Czy dało by się owoce jakoś ugotować aby zabić bakterie i jakiś syrop wlać na cichą? Jesli gotować to jak z jakąś małą ilością wody czy na parze?

Piwo jest mocne 22blg, całość będzie zdominowana przez drożdże infekcja ma szanse powstać, ale raczej szansa jest mała. Poszukaj na forum wiele osób dodaje świeże owoce i nic złego się nie dzieje. Ja też dodawałem świeże bo aromat jest nieporównywalny. Warto zaryzykować w mojej opinii. Jak chcesz ewentualnie gotować ja raz wyciskałem sok z mango, ananasa(masakrycznie zapychał sokowirówkę swoimi włóknami) i pomarańczy, zagotowałem z laktozą w 2 stopniowej pasteryzacji. Aromat był dosyć słaby, ogólnie piwo totalnie nie powalało było takie nijakie. Właśnie takie jak ze słoika, nie było efektu świeżego owocu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Bolt napisał:

Piwo jest mocne 22blg, całość będzie zdominowana przez drożdże infekcja ma szanse powstać, ale raczej szansa jest mała. Poszukaj na forum wiele osób dodaje świeże owoce i nic złego się nie dzieje. Ja też dodawałem świeże bo aromat jest nieporównywalny. Warto zaryzykować w mojej opinii. Jak chcesz ewentualnie gotować ja raz wyciskałem sok z mango, ananasa(masakrycznie zapychał sokowirówkę swoimi włóknami) i pomarańczy, zagotowałem z laktozą w 2 stopniowej pasteryzacji. Aromat był dosyć słaby, ogólnie piwo totalnie nie powalało było takie nijakie. Właśnie takie jak ze słoika, nie było efektu świeżego owocu...

 

Dzięki za wytłumaczenie. A czy owoce mam tylko obrane i pokrojone dodać np w siatce czy mam np sokowirówką sok zrobić? Mogą być z miąszem, obrane i pokrojone? Ile łącznie owoców dodać do warki 20l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sok ma dużo mniej aromatu niż jak wrzuci się całe owoce pokrojone w kostkę, jednak myślę że przy pomarańczach, mandarynkach i grejpfrucie można sok wyciskać. Tylko pytanie czy masz na tyle dobry sprzęt żeby dobrze wyciskał sok a nie marnował go wyrzucając jeszcze mocno mokre "odpadki". Ja wrzuciłbym, z 2,5kg-3kg(obranych) owoców na taką warkę żeby to było mocno owocowe bo takie jest piwo z Piwojada. Jednak też bez przesady, żeby podbudowa słodowa miała szanse stworzyć efekt gęstego soczku. A ile dasz to też zależy jakie owoce trafisz, wiadomo ze jedne są bardziej aromatyczne inne mniej. Wrzucić owoce na fermentacje cichą na tak długo aż cały cukier przefermentuje i drożdże ponownie po sobie posprzątają. Pamiętaj ze owoce maja mniej cukru niz 22blg! Pomarańcza ma chyba coś koło 8-10blg. Więc sok rozrzedzi ci piwo! To trzeba uwzględnić w obliczeniach na ile blg zrobić brzeczke etc ;)

Owoce najlepiej dodać luzem i postarać się aby zatonęły, ale nic nie powinno się stać bo nad nimi będzie CO2 więc jak cos to nie zapleśnieją(jak się mylę niech ktoś mnie poprawi). Później ważne jest przy zlewaniu aby dokładnie to odfiltrować, w innym przypadku będziesz miał mega wystrzałowe otwierania ;)

Chmielenie na zimno w takim piwie też ma duże znaczenie bo wniesie sporo aromatów. Można wrzucić chmiel na 2-3 dni przed rozlewem, pytanie czy owoce+chmiel etc to nie za dużo jak na kogoś kto ma mało doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Bolt napisał:

Sok ma dużo mniej aromatu niż jak wrzuci się całe owoce pokrojone w kostkę, jednak myślę że przy pomarańczach, mandarynkach i grejpfrucie można sok wyciskać. Tylko pytanie czy masz na tyle dobry sprzęt żeby dobrze wyciskał sok a nie marnował go wyrzucając jeszcze mocno mokre "odpadki". Ja wrzuciłbym, z 2,5kg-3kg(obranych) owoców na taką warkę żeby to było mocno owocowe bo takie jest piwo z Piwojada. Jednak też bez przesady, żeby podbudowa słodowa miała szanse stworzyć efekt gęstego soczku. A ile dasz to też zależy jakie owoce trafisz, wiadomo ze jedne są bardziej aromatyczne inne mniej. Wrzucić owoce na fermentacje cichą na tak długo aż cały cukier przefermentuje i drożdże ponownie po sobie posprzątają. Pamiętaj ze owoce maja mniej cukru niz 22blg! Pomarańcza ma chyba coś koło 8-10blg. Więc sok rozrzedzi ci piwo! To trzeba uwzględnić w obliczeniach na ile blg zrobić brzeczke etc ;)

Owoce najlepiej dodać luzem i postarać się aby zatonęły, ale nic nie powinno się stać bo nad nimi będzie CO2 więc jak cos to nie zapleśnieją(jak się mylę niech ktoś mnie poprawi). Później ważne jest przy zlewaniu aby dokładnie to odfiltrować, w innym przypadku będziesz miał mega wystrzałowe otwierania ;)

Chmielenie na zimno w takim piwie też ma duże znaczenie bo wniesie sporo aromatów. Można wrzucić chmiel na 2-3 dni przed rozlewem, pytanie czy owoce+chmiel etc to nie za dużo jak na kogoś kto ma mało doświadczenia.

Bardzo dziękuję za cenne rady, nie pomyślałem też ze przecież owoce faktycznie będą miały mniejszy blg i trzeba jeszcze większe przyszykować.

 

Spróbuję dodać na cichą owoce luzem pokrojone w kostkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co, sam zachwycony piwem Piwojada porwałem sie szybko na piwo z owocami, laktozą chmieleniem na zimno i wiele rzeczy nie uwzględniłem, więc po co masz popełniać znane błędy ;) Moje piwo przez to że nie uwzględniłem blg owoców było dosyć wodniste+słaba filtracja chmielin sprawiała że połowa rzeczy w domu była zalana piwem z powodu mega fontann :PRobiłem wtedy wersję 16blg gdzie po ostatecznych przebojach i błędach uzyskałem chyba 14,5blg i to już z laktozą. 

Sam osobiście może nie porywałbym się od razu na wersje podwójną...22blg to sporo, tu już trzeba pilnować mocno temperatury fermentacji bo drożdże mogą podnieść w wiadrze nawet o 4-5 stopni. Wiec może na początek celować w16blg+1,5blg z laktozy+te same owoce?

Polecam też zwykle US-05, owoce i chmiel są tu na tyle mocne że w mojej opinii podbudowa estrowa nie jest tak istotna a uwypuklą to co ważne czyli np chmiel. Chociaż nie ukrywam że podobna Milkshake Ipa tyle że na ananasie i smoczym owocu zrobiona na London fog wyszła super, ale to kwestia pewnie też dobrze dobranych drożdży do owoców, płytko dofermentowały a kwaśna Pitaja fajnie to kontrowała. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz posłuchać o owocach tutaj: 

Robiłem zest z 1 cytryny,  1 grejpfruta i 1 pomarańczy na patelni do pszenicy (5 l, próbka testowa) - wyszło mega intensywne, jakbym nie wiedział, że to ze skórek to bym powiedział, że poszły w ruch aromaty - polecam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Bolt napisał:

Nie ma za co, sam zachwycony piwem Piwojada porwałem sie szybko na piwo z owocami, laktozą chmieleniem na zimno i wiele rzeczy nie uwzględniłem, więc po co masz popełniać znane błędy ;) Moje piwo przez to że nie uwzględniłem blg owoców było dosyć wodniste+słaba filtracja chmielin sprawiała że połowa rzeczy w domu była zalana piwem z powodu mega fontann :PRobiłem wtedy wersję 16blg gdzie po ostatecznych przebojach i błędach uzyskałem chyba 14,5blg i to już z laktozą. 

Sam osobiście może nie porywałbym się od razu na wersje podwójną...22blg to sporo, tu już trzeba pilnować mocno temperatury fermentacji bo drożdże mogą podnieść w wiadrze nawet o 4-5 stopni. Wiec może na początek celować w16blg+1,5blg z laktozy+te same owoce?

Polecam też zwykle US-05, owoce i chmiel są tu na tyle mocne że w mojej opinii podbudowa estrowa nie jest tak istotna a uwypuklą to co ważne czyli np chmiel. Chociaż nie ukrywam że podobna Milkshake Ipa tyle że na ananasie i smoczym owocu zrobiona na London fog wyszła super, ale to kwestia pewnie też dobrze dobranych drożdży do owoców, płytko dofermentowały a kwaśna Pitaja fajnie to kontrowała. 

 

 

Jeszcze pytanie czy ta laktoza jest konieczna? czy nie można większego zasypu dać? Czy chodzi o jakąś słodycz z niej a nie tylko podniesienie blg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laktoza dosladza piwo. Nie jest to ordynara słodycz  jaka daje zwykly cukier. Jest bardziej mleczna w smaku co nadaje piwu charakteru shake. Ponadto podbija cialo I odczucie pełni. Mozna zrobic piwo bez laktozy z owocami ale wtedy jest inny efekt. Rowniez przyjemny. Wrężel ma taka ipa z owocami bez laktozy. Fajne piwko no ale to zupełnie coś innego niz piwojad.

Edytowane przez Bolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, opracowuje wstępnie przepis na bazie double IPA i chciałbym prosić o weryfikację:

 

Brzeczka na 20l, 22 BLG

 

Zasyp:

 

Viking Pale Ale malt - 8 kg

Słód pszeniczny Bestmalz - 1,6 kg

Płatki owsiane - 0,6 kg

+ 1,5kg laktozy

 

Chmiele:

 

Citra - 50g

Simcoe - 60g

Amarillo - 80g

 

+ 3kg owoców na cichą (pomarańcze, cytryna, grejpfrut)

 

2 paczki drożdży US-05

 

Mam jeszcze pytania:

1. Czy 30g citry na cichą wystarczy?

2. Nie wiem ile czasu każdy słód i w jakiej tempreraturze gotować?

3. chmiele tak samo w jakiej minucie dodawać? 

Gotowanie Citra 20 g 30 min 13.5 %
Whirlpool Simcoe 60 g 20 min 12 %
Whirlpool Amarillo 80 g 20 min

10 %

 

Morze tak być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze w mojej opinii nie ma sensu robić 22blg na drozdzach z paczki. Tutaj jedynie gestwa ma sens w mojej opinii. 

Zdecydowanie za dużo laktozy. 100g laktozy w 20l zwiększa blg o 0,28. Ja celowalbym w 1,5blg przy takiej mocy. 

Zasyp wydaje sie ok. W miarę prosty a da piwo o fajnej teksturze. 

Płatki owsiane musisz kleikowac albo kup błyskawiczne i wtedy nie trzeba. 

Slody wrzuć wszystkie na raz na 60minut w temperaturze 64-65 stopni.(wyżej nie bo bedzie za słodko). Pozniej 78 stopni na 5 minut i tyle. 

Owoce...ta cytryna...nie mam pojecia jak to bedzie smakować. Jakos mi to nie pasuke do koncepcji tego piwa. To nie kwas. 

Co do chmielu na cicha. 30g to mało. Ja bym dał jednak około 100g. Chociaż wiem, że to sporo chmielin do filtracji. 

A schemat chmielenia...coz celuj w jakies 60--70IBU. Żeby zachować slodycz ale z jakas kontra. A reszta chmielu to już dowolnie jaki masz pomysł. Nie wiem jakie chmiele lubisz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do świeżych owoców - po przygotowaniu ich zalałbym je wrzątkiem dosłownie na minutę i wyłowił, żeby ubić chociaż powierzchniowe bakterie. W przypadku owoców twardych (jabłka, gruszki) to na pewno działa, natomiast w przypadku Twoich pomarańczy czy grejpfrutów trzeba uważać, żeby ten owoc się we wrzątku nie "rozjechał". Dużo zależy od tekstury i dojrzałości samych owoców.

 

Tak czy siak - piwo zapowiada się ciekawie. Powodzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc, ponieważ owoce dopiero na cicha będą to jeszcze jest czas na zastanowienie się jak je bezpiecznie wrzucić. Być może z tym wrzątkiem tak zrobię lub według filmiku co jest powyżej czyli wrzucić do słoika który dajemy do gara i w 80 stopniach trzymamy 20 minut. Na pewno nie będę gotował w garnku aby nie zrobił się jakiś kompot.

 

Jeszcze pytanie:

 

Czy robić jakąś krótką przerwę białkową czy jest zbędna?

Edytowane przez garot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Chciałbym prosić o pomoc, wczoraj uwarzyłem te piwo ale nie zmierzyłem końcowego ekstraktu bo stłukłem aerometr :(

 

Proszę kogokolwiek o możliwe obliczenie jaki końcowy ekstrakt mogłem uzyskać.

 

Zrobiłem mniejszą warkę na próbę bo nie wiedziałem że surowce do takiego piwa tyle kosztują a chciałem na próbę mniejszym kosztem zrobić :) 

Plan był na 13l. 

 

Po wysładzaniu wyszło mi około 15l i ekstrakt wynosił 16 BLG (to ostatni pomiar jaki udało mi się zrobić)

Pod koniec gotowania dodałem 400g laktozy i ostatecznie wyszło 12,5l brzeczki.

 

Ile mogło więc być końcowego ekstraktu?

Edytowane przez garot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to liczę tak. Są to obliczenia z grubsza, może ktoś mnie poprawi. 16 Blg razy 15 litrów to 2.4 kg cukru. Wg Wiki 100 gramów laktozy podbija 20 litrów o 0.28 blg, wiec 400 gramów laktozy to z grubsza będzie odpowiednik 0.24 kg cukru. 2.4 kg + 0.24 kg to 2.64 kg. 2.64/12.5 da nam jakieś 21 Blg. 

 

Pewnie ktoś nizej obliczy dokładniej, ciekaw jestem różnicy w wyniku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś jeszcze potwierdzić obliczenia? 

 

Mam jeszcze pytanie, w przyszłym tygodniu będę zlewał na cichą i przygotowuje się teoretycznie do dodania owoców :) Czy można alternatywnie kupić sok pomarańczowy i grejpfrutowy w kartonie taki 100% z miąszem, pasteryzowany i jego wlać zamiast owoców? I dodać tylko zest ze skórki pomarańczy które są wcześniej wyparzone? Zminimalizowało by to ryzyko infekcji bo sok jest pasteryzowany ale nie jest to kompot. No i łatwiejsze odfiltrowanie przed rozlewem. czy jednak pozostać przy świeżych? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.