Skocz do zawartości

Drożdże dolne czy górne?


daniello256

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieję że odpowiedni dział ;)

 

gotuję właśnie kolejną warkę, i potrzebuję pomocy w wyborze drożdży ;) mam s-04 (górne) i w-34 (dolne) piwko będzie stało w piwnicy gdzie teraz jest ok. 13 stopni.... i tu jest mój problem, otóż chciałbym zadać dolniaki ale czy to nie za wysoko dla nich? tym bardziej że jak mamy teraz cieplejsze dni to i w piwnicy moze sie podniesc temperatura o te 2 czy 3 stopnie.. wtedy bedzie ok 16.. 

 

jak uważacie? jest sens dać dolne czy od razu s-04?nie bedzie za nisko dla gorniakow ok 13-16 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tej chwili mam 14 stopni... więc raczej będą musiały pójść s-04 a w-34 będą musiały poczekać na porterka... ? 

 

piwko to miałbyć porter właśnie ale zle coś wyliczyłem i zabraklo mi mocno ciemnych karmelowych wec zmienilem troche zasyp i w sumie cos w stylu kozlaka ale troszke ze zwiekszonymi karmelowymi :) pierwotnie wzorowałem się na Bock'u ze strony twój browar.pl tylko delikatnie go zmodyfikowałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, daniello256 napisał:

a jeśli standarowo uwodnie i dodam do brzeczki? nie pójdą w ten sposób?

Porter Bałtycki zaczyna się od 14,7 a kończy na 22 BLG.

Jak jedna saszetka ma to opękać?

Zrób 20 litrów 10 BLG na dwóch saszetkach albo 10 litrów 10 BLG na jednej i gęstwę daj do tego mocarza.

Serio, serio. A jeszcze lepiej sam poczytaj i użyj kalkulatorów.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, daniello256 napisał:

O widzisz. To dzieki za cenna wskazowke! A jakbym dal dwie paczuszki? Ma to jakikolwiek sens?

Policz przy pomocy kalkulatorów online, niezbędną ilość drożdży i zobacz. Druga rzecz to rozpędzone drożdże będą lepsze niż dopiero obudzone.

Jakie blg i litraż tego bałtycka planujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, daniello256 napisał:

O widzisz. To dzieki za cenna wskazowke! A jakbym dal dwie paczuszki? Ma to jakikolwiek sens?

Jakikolwiek tak, ale lagery wymagaja mniej wiecej dwa razy wiecej komorek drozdzowych niz ale. 

Najlepiej zrob jak pisze Zasada, 1 warka slabego piwa kolo 10-12blg na 2 saszetkach 11gram i mocniejsze lagery dopiero na gestwie. 

Ja tak robilem i polecam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

Mi z powodzeniem się udało zrobić warkę 22 litry/8blg na 1 saszetce W34/70 w temp. 10 stopni. Fakt, lag był niecałe 2 doby, ale piwo wyszło przepyszne, no może z lekkim diacetylem. Cała fermentacja zakończyła się w 2 tygodnie. Gęstwa z tego poszła do mocniejszych piw. 

Robiłem też lagery na 2 paczkach od początku i różnica dla mnie niewyczuwalna. 

I jak piszą poprzednicy, do portera musi pójść solidna porcja dobrej gęstwy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to plan jest taki żeby zrobić jakiś lekki stout (ok12-14 blg) milk albo chocolate ;) na w34 w temp ok 10-12, zebrać gęstwe drożdżową do słoiczka i zadać ją do portera bałtyckiego (>20blg). Co o tym sadzicie? 

Tu jeszcze jedno pytanie o zebranie gestwy, moedzy zebraniem a zadaniem bedzie pewnie ok 2-3 tygodnie. 

Zebrać łyżką do słoika? A później poprostu wlać do brzeczki? Czy potrzebne są jakieś dodatkowe zabiegi? Czytałem o jakimś płukaniu gęstwy ale nie mogę znaleźć szczegółów... oczywiście wszystko zdezynfekowane ;) tyle wiem ;) nigdy nie zbierałem gęstwy wiem ne bijcie :) noni czy ta gęstwa może stac w temp ok 10stopni? 

No i przy robieniu stouta na dolniakach potrzebne jest jakieś dłuższe stanie na cichej czy coś czy normalnie jak na górniakach? Woem że to nie typowy lager ale jednak dolne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, portera zrób na gestwie po stoucie. Ja gestwy nie przemywam. Zbieram do słoika po 3 tygodniowej fermentacji i w ciągu kilku dni zadaję. Czasem, jak rozlew poprzedniego piwa zbiega się z warzeniem to zadaję gęstwę bezpośrednio z jednego fermentora do drugiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jancewicz napisał:

i w ciągu kilku dni zadaję

a jeśli zadałbym po dłuższym czasie? np ze 2-3 tygodnie? 

3 godziny temu, Jancewicz napisał:

zadaję gęstwę bezpośrednio z jednego fermentora do drugiego.

tu nawet bym się pokusił o zalanie świeżą brzeczką poprzedniej gęstwy :D  przy okazji ładnie się napowietrzy :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, daniello256 napisał:

a jeśli zadałbym po dłuższym czasie? np ze 2-3 tygodnie? 

tu nawet bym się pokusił o zalanie świeżą brzeczką poprzedniej gęstwy :D  przy okazji ładnie się napowietrzy :D 

Może wyjść overpitching aczkolwiek niektórzy tak robią i jest wg nich ok. Trzeba tylko pilnować temperatury aby nie wzrosła zbyt mocno i gwałtownie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.