Skocz do zawartości

Wydłużająca się fermentacja burzliwa


sołtys

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie! 

Jest to mój pierwszy post na tym forum. Zauważyłem dziwne zjawisko przy mojej 5 warce. Przy poprzednich fermentacja burzliwa trwała zazwyczaj 7-10 dni piana opadała, blg spadało znacznie i przelewałem na cichą, tym razem cały proces trwa 3 tygodnie i nie widać końca. Zacieranie pełne, słód pilzneński + 5% słód karmelowy, blg początkowe 13, drożdże Gozdawa Czech Pilsner 10g, 23l brzęczki, przy zacieraniu dodałem również 100g płatków owsianych, temperatura fermentacji 10-12 stopni. Jak wcześniej wspomniałem minęło 3 tyg i na wierzchu nadal utrzymuje się nieznaczna piana natomiast Blg spadło tylko do 7. W smaku wydaje się w porządku.

Wydaje mi się że przy zadawaniu drożdży mogłem nieodpowiednio napowietrzyć brzęczkę, czy to może być powód takiego stanu rzeczy?

Standardowe pytanie, co według Państwa mogło pójść nie tak, ewentualnie jakieś rady jak dalej postępować? 

Za mało drożdży? Przestawić w cieplejsze miejsce? Czekać cierpliwie aż blg spadnie? 

Z góry dziekuję za odpowiedzi,

pozdrawiam gorąco. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnym razem, spróbuj zadać drożdże do brzeczki. Z brzęczkami różnie bywa.

 

Trochę mało tych drożdży zadałeś (chociaż ich opis u dostawcy jest bardzo enigmatyczny). Hydratyzowane były?

Może zacieranie było na słodko?

Spróbuj podnieść temperaturę do ok. 14/15 stopni i po 2-3 dniach zmierz BLG. Czasami pomaga też zamieszanie zawartości fermentora.

 

Skoro piszesz, że mogłeś nieodpowiednio napowietrzyć brzeczkę, to pewnie tak było.

 

Spróbuj podnieść temperaturę i dostaniesz odpowiedź.

 

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.