Skocz do zawartości

Warzenie warki 10l w fermentorze 30l. Ilość drożdży


AndrzejBB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem tu nowy,

Moje doświadczenie w warzeniu piwa kończy sie na brew-kitach.

Chciałbym uwarzyć piwko ze słodów ale mam parę pytań 

Wiem,że temat był ale proszę o odpowiedź jednoznaczną a nie typu warz 20l bo 10l to tyle samo roboty albo kup sobie mniejsze wiadro w castoramie.

Chcę uwarzyć 10l warki w fermentorze 30l, chodzi mi o proces

wysładzania, filtracji i fermentacji 10l brzeczki w fermentorze 30l

czy w fermentorze 30l robi sie to tak samo jak w mniejszym??

Fermentacja odbedzie sie tak samo??

I czy zadanie drożdży po rehydratacji przeznaczonych na 20l brzeczki to nie za dużo na brzeczke 10l ale w fermentorze 30l??

 

Bardzo proszę o pomoc.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za szybką odpowiedz.

 

Jeszcze jedno odnośnie drożdży. Jak zadam drożdze to żeby one ruszyły i sie namnożyły pochłaniają tlen dlatego trzeba spienic brzeczke. Jak w fermentorze 30l bedzie tylko 10l , to czy fermentacja ruszy mniej więcej w tym samym czasie??. Chodzi mi o to, że drożdże o wiele wiecej przestrzeni maja do wypełnienia dwutlenkiem w fermentorze. Czy fermentacja wtedy sie nie wydłuża?? Czy ma to jakiś wpływ na jakość piwa??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, AndrzejBB napisał:

Wielkie dzieki za szybką odpowiedz.

 

Jeszcze jedno odnośnie drożdży. Jak zadam drożdze to żeby one ruszyły i sie namnożyły pochłaniają tlen dlatego trzeba spienic brzeczke. Jak w fermentorze 30l bedzie tylko 10l , to czy fermentacja ruszy mniej więcej w tym samym czasie??. Chodzi mi o to, że drożdże o wiele wiecej przestrzeni maja do wypełnienia dwutlenkiem w fermentorze. Czy fermentacja wtedy sie nie wydłuża?? Czy ma to jakiś wpływ na jakość piwa??

Drożdże "nie widzą" ile mają przestrzeni na wypełnienie CO2 w fermentorze. Fermentacja powinna ruszyć w tym samym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.

W książce pt. ,,Twoje domowe piwa - przepisy dla wszystkich stylów" piszą, że dawki drożdży podane na opakowaniach są zwykle dawkami minimalnymi i jak mamy jakieś drożdże na 20 litrów piwa, a warzymy 10 lub 15 to spokojnie można zadać ilość przeznaczoną na 20 litrów, a nawet jest to zalecane. 

Edytowane przez Glowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.