Skocz do zawartości

glukoza do pszenicznego


Tommi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Właśnie jestem tuż przed butelkowaniem swojego pierwszego piwa pszenicznego (niemieckie Hefewiezen). Ale nie do końca wiem ile użyć glukozy do fermentacji (18litrów, temperatura brzeczki 20 stopni, butelki będą stały w temperaturze ok. 15 stopni).

https://brewness.com/calculator/pl/carbonation - w tym kalkulatorze po podstawieniu danych (18 l., 20 stopni, 3,8 vol) wychodzą 232 g glukozy

https://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/ - w tym kalkulatorze po podstawieniu tych samych danych wychodzi 169 g

https://www.morebeer.com/content/priming_sugar_calculator - z kolei w tym kalkulatorze wychodzi, podobnie jak w pierwszym przypadku - 233 g

 

Prosiłbym o pomoc we wskazaniu, który wynik jest prawidłowy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że jesteś pewien, iż piwo przefermentowało do końca. Ja bym sypnął 150g ale ja lubię generalnie piwa mniej gazowane ni z bardziej. Ostatnio dawałem do weizena 25l - 130g cukru i nagazowanie jest idealne jak dla mnie. Dodając 232g piwo może wychodzić z butelki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Jancewicz napisał:

Rozumiem, że jesteś pewien, iż piwo przefermentowało do końca. Ja bym sypnął 150g ale ja lubię generalnie piwa mniej gazowane ni z bardziej. Ostatnio dawałem do weizena 25l - 130g cukru i nagazowanie jest idealne jak dla mnie. Dodając 232g piwo może wychodzić z butelki...

Tak, blg nie spada od 3 dni. Ale nie chce przegazować piwa, więc może lepiej trochę mniej glukozy sypnąć np. 200 g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje uproszczony schemat (na 20l):
- niskonasycone np stout - 80g glukozy
- piwa standardowe - 120g
- piwa wysokonasycone Np witbier, waizen -160g

Jest dobrze


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo powyżej 3,0 już jest ryzyko, że butelka nie wytrzyma, jak ma jakąś skazę. Poza tym powyżej 3,0 to już praktycznie przegazowanie, które psuje odbiór piwa. Do bardzo nielicznych stylów to pasuje. Według jakiego kalkulatora dajesz 3,5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w przypadku na przykład Belgów wysokie nagazowanie powyżej 3.0 nie jest jakieś rzadkie. Według tego co piszą wesmalle ma 4.0, duvel 4.25 a orval 5.0 i widać czuć że są mocno nagazowaneże trzeba się postarać żeby na raz zmieścić całe piwo do szkła. Niemniej zgadza się to z tym co pisze oskaliber na temat butelek. Wymienione wyżej browary maja butelki z grubego szkła,  grubszego niż standardowe zwrotne butelki 0.5l a butelka orvala 0.33  mam wrażenie ze wazy tyle co dwie butelki 0.5 używane w polskim krafcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.