Skocz do zawartości

Fermentum Mobile FM601 Senalio Mieles


Skg

Rekomendowane odpowiedzi

 

Za sklepem marxam.pl (producent jeszcze nie opisał tego szczepu na swojej stronie internetowej):

Cytat

Drożdże Fermentum Mobile Senalio mieles FM601 to sezonowy szczep drożdży typu farmhouse pochodzący z Litwy. Gotowe piwa fermentowane drożdżami FM601 cechują się chlebowym i zbożowym profilem. 

Charakterystyczną cechą szczepu jest bardzo wysoka flokulacja, co powoduje zbijanie się drożdży w grudki na dnie zbiornika fermentacyjnego. 
Drożdże Senalio mieles mają tendencję do szybkiej, ale też krótkiej fermentacji.
 
W końcowej fazie fermentacji warto zadbać o odpowiednio wysoką temperaturę.
 

Typ fermentacji

górna

Zakres temperatur

25 - 35⁰C

Stopień odfermentowania

 

Flokulacja

bardzo wysoka

Tolerancja alkoholu w piwie

 

Polecany do piw w stylu

Farmhouse ale

Profil zbliżony do szczepu

 

 

Czy wśród użytkowników jest może ktoś, kto miał do czynienia z tym szczepem? Jestem bardzo ciekaw jak się sprawuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Na zdjęciu po lewej pracujący starter FM602, po prawej FM601. FM602_FM601.thumb.jpg.a52330569f5eccd6508d959e71e38134.jpg

 

Temperatura 26C. Startery 9P na bazie jasnego suchego ekstraktu słodowego Gozdawa. Różnica we flokulacji widoczna gołym okiem. Po pianie można zauważyć, że drożdże raczej należą do tych wędrownych. Chociaż w wiadrach zajęły nie więcej jak 7 litrów jeżeli chodzi o pianę.

Wątek tyczy się FM601, więc pracujący starter wygląda tak:

Szczep ma coś w sobie z zachowania kveików jeżeli chodzi o sposób zachowania, jednakże tworzy większe elastyczne rozciągliwe farfocle. Fajnie to wygląda. Jest silnie flokulujący. W temperaturze otoczenia 22 stopni w izolacji z koców przez 48 godzin skończyły pracę, podniosły temperaturę młodego piwa do blisko 26 stopni. Ruszyły bardzo szybko zarówno w starterze jak i fermentorze. Starter wstawiłem wieczorem a rano już mętny. Femrentowałem z rurką i pierwsze oznaki usłyszałem w niecałe 6 godzin. Po ostatnich próbach z FM600, miałem cykora, bo nastawiłem dwa wiadra z linii 6XX. Obawy bezpodstawne, wręcz super pozytywne zaskoczenie  FM601 pachną ładnie słodowo, śmiało można trzymać w mieszkaniu. Pracują jednostajnie, trochę wolniej od kveików, ale nadal prędkość jest imponująca. Jak już napisałem skończyły w około 48 godzin. Co mnie zdziwiło, kolejny raz pozytywnie, to niskie odfermentowanie. Z 12P początkowego skończyły na 5P. Tutaj może być trochę mojej winy, bo zacierałem bardzo wysoko. Jakoś przywykłem, że drożdże farmhouse to prawie zawsze var. diastaticus i lubują się w dekstrynach. Tutaj tego nie zaobserwowałem. W zasypie użyłem 5% cukru karmelizowanego, wyszedł mi jasny ciasteczkowy. Drożdże nie przykryły tego aromatu, na dodatek ładnie się z nim zgrały. Pachną również lekko chlebem i czymś jeszcze, czego nie umiem określić. Nie będę zgadywał, wolę poczekać, aż się ułoży. Piwo w smaku zdecydowanie podkreśla słody, ze względu na to, że wysoko zacierałem, to jest zbyt pełne, mimo niskiego ekstraktu. Z mojego punktu widzenia zdecydowanie warto się im przyjrzeć, ale to chyba dlatego, że ostatnio wolę piwa gdzie słód gra pierwsze skrzypce. Jeżeli nigdzie nie popełniłem błędu i rzeczywiście tak nisko odfermentowują, to mogą być fajne do robienia piw nisko ekstraktowych/alkoholowych. FM601 sklarowały mi się same w temperaturze pokojowej.

 

Szkoda, że FM nie napisało nic o tych drożdżach na swojej stronie, chyba że to jakiś 'nowoczesny' marketing.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Daniel() napisał:

 Co mnie zdziwiło, kolejny raz pozytywnie, to niskie odfermentowanie. Z 12P początkowego skończyły na 5P. Tutaj może być trochę mojej winy, bo zacierałem bardzo wysoko.

 

Szkoda, że FM nie napisało nic o tych drożdżach na swojej stronie, chyba że to jakiś 'nowoczesny' marketing.

 

Jak dokładnie zacierałeś?

 

FM nic nie napisało bo w zasadzie wiedzą tylko w jakiej temperaturze pracują te drożdże, pisałem do nich jakiś czas temu bo interesowała mnie tolerancja na alkohol i mi napisali, że oni tylko je propagowali a nie testowali u siebie.

 

602 już Ci przefermentowały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, majlosz napisał:

FM nic nie napisało bo w zasadzie wiedzą tylko w jakiej temperaturze pracują te drożdże, pisałem do nich jakiś czas temu bo interesowała mnie tolerancja na alkohol i mi napisali, że oni tylko je propagowali a nie testowali u siebie.

 

zasadniczo to nie świadczy najlepiej o FM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, LUBIE_GRAC_W_GRY_WIDEO napisał:

 

zasadniczo to nie świadczy najlepiej o FM

 

Właściwie to bardzo źle świadczy o FM. Wcześniej zanim wypuszczali szczep szedł on do testów dla wybranych piwowarów domowych i dopiero po 2-3 warkach był wypuszczany. Takie puszczanie w ślepo to proszenie się o katastrofę. Ciekawe czy z Pombe nie było podobnie. Może to przejęzyczenie może nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było niedomówień cytuję dokładną odpowiedź od kogoś z FM (wiadomość prywatna wysłana do fanpeja FM): "Rób . parametrów nie znam, seria FM6XX to eksperymenty, nie baday ich dogłębnie poza tym ze czyscimy kulture i namnazamy, jak zrobisz podziel sie wrazeniami :)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, majlosz napisał:

Jak dokładnie zacierałeś?

72 stopnie, 1h. Pale Ale VM, Monachijski 10%, cukier kandyzowany 5%. Chmielenie Perle FWH 25IBU, 0' trochę na aromat Lublin i Perle 

Zrobiłem warkę 25 litrów o większej gestosci, rozlalem na dwa fermentory i dopełniłem wodą źroldlaną. Otrzymałem dwa wiadra prawie po 20 litrów 12P. Przy saisonach belgijskich czy francuskich schodziło mi w granice 1P, tutaj wyżej. Jest to dla mnie zaskoczenie pozytywne, bo szukam czegoś o niskim odfermentowaniu. Zobaczę za kilka tygodni i zobaczę jak się ułożą 

 

FM602 będę kegowal w weekend. Robiłem pomiar, również płytko fermentują. Będę mógł coś powiedzieć o nich za kilkanaście dni, jak się nagazują. One wymagają więcej czasu, po dwóch tygodniach miały jeszcze oznaki siarki (niezbyt przesadne, mniej walą jajkiem od witbierowych) dlatego trzymam 3 może 4 tydzień w wiadrze. Są też dość szybkie, skończyły pracę po 4 dniach, ale długo sprzątały. Na chwilę obecną nastrajam sie pozytywnie. Mimo że na zdjęciu w starterze wyglądają dość pyliscie to dość szybko osiadają, flokulacja średnia.

 

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Daniel() napisał:

FM602 będę kegowal w weekend. Robiłem pomiar, również płytko fermentują. Będę mógł coś powiedzieć o nich za kilkanaście dni, jak się nagazują. One wymagają więcej czasu, po dwóch tygodniach miały jeszcze oznaki siarki (niezbyt przesadne, mniej walą jajkiem od witbierowych) dlatego trzymam 3 może 4 tydzień w wiadrze. Są też dość szybkie, skończyły pracę po 4 dniach, ale długo sprzątały. Na chwilę obecną nastrajam sie pozytywnie. 

 

Do ilu Ci zeszły? Mi stanęły na 5 i nie chcą ruszyć dalej, siarki 0, delikatne smrodki młodego piwa ale daleko w tle i nic poza tym. Myślałem żeby puścić na nich jakiegoś prostego imperialnego stouta ale to jak widzę trzeba będzie bardzo wytrawnie zacierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@majlosz z 12 też w granicach 5. Nie wiem ile teraz, ale pewnie nic się. Je zmieniło.

 

@Undeath @LUBIE_GRAC_W_GRY_WIDEO no niestety komunikacyjnie słabo to wygląda. Szkoda że FM nie udziela się na również na forum. Jakby nie patrzeć jest dość duże, duży zasięg i co najważniejsze rynek. Podoba mi się to, że eksperymentują. Najczęściej jako piwowarzy lubimy eksperymenty i znajdzie się wiele osób do pomocy. Tak sobie głośno myślę i marzę. Jakby @pixel , @Pan Łyżwa(pamiętacie startup BeerBob, żyjecie jeszcze? :)) dogadał się z @brewness i połączyli oba produkty to byłaby super baza do analizy oraz trendów. Wadliwe produkty szybko by wychodziły, byśmy mogli porównywać nawet jakość słodów :). Kto wie, może kiedyś.

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, majlosz napisał:

Żeby nie było niedomówień cytuję dokładną odpowiedź od kogoś z FM (wiadomość prywatna wysłana do fanpeja FM): "Rób . parametrów nie znam, seria FM6XX to eksperymenty, nie baday ich dogłębnie poza tym ze czyscimy kulture i namnazamy, jak zrobisz podziel sie wrazeniami :)"

 

50 minut temu, Daniel() napisał:

@majlosz z 12 też w granicach 5. Nie wiem ile teraz, ale pewnie nic się. Je zmieniło.

 

@Undeath @LUBIE_GRAC_W_GRY_WIDEO no niestety komunikacyjnie słabo to wygląda. Szkoda że FM nie udziela się na również na forum. Jakby nie patrzeć jest dość duże, duży zasięg i co najważniejsze rynek. Podoba mi się to, że eksperymentują. Najczęściej jako piwowarzy lubimy eksperymenty i znajdzie się wiele osób do pomocy. Tak sobie głośno myślę i marzę. Jakby @pixel , @Pan Łyżwa(pamiętacie startup BeerBob, żyjecie jeszcze? :)) dogadał się z @brewness i połączyli oba produkty to byłaby super baza do analizy oraz trendów. Wadliwe produkty szybko by wychodziły, byśmy mogli porównywać nawet jakość słodów :). Kto wie, może kiedyś.

 

no dla mnie to dramat. kibicuję mocno FM, uważam że ta firma to fenomen na skalę europejską, a tu takie coś....

 

Myślę że wielu piwowarów (np z 3miasta) by się podjęło testów grzybków w zamian za próbki gotowego piwa dla FM, czy opis charakterystyki/procesu fermentacji. zwłaszcza że na forum widziałem już parę tabelek z analizami szczepów FM - jakie jest odfermentowanie w zależności od OG, temperatury zacierania, temperatury fermentacji. Ludziom się chce.

 

Ja raczej nie wysupłam kasy na ten szczep - kosztuje tyle samo co sprawdzone i lubiane grzybki, a po recenzjach Pombe jestem raczej negatywnie nastawiony na taką ruletkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, majlosz napisał:

Żeby nie było niedomówień cytuję dokładną odpowiedź od kogoś z FM (wiadomość prywatna wysłana do fanpeja FM): "Rób . parametrów nie znam, seria FM6XX to eksperymenty, nie baday ich dogłębnie poza tym ze czyscimy kulture i namnazamy, jak zrobisz podziel sie wrazeniami :)"

 

Chyba to nie wymaga komentarza. Szanuje mocno FM, kibicuje im i kupuje ich szczepy, nawet chciałem wypróbować ten FM601, ale po tym tekście podziękuje niestety. Już lepiej jakby nic nie pisali bo to jest strzelanie sobie w stopę.

 

17 minut temu, LUBIE_GRAC_W_GRY_WIDEO napisał:

Myślę że wielu piwowarów (np z 3miasta) by się podjęło testów grzybków w zamian za próbki gotowego piwa dla FM, czy opis charakterystyki/procesu fermentacji. zwłaszcza że na forum widziałem już parę tabelek z analizami szczepów FM - jakie jest odfermentowanie w zależności od OG, temperatury zacierania, temperatury fermentacji. Ludziom się chce.

 

Tak było wcześniej, widać polityka się zmieniła. Ja wiem, że to nie jest złoty interes ale takie sprawdzenie nic nie kosztuje, nawet jakby jedną osobę obdarowali nimi i co nie co opisała więcej je. Już nic nie powiem o tym, że zaprzestali całkiem stronę prowadzić - nie aktualizują listy szczepów, ani wiadomości, wisi z czerwca wieść o pszenicznym lecie a mamy już zimę. Opis prędzej tych drożdży znajdziesz na sklepach i piwo.org niż u producenta. Dobra dość narzekania, pochwalić trzeba, że drożdże pomimo takiej wtopy są dobre. Dzięki @Daniel() za bardzo dobre porównanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Undeath napisał:

Dobra dość narzekania, pochwalić trzeba, że drożdże pomimo takiej wtopy są dobre.

Dzięki @Undeath ale z drożdżami to jest tak, że nie zawsze każdemu smakują. Poczekamy, może jeszcze kilka osób się wypowie i będziemy mieli szersze pojęcie. Ja na nich chce spróbować zrobić bezalkoholowe, za jakiś czas, o bardzo niskim ekstrakcie, bo do tego mi też rokują :)

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Cichus chyba link wygasł. Jak Ci przefermentują to czy mógłbyś wkleić kilka parametrów, lub link do zapisków (z tego co pamiętam prowadzisz na forum). Myślę, że ekstrakt początkowy, ekstrakt końcowy, schemat zacierania pozwoalą już sporo powiedzieć. 

 

Muszę tez zmienić nick, przez te nawiasy, bo ktoś rykoszetem dostaje moje notyfikacje ;). Niestety lub stety można tylko raz na rok a kilka miesięcy temu zmienialem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodawałem przez Tapatalk, pewnie dlatego. Nie monitorowałem zbytnio temperatury, bo nie miałem możliwości, ale robiłem to w torbie izolacyjnej, takiej dużej, czarnej na dwa fermentory jaką mają ostatnio dostępne sklepy piwowarskie. Z tego co wiem temperatura otoczenia po dobie z 18°C wzrosła do 20°C. Poniżej klejam link do zapisków.

https://www.piwo.org/forums/topic/11486-cichy-browar/?do=findComment&comment=485077

 

Edit

Zmieniłem link do filmu na link do youtube.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wajcha jest regulamin i pewne reguły które dotyczą nas wszystkich :). Za swoje nieprzemyślane błędy trzeba odpokutować. Obym nie miał głupich pomysłów przy następnej zmianie jak czegoś w stylu 胖子斯特凡 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Daniel() napisał:

@Wajcha jest regulamin i pewne reguły które dotyczą nas wszystkich :). Za swoje nieprzemyślane błędy trzeba odpokutować. Obym nie miał głupich pomysłów przy następnej zmianie jak czegoś w stylu 胖子斯特凡 ;)

Forum uczy i ksztalci. 

Zawsze chcialem wiedziec jak jest Gruby Stefan po chinsku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
W dniu 5.01.2019 o 10:17, dziedzicpruski napisał:

No i jakie wyniki w gotowym piwie, tylko obiektywnie i krytycznie ;)

 

23 godziny temu, kaingorn napisał:

Podbijam, jakie wychodzą na nich piwa? Chciałbym też przetestować u siebie. @DanielN ? :)

 

Wg mnie i ludzi co próbowali te piwa, to temperatura podana przez producenta jest lekko przegięta. To nie są drożdże sezonowe w belgijskim słowa tego znaczeniu. Zachowałem na dłużej kilka butelek. Niestety zaczęły się przegazowywać jak wróciłem do nich po kilku miesiącach, miałem też gushing. Jestem pewien, że nie jest to infekcja, bo pod mikroskopem nic takiego nie widać. Zatem te płytkie odfemrentowanie jest złudne, bo ciągle skubane powoli żrą. Żeby nie było, fermentowałem je długo i w sesyjnym ekstrakcie. Drożdże silnie flokulujące niestety tak mają, że mogą laga złapać.


Co do samego profilu. Mi odpowiada, lubię piwa słodowe, ale ja też zbyt dużych wymagań nie mam. Podkreśla słody użyte w zasypie, pojawiają się jakiś wypieki, owoce. Ale nie ma co oczekiwać szału i fajerwerków. Po prostu możesz zagrać zasypem i będzie go czuć a drożdże to podkreślą. Fermentacja w wyżach temperaturach, które zaleca producent psuje mocno w aromacie i smaku piwa. W aromacie co prawda rozpuszczalnika nie czuć, ale piwo robi się gryzące i rozgrzewające w smaku. Dochodzą aromaty zbożowe, w negatywnym tego słowa znaczeniu i piwo staje się też trochę puste. Dawałem kolegom do spróbowania FM601 (fermentowanego na ciepło) i FM602 i niemal przez aklamacje woleli 602. Jak było fermentowane w niższym zakresie to takiej dysproporcji już nie było.

 

Podsumowując, w gorące lato nie fermentowałbym na nich. Są fajniejsze w odbiorze jak fermentujesz w granicach 20 stopni a nie jak producent zaleca 25-35. Też pamiętajcie, że robiłem na nich piwa lekkie i jasne. Może w ciemnych coś innego by pokazały. W chmielowych, raczej szybko zostaną przykryte, ale kto wie. 

 

To co mogę polecić po czasie i skromnych próbach to będą to FM602. A jak macie ochotę na saisona takiego z pazurem to niezmiennie WLP590.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.