Skocz do zawartości

13-14.04.2019 - VI Łódzki Konkurs Piw Domowych


zielu

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni piwowarzy i piwowarki,

W imieniu Łódzkiego Oddziału Terenowego PSPD, zapraszam serdecznie do udziału w kolejnej edycji Łódzkiego Konkursu Piw Domowych.


 

Zależy nam na tym, aby dalej rozwijać nasz konkurs, dlatego ponownie zadbamy o atrakcyjne nagrody oraz międzynarodowy charakter Łódzkiego Konkursu Piw Domowych.


 

KATEGORIE!


 

VI Łódzki Konkurs Piw Domowych rozegrany zostanie w 6 kategoriach:

1) Earl Grey APA (11 – 13,5 Blg) - wytrawne, orzeźwiające, świetnie pijalne American Pale Ale z wyczuwalnymi wyraźnie akcentami herbaty earl grey.


 

2) Owocowe pszeniczne (10 – 13,5 Blg) - obejmuje style bazowe: Witbier, Hefeweizen, Wheat Ale. Lekkie, orzeźwiające, świetnie pijalne, dobrze zbalansowane z wyczuwalnymi akcentami owocowymi.


 

3. Porter Bałtycki (18 – 23 Blg) - bogate, treściwe, wielowymiarowe, ciemne piwo dolnej fermentacji. Posiada mniej charakteru palonego niż Russian Imperial Stout.


 

4. Under Ten Sour Ale z dodatkami (do 10 Blg) - wytrawny, orzeźwiający, świetnie pijalny sour ale z dodatkami. Dopuszcza się użycie: owoców, przypraw, słodów wędzonych (bez słodów wędzonych torfem) oraz ziół.


 

5 Weizen Stout (10 -14 Blg) - stout z wyczuwalnymi posmakami oraz aromatami bananowymi pochodzącymi wyłącznie z pracy drożdży, lekkim charakterem słodu pszenicznego na dalszym planie oraz opcjonalnie nutami goździkowymi w tle.


 

6) West Coast IPA (13 – 17 Blg) - wytrawna i mocno chmielowa wersja American India Pale Ale.


 

Mamy już gotowe szczegółowe opisy stylu, czekamy tylko na akceptację szanownej komisji. Także niebawem je ogłosimy.


 

NAGRODY!

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Zwycięskie piwo w kategorii:


 

1) Earl Grey APA – zostanie uwarzone przez Browar z Centralnej Polski


 

Informacje o kolejnych nagrodach będziemy publikować na bieżąco na piwo org oraz na profilu konkursu na FB. Zachęcamy zatem do śledzenia.


 


 

DATA:


 

VI Łódzki Konkurs Piw Domowych odbędzie się w kwietniu 2019 roku. Z czasem podamy dokładną datę konkursu.


 

Także mieszadła w dłoń i do dzieła :)


 

W razie pytań, pozostaję do dyspozycji.


 

Pozdrawiam,

Michał Zieliński

Under Ten Sour Ale z dodatkami.pdf

WCIPA.pdf

Weizen Stout.pdf

Porter Bałtycki BM.pdf

Earl Grey APA.pdf

Owocowe Pszeniczne.pdf

VI ŁKPD - regulamin konkursu.pdf

Edytowane przez zielu
Dodany regulamin konkursu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy to! Właśnie podpiąłem do powyższego postu opisy wszystkich 6 styli na VI Łódzki Konkurs Piw Domowych. Wybaczcie, że tak długo to trwało. Przygotowane opisy, przesłaliśmy do komisji już 16.10.2018, a dopiero 11.11.2018 dostaliśmy ostateczne uwagi do naniesienia.

 

Spełniliśmy wszystkie wymagania, zatem konkurs zostanie zaliczony do Pucharu PSPD z rangą 1.0.

 

Mamy również ustaloną już konkretną datę. Konkurs odbędzie się 13-14.04.2019 roku.

 

Czuję się w obowiązku udzielić jeszcze drobnych wyjaśnień odnośnie kilku naszych styki:

 

1) Owocowe Pszeniczne:

Tak, jak stoi napisane, piwowar może wykorzystać nawet kilka różnych owoców. Przypominam jednak, że jesteśmy w Polsce i tutaj marchew od zawsze była i jest warzywem, bez względu na to co twierdzi UE. Także nie akceptujemy: buraków, marchwi czy pomidora w tym stylu.

 

2) Under Ten Sour Ale z dodatkami:

Styl bardzo szeroki, który obejmuje takie wariacje, jak np. Owocowy Berliner Weisse, czy Herbal Gose. Akceptujemy jednak każdy styl, który spełni wytyczne, zawarte w opisie.

 

Jako dodatek dopuszczamy:

- Owoce (w takim rozumieniu, jak w kategorii powyżej, czyli nie chcemy buraków :))

- Przyprawy

- Zioła

- Słody wędzone (z wyłączeniem słodów wędzonych torfem)

 

Istotne jest jednak to, że o ile dopuszczamy do konkursu Berlinera z Kolendrą, o tyle ta sama kolendra np. w stylu Sour Witbier traktowana będzie jako składowa stylu, a nie dodatek. Wówczas konieczne będzie dodanie do tegoż Wita jeszcze jakiegoś dodatku (np. anyżu), żeby spełnić wymogi stylu.

 

Jeśli macie jakieś pytania / wątpliwości, jestem do Waszej dyspozycji.

Edytowane przez zielu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis Aromatu w stylu Under Ten Sour Ale z dodatkami, jest sprzeczny. 

Najpierw jest napisane: "Niskie, w kierunku intensywnych, aromaty użytych dodatków. Nie mogą jednak zdominować profilu piwa", a wszystkie pozostałe cechy piwa, nie wykraczają poza średni poziom natężenia. Więc albo dopuszcza się dodatek do poziomu wysokiego i kompletne zdominowanie aromatu, albo powinno się obniżyć intensywność dodatku i zostawić określony banlans. W tej chwili czytając ten opis, nie mam pojęcia jakiego piwa oczekuje się ode mnie. Cały opis stylu jest zrobiony na "słowo honoru" i odnoszę wrażenie, że końcowy wynik w tej kategorii, będzie zależał od preferencji sędziów.

 

Przy okazji zwrócę uwagę na sformułowanie "w kierunku" - jest nieprecyzyjne, mogę się jedynie domyślać co autor miał na myśli. Nie lepiej napisać "mogą występować niskie do średnich aromaty dzikich drożdży" zamiast "w kierunku"? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Szalas85 napisał:

Opis Aromatu w stylu Under Ten Sour Ale z dodatkami, jest sprzeczny. 

Najpierw jest napisane: "Niskie, w kierunku intensywnych, aromaty użytych dodatków. Nie mogą jednak zdominować profilu piwa", a wszystkie pozostałe cechy piwa, nie wykraczają poza średni poziom natężenia. Więc albo dopuszcza się dodatek do poziomu wysokiego i kompletne zdominowanie aromatu, albo powinno się obniżyć intensywność dodatku i zostawić określony banlans. W tej chwili czytając ten opis, nie mam pojęcia jakiego piwa oczekuje się ode mnie. Cały opis stylu jest zrobiony na "słowo honoru" i odnoszę wrażenie, że końcowy wynik w tej kategorii, będzie zależał od preferencji sędziów.

 

Nic nie jest sprzeczne! Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem. Najpierw napisane jest "Na pierwszym planie intensywna kwaśność", co oznacza, że to ona ma dominować w aromacie, a nie dodatek, który może być maks na  średnim poziomie. Czyli dopuszczamy zarówno piwa o niskim aromacie, użytego dodatku, jak również te, gdzie będzie on średnio intensywny. Nie może jednak wybijać się na pierwszy plan, tłamsząc wszystko inne. Dominować ma kwaśność.

 

Tak na przyszłość, najpierw czytamy opis stylu ze zrozumieniem, a dalej pytamy Organizatora, zamiast twierdzić, że coś jest sprzeczne. W razie kolejnych wątpliwości, służę pomocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zielu napisał:

 

Nic nie jest sprzeczne! Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem. Najpierw napisane jest "Na pierwszym planie intensywna kwaśność", co oznacza, że to ona ma dominować w aromacie, a nie dodatek, który może być maks na  średnim poziomie. Czyli dopuszczamy zarówno piwa o niskim aromacie, użytego dodatku, jak również te, gdzie będzie on średnio intensywny. Nie może jednak wybijać się na pierwszy plan, tłamsząc wszystko inne. Dominować ma kwaśność.

 

Tak na przyszłość, najpierw czytamy opis stylu ze zrozumieniem, a dalej pytamy Organizatora, zamiast twierdzić, że coś jest sprzeczne. W razie kolejnych wątpliwości, służę pomocą.

Po co tak arogancko? Zwracam uwagę na to, że opis jest nieprecyzyjny i pozostawia zbyt duże pole do interpretacji. Możesz to zignorować, wierząc w to, że jest idealny, albo spróbować go poprawić, z korzyścią dla wszystkich, zarówno sędziów jak i piwowarów.

 

Kwaśność o której piszesz, w poście powyżej i opisie, w ogóle nie jest aromatem, a smakiem. Używa się tego określenia w opisach stylu jako aromaty przywodzące na myśl kwaśność, ale może ona być różnoraka: mlekowa, octowa (tę wykluczasz), ale i np. owocowa, która z kolei może pochodzić od dodatku owoców, jak i niektórych ziół. Fajnie jakby ta kwaśność była doprycyzowana, jak ma pachnieć i z jaką intensywnością występować w piwie. Słowo "intensywna" odczytuje tutaj jako wysoka, ale nie wiem czy słusznie, bo dalej sugerujesz, że "intensywna" znaczy na średnim poziomie (wyboldowałem ten fragment powyżej). Sformułowanie "Kwaśność o wysokiej intensywności, o charakterze bla bla bla" nie pozostawiałaby wątpliwości, a tak to interpretacja może być różna.

 

Pisze powyżej, że dodatek ma być maksymalnie na średnim poziomie, natomiast w opisie stylu cytuje: "Niskie, w kierunku intensywnych, aromaty użytych dodatków". Tutaj również słowo "intensywnych" odczytuje jako wysokich, a nie średnich jak sugerujesz. Jeżeli autor miał na myśli co innego, to warto byłoby to doprecyzować.

 

Dalej w skórcie w opisie występują aromaty: słodowy - na niskim poziomie, chmielowe - brak do niskiego, estrowe - niskie, dzikie - brak do średnich. Prawie żadne z wymienionych nie są doprecyzowane (oprócz słodowości). Żadne z wymienionych, nie są intensywniejsze od aromatów od dodatków.

 

Dobry opis stylu charakteryzuje się precyzyjnością i bogactwem deksryptorów. Tutaj jest zarówno nieprecyzyjnie jak i bez deskryptorów, co otwiera szeroko drzwi do wolnej interpretacji sędziów, co z kolei zamienia konkurs sędziowski, w konsumencki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Szalas85 napisał:

Po co tak arogancko? Zwracam uwagę na to, że opis jest nieprecyzyjny i pozostawia zbyt duże pole do interpretacji. Możesz to zignorować, wierząc w to, że jest idealny, albo spróbować go poprawić, z korzyścią dla wszystkich, zarówno sędziów jak i piwowarów.

 

Kwaśność o której piszesz, w poście powyżej i opisie, w ogóle nie jest aromatem, a smakiem. Używa się tego określenia w opisach stylu jako aromaty przywodzące na myśl kwaśność, ale może ona być różnoraka: mlekowa, octowa (tę wykluczasz), ale i np. owocowa, która z kolei może pochodzić od dodatku owoców, jak i niektórych ziół. Fajnie jakby ta kwaśność była doprycyzowana, jak ma pachnieć i z jaką intensywnością występować w piwie. Słowo "intensywna" odczytuje tutaj jako wysoka, ale nie wiem czy słusznie, bo dalej sugerujesz, że "intensywna" znaczy na średnim poziomie (wyboldowałem ten fragment powyżej). Sformułowanie "Kwaśność o wysokiej intensywności, o charakterze bla bla bla" nie pozostawiałaby wątpliwości, a tak to interpretacja może być różna.

 

Pisze powyżej, że dodatek ma być maksymalnie na średnim poziomie, natomiast w opisie stylu cytuje: "Niskie, w kierunku intensywnych, aromaty użytych dodatków". Tutaj również słowo "intensywnych" odczytuje jako wysokich, a nie średnich jak sugerujesz. Jeżeli autor miał na myśli co innego, to warto byłoby to doprecyzować.

 

Dalej w skórcie w opisie występują aromaty: słodowy - na niskim poziomie, chmielowe - brak do niskiego, estrowe - niskie, dzikie - brak do średnich. Prawie żadne z wymienionych nie są doprecyzowane (oprócz słodowości). Żadne z wymienionych, nie są intensywniejsze od aromatów od dodatków.

 

Dobry opis stylu charakteryzuje się precyzyjnością i bogactwem deksryptorów. Tutaj jest zarówno nieprecyzyjnie jak i bez deskryptorów, co otwiera szeroko drzwi do wolnej interpretacji sędziów, co z kolei zamienia konkurs sędziowski, w konsumencki. 

 

 

Me culpa, pisałem z pamięci. Niskie do intensywnych, czyli mogą być od niskich do wysokich. Dobrze zrozumiałeś, więc po co Twoje czepialstwo? Przyczepić, żeby się przyczepić?

 

Co do deskryptorów. To, że nie podaliśmy ich w niektórych miejscach np. w chmielowości oznacza, że dopuszczamy dowolne chmiele. Nie narzucamy, że mają to być chmiele np. o aromatach cytrusowych. Sprawa oczywista, ale Janek znowuż musiał wtrącić Swoje 3 grosze.

 

Opis jest precyzyjny, acz szeroki. Zdajemy sobie sprawę, że jest to trudna kategoria zarówno do uwarzenia, jak i do sędziowania, ale nie boimy się takich styli. Chcemy mieć w Łodzi również trudne style, które są ciekawe dla piwowarów i dają im możliwość poszerzania warsztatu. Nie bój się nie jest to konkurs konsumencki. Dbamy w Łodzi o wysoki standard sędziowania.

 

Na sam koniec jeszcze pytanie. Jakim prawem wtrącasz się w opisy stylu? Jesteś za nie odpowiedzialny? Ty organizujesz konkurs? Będziesz rozwiewał wątpliwości piwowarów? Skoro nie, to wszelkie takie uwagi uważam za niestosowne.

 

Jeśli miałeś jakieś wątpliwości, to trzeba było zapytać. Chętnie odpowiem na każde pytanie, zarówno piwowarów, jak i sędziów na konkursie. Ty jednak w Swoim stylu musiałeś skrytykować. Powtarzam, opis jest precyzyjny. To jest po prostu bardzo szeroka kategoria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, zielu napisał:

 

Me culpa, pisałem z pamięci. Niskie do intensywnych, czyli mogą być od niskich do wysokich. Dobrze zrozumiałeś, więc po co Twoje czepialstwo? Przyczepić, żeby się przyczepić?

 

Co do deskryptorów. To, że nie podaliśmy ich w niektórych miejscach np. w chmielowości oznacza, że dopuszczamy dowolne chmiele. Nie narzucamy, że mają to być chmiele np. o aromatach cytrusowych. Sprawa oczywista, ale Janek znowuż musiał wtrącić Swoje 3 grosze.

 

Opis jest precyzyjny, acz szeroki. Zdajemy sobie sprawę, że jest to trudna kategoria zarówno do uwarzenia, jak i do sędziowania, ale nie boimy się takich styli. Chcemy mieć w Łodzi również trudne style, które są ciekawe dla piwowarów i dają im możliwość poszerzania warsztatu. Nie bój się nie jest to konkurs konsumencki. Dbamy w Łodzi o wysoki standard sędziowania.

  

Na sam koniec jeszcze pytanie. Jakim prawem wtrącasz się w opisy stylu? Jesteś za nie odpowiedzialny? Ty organizujesz konkurs? Będziesz rozwiewał wątpliwości piwowarów? Skoro nie, to wszelkie takie uwagi uważam za niestosowne.

 

Jeśli miałeś jakieś wątpliwości, to trzeba było zapytać. Chętnie odpowiem na każde pytanie, zarówno piwowarów, jak i sędziów na konkursie. Ty jednak w Swoim stylu musiałeś skrytykować. Powtarzam, opis jest precyzyjny. To jest po prostu bardzo szeroka kategoria.

 

Jakim prawem? Myślałem, że jestem potencjalnym uczestnikiem konkursu? Nie wtrącam się do opisu, nie ingeruje w niego, wskazałem elementy w których jest dla mnie nieprecyzyjny lub nieczytelny.


Zielu, dopuszczasz, że aromat dodatku może być na wysokim poziomie. To jak do cholery sprawić, żeby dodatek np. czarnej porzezczki będąc na wysokim poziomie nie zdominował piwa? Pozostałe aromaty: słodowość, estry i chmiel mogą być tylko na niskim poziomie. Łopatologicznie::skoro wszystkie aromaty są na niskim poziomie, a dodatek na wysokim, to nie ma szans, żeby dodatek nie zdominował piwa! Nawet jak kwaśność będzie na wysokim poziomie i dodatek na wysokim to piwo będzie zdominowane przez kwaśność i dodatek. To jest sprzeczność, o której napisał w pierwszym poście. Przy tak opisanym profilu piwa, jeżeli dodatek będzie na wysokim poziomie, zawsze będzie aromatem dominującym.

 

Reszty nie komentuje, napisałem wcześniej co jest nieprecyzyjne, nie odniosłeś się do tego, oprócz tego, że napisałeś, że dopuszczasz każdy rodzaj chmielu - co wbrew temu co piszesz, wcale nie jest oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Szalas85 napisał:

 

Jakim prawem? Myślałem, że jestem potencjalnym uczestnikiem konkursu? Nie wtrącam się do opisu, nie ingeruje w niego, wskazałem elementy w których jest dla mnie nieprecyzyjny lub nieczytelny.


Zielu, dopuszczasz, że aromat dodatku może być na wysokim poziomie. To jak do cholery sprawić, żeby dodatek np. czarnej porzezczki będąc na wysokim poziomie nie zdominował piwa? Pozostałe aromaty: słodowość, estry i chmiel mogą być tylko na niskim poziomie. Łopatologicznie::skoro wszystkie aromaty są na niskim poziomie, a dodatek na wysokim, to nie ma szans, żeby dodatek nie zdominował piwa! Nawet jak kwaśność będzie na wysokim poziomie i dodatek na wysokim to piwo będzie zdominowane przez kwaśność i dodatek. To jest sprzeczność, o której napisał w pierwszym poście. Przy tak opisanym profilu piwa, jeżeli dodatek będzie na wysokim poziomie, zawsze będzie aromatem dominującym.

 

Reszty nie komentuje, napisałem wcześniej co jest nieprecyzyjne, nie odniosłeś się do tego, oprócz tego, że napisałeś, że dopuszczasz każdy rodzaj chmielu - co wbrew temu co piszesz, wcale nie jest oczywiste.

 

Potencjalny uczestnik konkursu pyta jeśli ma wątpliwości, a Ty się wtrącasz i krytykujesz, to jest subtelna różnica, której nie rozumiesz.

 

Stoi wyraźnie napisane "Na pierwszym planie intensywna kwaśność", więc to ona ma dominować. Sprawa jasna. Jedne dodatki są bardziej intensywne, inne mniej. Po to masz tak szeroki zakres, żeby dobrać odpowiedni dodatek i użyć go w odpowiedniej ilości, żeby nie wybił się ponad kwaśność i całkowicie nie przykrył pozostałych cech (np. słodowości), sprawiając, że staną się niewyczuwalne.

 

Powtarzam, nie Ty decydujesz o tym jak wyglądają opisy stylu w Łodzi, więc nie życzę Sobie więcej takich uwag i do tego w tak roszczeniowym tonie. Temat uważam za zakończony i nie będę dalej wchodził z Tobą w "szermierkę słowną".

 

Wszystkim pozostałych służę pomocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni piwowarzy i piwowarki,

Czuję się w obowiązku przeprosić za moje wcześniejsze zachowanie. Jestem już dużym chłopcem i wiem, że żadne problemy osobiste czy nawet te związane właśnie z konkursem nie tłumaczą mojego zachowania. Posypuję głowę popiołem.

 

Przykro mi, że naraziłem na szwank dobre imię Łódzkiego Oddziału Terenowego PSPD oraz Łódzkiego Konkursu Piw Domowych, o który walczyłem, aby mógł co roku się się rozwijać.

 

Jest mi naprawdę głupio za zaistniałą sytuację. Czasu nie cofnę, patrzę natomiast przed siebie i w dalszym ciągu działam równie intensywnie w komisji Łódzkiego Konkursu Piw Domowych, aby został on przeprowadzony jeszcze sprawniej i lepiej niż to miało miejsce w tym roku.

 

Ponownie zachęcam do uczestnictwa w naszym konkursie. W razie pytań, pozostaję do Waszej dyspozycji.

 

Pozdrawiam,

Michał Zieliński

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, LiwkoLiwko napisał:

 Under Ten Sour Ale z dodatkami. 

Wiem, że jesteśmy w Polsce i rabarbar to warzywo, takie lekko owocowe. Może być użyte czy z definicji odpada?

 

Rabarbar z definicji odpada, acz doceniam kreatywność, zwłaszcza, że dał ciekawy efekt w Gose z AleBrowaru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chciałbym sie upewnic , w opisie owocego pszenicznego z dodatkowych uwag "Kategoria obejmuje style bazowe (...) Wheat Ale 1D 2015 BJCP " w BJCP 1D jest American Wheat Ale  pytam w kontekscie wlasnie czy mzona uzyc do tego piwa amerykanskich chmieli.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Markos227 napisał:

Chciałbym sie upewnic , w opisie owocego pszenicznego z dodatkowych uwag "Kategoria obejmuje style bazowe (...) Wheat Ale 1D 2015 BJCP " w BJCP 1D jest American Wheat Ale  pytam w kontekscie wlasnie czy mzona uzyc do tego piwa amerykanskich chmieli.

 

Pozdrawiam

 

Jest dokładnie tak jak NervGal wyjaśnił. Nie chcemy w tym stylu aromatów chmielowych, dlatego użyliśmy określenia Wheat Ale :P De facto chodzi o to, że dobierasz zasyp na American Wheat, zadajesz np. US - 05, ale nie chmielisz na aromat, tylko odrobinę na goryczkę. Czyli właśnie American Wheat, ale bez American ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
33 minuty temu, rayavaldek napisał:

Witam,

Nie mogę doszukać się regulaminu a mam pytanie czy jeden piwowar może zgłosić piwa więcej niż w jednej kategorii ?

Cześć,

regulamin zostanie opublikowany w terminie późniejszym. 

Jeden piwowar oczywiście będzie mógł zgłosić piwa w więcej niż w jednej kategorii, a nawet we wszystkich. 

Wzorem poprzedniej edycji za zgłoszenia w większej liczbie kategorii będzie przewidziana obniżona opłata rejestracyjna. 

Niestety na chwilę obecną nie jesteśmy jeszcze w stanie podać konkretów, jakie to będą kwoty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Markos227 napisał:

Pytanie regulaminowe jaki moze być błąd pomiarowy ?

 

Jeśli pytasz o ekstrakt to + / - 1 Blg. Acz na żadnym konkursie nie mierzy się zawartości ekstraktu, alkoholu czy IBU. Jeśli zatem przyślesz Bałtyka 24 Blg, który wpasuje się w opis stylu, to takie piwo jak najbardziej będzie miało szansę wejść do finału.

 

W razie kolenych wątpliwości pytajcie śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.