Skocz do zawartości

Proteazy, enzymy proteolityczne


VeryBerry

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich.

 

Wraca do mnie jak boomerang tematyka piwa bezglutenowego ze względu na to, że w najbliższej rodzinie mam osobę chorą na celiakie. Na rynku pojawiło się wiele piw bezglutenowych, jednak chciałabym takie piwo uwarzyć osobiście. A teraz sedno sprawy - czy ktoś z was, posiada albo wie gdzie można kupić enzymy proteolitycze rozkładające gluten? A może to jakiś składnik wymagający jakiś specjalnych licencji na zakup? 

 

Starałem się to gdzieś znaleźć ale jedyne co znalazłem to suplementy diety:)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wersji typowo do piwa jest Clarity Ferm od White Labs, ale chyba nikt u nas tego nie sprowadza. Z amazonu chyba da się z wysyłką do polski, ale chcą 15 ojro za wysyłkę...

https://www.amazon.de/White-Labs-WLN4000-Clarity-Ferm/dp/B01N4SVNIR/ref=sr_1_1?ie=UTF8&keywords=Clarity Ferm&language=pl_PL&qid=1539639974&sr=8-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

8 godzin temu, koval_blazej napisał:

W wersji typowo do piwa jest Clarity Ferm od White Labs, ale chyba nikt u nas tego nie sprowadza. Z amazonu chyba da się z wysyłką do polski, ale chcą 15 ojro za wysyłkę...

https://www.amazon.de/White-Labs-WLN4000-Clarity-Ferm/dp/B01N4SVNIR/ref=sr_1_1?ie=UTF8&keywords=Clarity Ferm&language=pl_PL&qid=1539639974&sr=8-1

 

Jeżeli jest w ofercie WLP to spokojnie podbij do BA albo TB to jako pośrednicy przy okazji ściągania do siebie szczepów domówią i ten enzym. Będzie to mniej kosztowne niż załatwianie samemu.

 

Z tego co jeszcze kojarzę proteazy są często w suplementach dla sportowców, może w tej branży poszukaj czy nie ma czegoś w przystępnej cenie i w miarę bez żadnych dodatków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, VeryBerry napisał:

Witam Wszystkich.

 

Wraca do mnie jak boomerang tematyka piwa bezglutenowego ze względu na to, że w najbliższej rodzinie mam osobę chorą na celiakie. Na rynku pojawiło się wiele piw bezglutenowych, jednak chciałabym takie piwo uwarzyć osobiście. A teraz sedno sprawy - czy ktoś z was, posiada albo wie gdzie można kupić enzymy proteolitycze rozkładające gluten? A może to jakiś składnik wymagający jakiś specjalnych licencji na zakup? 

 

Starałem się to gdzieś znaleźć ale jedyne co znalazłem to suplementy diety:)

 

 

Trochę z innej strony. Może użyj zasypu bez tego białka. Pewnie już to widziałeś: https://byo.com/article/gluten-free-brewing/. Możesz kupić płynny ekstrakt kukurydziany. Widziałem jakiś czas temu ekstrakty bezglutenowe. Zdaje się że WES miał taki w swojej ofercie. Masz również słód owsiany. Są też gotowe puszki z piwami gluten free. Zawsze można trochę podrasować dobierając drożdże oraz chmielenie.

 

W aptekach są do kupienia enzymy trawienne, zawierają proteazy i amylazy. Niestety często też bakterie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Daniel() napisał:

Trochę z innej strony. Może użyj zasypu bez tego białka. Pewnie już to widziałeś: https://byo.com/article/gluten-free-brewing/. Możesz kupić płynny ekstrakt kukurydziany. Widziałem jakiś czas temu ekstrakty bezglutenowe. Zdaje się że WES miał taki w swojej ofercie. Masz również słód owsiany. Są też gotowe puszki z piwami gluten free. Zawsze można trochę podrasować dobierając drożdże oraz chmielenie.

 

 

Nie polecam piwa na ekstrakcie kukurydzianym. Kiedyś Przemo i Maciej z Wolsztyna się pokusili o takie piwo, powiem tak jest bardzo specyficzne, ale też średnio smaczne. Miałem kilka butelek i spijałem je w różnych okresach czasu. Kukurydziany aromat wychodził znacznie tutaj jest recenzja ich piwa: 

Więc nie idź tą drogą. 

 

Jeżeli już polecam uderzyć jak kolega @Akus : 

 

 

Robił też owsiano-jaglane jeżeli nie lubisz posmaku gryki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Undeath napisał:

 

 

Nie polecam piwa na ekstrakcie kukurydzianym. Kiedyś Przemo i Maciej z Wolsztyna się pokusili o takie piwo, powiem tak jest bardzo specyficzne, ale też średnio smaczne. Miałem kilka butelek i spijałem je w różnych okresach czasu. Kukurydziany aromat wychodził znacznie tutaj jest recenzja ich piwa: 

Więc nie idź tą drogą. 

 

Jeżeli już polecam uderzyć jak kolega @Akus : 

 

 

Robił też owsiano-jaglane jeżeli nie lubisz posmaku gryki.

Słód kukurydziany polecam w kontekście bardziej złożonego zasypu. W Polsce trudno dostać zesłodowane 'egzotyczne' zboża. Fajnie rozjaśnia i wytrawia piwo. Kto co lubi. Gryka oraz kasza jaglana/proso wymaga enzymów do rozłożenia białka i skrobii. Nie mam pojęcia czy jest go wystarczająco dużo w słodzie owsianym. Pewnie stąd pytanie autora o enzymy  do kupienia. Może dodatek wapnia pomoże, bo gryka oraz proso ma go bardzo mało i może się nie zatrzeć. Może kwestia wydłużonego czasu.

 

Jeżeli tak to można jeszcze użyć ryżu, amarantusa (długo się układa), quinoa (nie używałem jeszcze), sorgo (piwa są wyraźnie kwaśne , tym szbożem, ale w sposób dość przyjmy)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzięki za odpowiedzi. Odnośnie używania zbóż niezawierających glutenu to zastanawiałem się nad tym tematem, ale nie o to mi chodziło. Chcę po prostu warzyć piwo wg. własnego pomysłu a następnie pozbyć się glutenu. I wiecie co? Znalazłem rozwiązanie! :)

 

Znalazłem enzymy, a raczej środek stabilizujący do produkcji piwa który m.in pozbywa się glutenu podczas fermentacji. Jedyny problem w tym, że najmniejsza paczka to 1kg, koszt 1kg to prawie 200Funtów. Fakt, że ten 1kg starcza na około 5000l piwa, ale ja raczej nie mam w planach tyle uwarzyć w ciągu 1 roku;)

 

szczegółu poniżej:

https://murphyandson.co.uk/store/brewhouse-enzymes/58-brewers-clarity.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.