Skocz do zawartości

Russian Imperial Stout - sprawdzenie receptury


Jeffrey_lbn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Zamierzam uwarzyć na dniach swojego drugiego już RISa ok. 25blg i chciałbym żebyście zerknęli na recepturę i ewentualnie podzielili się swoimi sugestiami.

 

Zasyp bazowy:

Słód Pale Ale Strzegom - 5kg

Słód Monachijski typ II - 5kg

 

Zasyp palony:

Jęczmień palony 1000-1300 EBC - 0,4kg

Słód Carafa typ III 1300-1500 EBC - 0,5kg

Słód żytni czekoladowy - 0,5kg

Słód pszeniczny czekoladowy 800-1200 EBC - 0,5kg

Słód jęczmienny czekoladowy 1200 EBC - 0,3kg

 

Zacieranie jednotemperaturowe 65-66C (tylko słody bazowe) na 2 razy po godzinie. Ziarno palone chcę wrzucić w siateczkach przed gotowaniem (ok 15 minut w 70-80C) z uwagi na to, że z cienkiej brzeczki chciałem zrobić jeszcze jasne piwo 9-10blg. 

 

Gotowanie (60min) i chmielenie (ok. 50 IBU wg kalkulatora):

 

60' - 30g Equinox 13,4% ak

10' - 30g Lubelski 4% ak

 

 

Szacuję, że uzyskam ok. 16-17l brzeczki 25blg, a jak pójdzie słabiej to podbiję trochę cukrem.

 

Do fermentacji 2 saszetki S04 (23g). Burzliwa na ok 7-9 dni a później na 2 miesiące cicha z płatkami z beczki po bourbonie (ok. 25g). Najbardziej zastanawiam się nad słodami palonymi czy to zestawienie bedzie grało oraz czy nie dodać jakichś płatków błyskawicznych pszennych lub jęczmiennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, majlosz napisał:

Ten lubelski do tego aby pozbyć się resztek czy ma jakiś konkretny cel?

Właściwie teraz tak myślę, że bez sensu rzucać go na 10 min tylko chyba lepiej na całe 60 razem z Equinoxem. W sumie do pierwszego RISa poszło po 30g Warriora i Sorachi Ace na 60min i było w sam raz, a alfakwasów miały znacznie więcej. Teraz tak myślę, że może jeszcze pokuszę się o Chinook 20g na 60' bo mi został

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jeffrey_lbn napisał:

Właściwie teraz tak myślę, że bez sensu rzucać go na 10 min tylko chyba lepiej na całe 60 razem z Equinoxem. W sumie do pierwszego RISa poszło po 30g Warriora i Sorachi Ace na 60min i było w sam raz, a alfakwasów miały znacznie więcej. Teraz tak myślę, że może jeszcze pokuszę się o Chinook 20g na 60' bo mi został 

Myślę że bez sensu w ogóle go wrzucać, lepiej tego całego equinoxa wrzucić większą ilość na godzinę bo 50 ibu to myślę że jest dużo za mało jak na risa.

Poza tym nie szkoda Ci takiego chmielu do samego chmielenia na goryczkę? Wydaje mi się że taki Tomahawk będzie lepszy do tego

Edytowane przez majlosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, teraz to widzę w porównaniu do poprzedniej warki. Tylko, że mam tak: 30g Equinox, 70g Lubelskiego, 20g Chinooka (12,4%ak) i 30g Citry. Citry mi szkoda na RISa więc pomyślałem teraz, że dam 30g Equinoxa i 20g Chinooka zamiennie z 70g Lubelskiego. Na 60 min i daje to w obu przypadkach ok. 100 IBU tylko pytanie, która opcja będzie lepsza?

 

edit: Wiem, że Tomahawk czy Warrior byłby bardziej opłacalny do RISa, ale chcę po prostu wyczyścić zapasy tego co mam z poprzedniego roku także sypnę prawdopodobnie Equinoxa i Chinooka łącznie 50g na 60' i powinno być OK

Edytowane przez Jeffrey_lbn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.