Skocz do zawartości

Wyższa temperatura w lodówce ze styropianu.


Noginho

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio podjąłem się budowy lodówki ze styropianu. Jest to prosty box 60x60. Pierwsza myśl była taka żeby trzymać go w piwnicy bo tam jest ok 23 stopni ciepła. Natomiast ostatnio oczyściłem troche balkon na którym mógłbym trzymać box'a ( jest to zabudowany balkon) gdzie temperatura jest w okolicy 14-16C. Nie ukrywam że wygodniej było by mi na balkonie. Istnieją jakieś proste metody aby podnieść temperaturę o te 4-5 C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Noginho kup pas grzewczy lub kabel grzewczy. Dodatkowo sterownik temperatury. Ja używam Stc1000, ale jest tańsze rozwiązanie w postaci termostatu cyfrowego W1209. Mam taką skrzynkę/komorę właśnie z takim rozwiązaniem, używam jej głównie do fermentacji kveikow. Jeżeli chcesz podnieść temperaturę o kilka stopni (pamietaj, że piwo fermentujące samo z siebie podniesie  temperaturę) to wystarczy pas/kabel o mocy około 35W. Chociaż lepiej kupić 50W i mieć większy zapas w razie jakby temperatura otoczenia mocno spadła. Mi lepiej sprawdza się długi kabel grzewczy od pasa. Mój pas ma 50W i jest ktotki, nagrzewa się mocno. Kablem mogę okręcić fermentor kilka razy i nagrzewa się większą powierzchnia, bez obawy że przypali się styropian.

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sterownik temperatury i kabel grzewczy 80 W. Wszystko ładnie ułożone właśnie w takim pudle lub lodówce. Zimą przy temp. -15 włączyło się parę razy dziennie, ale przy temperaturach jak teraz maksymalnie 4 razy. Dodatkowo okryłem fermentor kocem. Może i niejest to najtańsze i proste, ale na działce w moim browarze gdzie niema ogrzewania, jest to idealne. Jak już ruszy fermentacja to do końca mam spokój z kontrolą. Polecam zainwestować. Sterownik 60 złotych a kabel około 40 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Ali nawet taniej. Stc1000 8euro, pas grzewczy 80w 4euro i zapasowa sonda 1euro. Po przeliczeniu wychodzi trochę ponad 50zł.  Trzeba to jeszcze złożyć ale jest temat gdzie jest to wytłumaczone bardzo jasno. Wtyczkę i kawałek kabla da się znaleźć w chyba każdym domu(stara lampka,stare radio...).

Zyskujesz tym znaczna wygodę. Podłączasz, ustawisz temperaturę i zapominasz. O niczym nie musisz pamiętać. 

Jest jeszcze tańsza alternatywa O której pisał kolega Daniel wyżej.

 

Gorąca woda w butelkach i temu podobne wymagają sporo uwagi a możliwości masz mocno ograniczone i nie utrzymasz tak stabilnej temperatury, odradzam. 

Edytowane przez Fradio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.10.2018 o 00:20, Fradio napisał:

Na Ali nawet taniej. Stc1000 8euro, pas grzewczy 80w 4euro i zapasowa sonda 1euro. Po przeliczeniu wychodzi trochę ponad 50zł.  Trzeba to jeszcze złożyć ale jest temat gdzie jest to wytłumaczone bardzo jasno. Wtyczkę i kawałek kabla da się znaleźć w chyba każdym domu(stara lampka,stare radio...).

Zyskujesz tym znaczna wygodę. Podłączasz, ustawisz temperaturę i zapominasz. O niczym nie musisz pamiętać. 

Jest jeszcze tańsza alternatywa O której pisał kolega Daniel wyżej.

 

Gorąca woda w butelkach i temu podobne wymagają sporo uwagi a możliwości masz mocno ograniczone i nie utrzymasz tak stabilnej temperatury, odradzam. 

Mam mały problem, ponieważ nie mam żadnego gniazda na balkonie. więć pozostanę przy piwnicy. Ale o tym sterowniku na pewno pomyślę. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.