Skocz do zawartości

Piwo z brewkita niskie blg


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam na imie Piotr i to jest moja pierwsza przygoda z robieniem domowego piwa. Wybrałem zestaw do robienia piwa z brewkita coopers lager. Wszystko zrobilem wdg instrukcji po 10 h w pojemniku strasznie mi zaczela rurka halasowac od fermentacji wiec niby wszystko ok. Niestety nalalem za duzo wody o 2 litry niz zalecaja. Od samego poczatku mam bardzo niskie blg wychodzi jakies 3 jednostki.Moj pierwszy pomiar byl po 1 dniu od rozpoczecia fermentacji. Piwo do zlewu czy mam nadal czekac? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W jakiej temperaturze fermentujesz? Zdarza się, że po jednym dniu drożdże przejadają już większość cukrów stąd masz takie a nie inne blg. Druga sprawa jest taka, że robiąc z brewkitu 20l piwa masz na wejściu jakieś 11-12blg. Jeśli dałeś 23l (jak w instrukcji) lub nawet więcej, to mogłeś mieć ok. 9blg.

 

edit: jeszcze pytanie: co dodałeś do tego brewkitu i ile? Cukier? Ekstrakt słodowy?

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Jancewicz napisał:

W jakiej temperaturze fermentujesz? Zdarza się, że po jednym dniu drożdże przejadają już większość cukrów stąd masz takie a nie inne blg. Druga sprawa jest taka, że robiąc z brewkitu 20l piwa masz na wejściu jakieś 11-12blg. Jeśli dałeś 23l (jak w instrukcji) lub nawet więcej, to mogłeś mieć ok. 9blg.

 

edit: jeszcze pytanie: co dodałeś do tego brewkitu i ile? Cukier? Ekstrakt słodowy?

W temperaturze okolo 22 stopni. Producent zalecal 23 litry a wlalo mi sie 25. Uzylem ekstraktu slodowego 1kg. Troche szkoda mi to wylewac do zlewu 100 pln w plecy. Zamowilem kolejny ekstrakt wrazie czego

Edytowane przez Piotr Krzysztof Podlodowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wysoka temperatura. Drożdże więc szybko większość przejadły. Dodałeś 1kg ekstraktu suchego? Piwo niestety nie wyjdzie za dobre - będzie słabiutkie i mocno estrowe, owocowo bimbrowe. Nie wylewaj, wypij i nie ten smak będzie motywacją do poprawy i doskonalenia produkcji. Przede wszystkim zadbaj o czystość oraz przede wszystkim o temperaturę fermentacji. I nie bierz do serca instrukcji dołączanej do brewkitów. Na forum znajdziesz wiele wątków opisujących proces warzenia z ekstraktów. Poza tym radzę zrezygnuj z brewkitów i w pierwszej kolejności spróbuj warzenia w niechmielonych ekstraktów słodowych. Jest taniej, ciekawiej i smaczniej. Powodzenia

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Krzysztof Podlodowski napisał:

Piwo do zlewu czy mam nadal czekac? 

Dokończ fermentacje i zabutelkuj . Jak bedzie niedobre to zdążysz wylac ( pierwsze zawsze smakuje dobrze ?).  Przy nastepnej warce zwróć uwagę na temperaturę ( bardzo ważna sprawa ), jak robisz z brewkitu to nie dodawaj cuku , lepiej płynny ekstrakt niechmielony ,a najlepiej zacząć z zacierania ( lepsze efekty niż z brewkita , i taniej ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, anteks napisał:
8 minut temu, Piotr Krzysztof Podlodowski napisał:

Tak , To malo czy duzo?

Tak było napisane w instrukcji? Moim  zdanie powinno byś min 3-4kg

Coś to kolega przedobrzył z tym 3-4 kg . Jak robimy z brewkitu (1,7kg) i dodamy 1 kg suchego to wyjdzie nam 11- 12 blg przy 23l , jak wsypiemy 3-4 kg to pewno będzie z 18 - 22 ( no chyba że robimy RIS-a ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Piotr Krzysztof Podlodowski napisał:

Chodzilo mi o  BA brew-kit PLUS 1kg

Nie jest to najlepsza opcja ( tak jak pisał Jancewicz wyżej), w składzie jest glukoza co da posmaki bimbrowe , lepiej dodać puszkę 1,7 niechmielonego ekstraktu  np. WES no i można sypnąć trochę chmielu  , piwo wyjdzie lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, rob7320 napisał:

Coś to kolega przedobrzył z tym 3-4 kg . Jak robimy z brewkitu (1,7kg) i dodamy 1 kg suchego to wyjdzie nam 11- 12 blg przy 23l , jak wsypiemy 3-4 kg to pewno będzie z 18 - 22 ( no chyba że robimy RIS-a ) 

Faktycznie

Źle sie wyraziłem, chodziło mi o to ile w sumie do 25l wody dodano, brewkita, plusów, minusów, suchych ekstraktów, płynnych ekstraktów oraz cukru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, rob7320 napisał:

Nie jest to najlepsza opcja ( tak jak pisał Jancewicz wyżej), w składzie jest glukoza co da posmaki bimbrowe , lepiej dodać puszkę 1,7 niechmielonego ekstraktu  np. WES no i można sypnąć trochę chmielu  , piwo wyjdzie lepsze.

Zrobie tak przy drugim piwie :) i zadbam o nizsza temperature

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się uczę :D mój drugi nastaw (bo nie nazwę tego warką hehe) to był stout i był o niebo lepszy niż pierwszy (real ale) - oba z brewkitów. Zrobie jeszcze raz brewkit. Ty, razem mam ochotę na Bulldog Evil Dog. Wiem wiem - dać sobie spokój :) Cenie wasze rady mimo to spróbuję jeszcze raz. Możliwe że zmienię drożdże

Edytowane przez koncept
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodalem troche granulatu chmielu w celu poprawy goryczki. Rozlalem do butelek 0,5 litra  dodajac 4 g cukru do butelek.Po 2 dniach spróbowałem piwa jest za slodkie takie kwiatowe delikatnie i troche za bardzo sie pieni , ale pewnie powodem jest to ,ze drozdze jeszcze nie przezarly cukier.Troche piwko metne jest. Poczekamy jak za 4 tygodnie jak bedzie smakowac.

 

Moim nastepnym piwem bedzie jak na zdjeciu plus ekstrakt slodowy niechmielony w syropie 1,7 kg plus jakis chmiel goryczkowy. No i oczywiscie fermentowac bedzie w piwnicy

image000000.jpg

Edytowane przez Piotr Krzysztof Podlodowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotr Krzysztof Podlodowski napisał:

Wsypalem do wiadra chmiel 

Do wiadra sypie się głównie na aromat a nie goryczkę. Goryczkę uzyskuje się przede wszystkim gotując chmiel. 

Jak wsypałeś do tego wiadra to już trudno. Nie trzymaj tam tylko za długo tego chmielu, max. 5 dni, potem odfiltruj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quote

Kiedy warzyłeś piwo? Jeśli 1 października, tak jak pojawił się post to zdecydowanie za krótka fermentacja. Robiłeś pomiar BLG w kolejnych dniach żeby sprawdzić czy fermentacja zakończona?

 

Quote

Dodalem troche granulatu chmielu w celu poprawy goryczki.

Chmiel daje goryczkę tylko (no, w większości) tylko podczas gotowania. Dorzucenie do chłodnego piwa może dać goryczkę co najwyżej trawiastą. Na zimno dajemy chmiel aromatyczny. Jaki chmiel dodałeś?

 

Quote

a bardzo sie pieni , ale pewnie powodem jest to ,ze drozdze jeszcze nie przezarly cukier.

Piana powstaje w wyniku nagazowania piwo CO2. CO2 wydzielają drożdzę jak zjedzą cukier. Nie ma możliwości, żeby piwo się pieniło w dzień po zabutelkowaniu, na pewno przyczyna tego nie będzie niedojedzenie cukru!

Chyba, że zabutelkowałeś piwo z pianą drożdżową jeszcze na górze, czyli w trakcie aktywnej fermentacji. Wtedy to lepiej dobrze to zabezpiecz i chroń się przed granatami.

Forum jest pełne dobrych poradników dla początkujących. Przeczytaj i stosuj się do nich, a unikniesz w przyszłości takich błędów i sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.