Skocz do zawartości

Grodziskie o zapachu oscypka - infekcja?


smaky78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Postanowiłem zmierzyć się z grodziskim i zakupiłem ten zestaw https://www.alepiwo.pl/?produkty/zestawy-surowcow/piwa-swiata/grodziskie.html zapach samego słodu miał lekko wyczuwalną wędzonkę, natomiast gotowe piwo daje dość mocno oscypkiem, przypomina zjęczałe masło  co w piwie daje zapach maślano-wędzony czyli tak średnio powiedziałbym jak na grodziskie, które wędzonkę powinno mieć delikatną i neutralną.  Zacierane było wg przepisu :

64 C 30 min
72 C 30 min
78 C 10 min

 

Dodam jeszcze, że pianę ciężko uzyskać.

 

 

Edytowane przez smaky78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, smaky78 napisał:

Z tego co się orientuję to diacetyl może być wywołany poprzez zbyt niską temperaturę fermentacji co tu odpada i poprzez zakażenie bakterią, obstawiam że to u mnie wystąpiło.

Dokładnie odwrotnie. Niska temperatura fermentacji = mniej diacetylu. Ale też wolniejsza jego redukcja przez drożdże. Dlatego pod koniec fermentacji warto ją podnosić. Poza tym zbyt krótka fermentacja lub mało drożdży lub słabej jakości. 

 

Zjełczałe masło to też może być ewentualnie kwas masłowy, ale takie infekcje są bardzo rzadkie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Właśnie teraz próbuję ostatnią butelkę tej warki po długim czasie, żadnego oscypka i mleczności/diacetylu nie wyczuwam, piwo jest z wyraźną wędzonością, ale nienachalną, prawie klarowne, lekko zamglone tylko że piana szybko opada, wcześniej była lepsza. Generalnie świetne grodziskie mi wyszło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.