Skocz do zawartości

Budowa automatycznego kotła zaciernego


mieszko3

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Ponad rok temu zacząłem moją przygodę z warzeniem piwa. Na początku nabyłem powystawowy kociołek do pasteryzacji i w nim zacierałem oraz gotowałem korzystając z wbudowanego termostatu (musiała być mała przeróbka bo gotować się w nim nie dało). Z czasem nabyłem większy pasteryzator WECK też w okazjonalnej cenie. W końcu postanowiłem kupić programator cyfrowy który podłączyłem do mojego garnka odcinając oryginalny termostat. Niby fajnie ale... czujnik temperatury był wrzucany do garnka od góry i w czasie mieszania potrafił się zawinąć wokół łyżki - poza tym rozkład temperatury w słodzie był bardzo nie jednorodny - termometr się przesuwał (w czasie mieszania) a wraz z nim pływał odczyt temperatury. Bywało tak że temperatura przy samym dnie (poniżej którego jest grzałka) osiągała 90 i 100 stopni a wyżej tam gdzie było sporo słodu 50... Postanowiłem wtedy maksymalnie usprawnić i zautomatyzować działanie kadzi. 
Na allegro kupiłem za 40 złotych używany pasteryzator WECK 30 litrów z nierdzewki - miał uszkodzony termostat. Kupiłem pompę obiegową czystej wody do temperatury 110 stopni oraz pojemnik na żywność z PP do temperatury 80 stopni. Oprócz tego postanowiłem zrobić własny programator na bazie arduino.
Zasada działania jest prosta. Do kontrolera podłączone są dwa termometry - jeden blisko dna, drugi wraz z zasypem w wiadrze z PP wsadzonym do garnka (na dnie nawierciłem otwory robiąc z niego sito). Zadajemy ilość kroków zacierania, ich temperatury i czasy. Programator podgrzewa wodę do zadanej temperatury odnosząc się do pomiaru temperatury w wiadrze (w zasypie). Jeżeli jednak termometr na dnia garnka wskaże przekroczenie oczekiwanej temperatury o 4 stopnie grzałka jest wyłączana. Pompa ma oczywiście "przerzucać" ciepła wodę z dna gara na samą górę polewając zasyp. W ten sposób uzyskałem w miarę jednakowy rozkład temperatury w kotle. Wysładzanie odbywa się jak w znanych komercyjnych automatach - podnoszę wiadro do góry i ustawiam je nad garnkiem - czekam aż ocieknie z niego woda i ewentualnie przelewam dodatkową ilością ciepłej wody. 
Tydzień temu wykonałem pierwszą warkę. Próbowałem metody HGB ale niestety wiadro z pp było zbyt duże i musiałem zmniejszyć przepływ wody bo pompa potrafiła wyciągnąć całą ciecz z kotła. Efekt był taki że zasyp w zasadzie nie był cały czas w wodzie a jedynie był polewany. Pewnie dlatego efektywność wyszła niska...

Później wrzucę trochę zdjęć. Jak oceniacie takie przedsięwzięcie?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiego sposobu zacierania zwiększa się stosunek wody do słodu.

Nie ma znaczenia jak sączy się woda, ja w GF mam dobrane tak śrutowanie że muszę zmniejszać przepływ brzeczki(śrutuje drobno).

Z tym iż sam przepływ nad młótem rurką jest wskazany, zapobiega wyciągnięciu wody z nad dna, a dodatkowo pomaga w rozkładzie temp.

Na Twoim miejscu zakupił bym odpowiednią siatkę nierdzewną i powycinał kosz montując w te miejsca siatkę.

Plastik łatwo się obrabia, siatka będzie skuteczniejsza niż nacinanie czy nawiercanie, ewentualnie duże sito z dna zrobić i na to siatka.

Przez środek rurka z śrubunkiem do przelewu i masz E-Biab.

Wstaw fotki jak to wygląda.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wytnę dno i wsadzę worek do zacierania?? Ewentualnie o jakiej mówimy siatce?? No i pytanie o co chodzi z tą rurką przez środek?? Ma wodę doprowadzać??


A tak jakby ktoś szukał inspiracji/gotowych rozwiązań to (ku mojemu zdziwieniu) na youtubie jest bardzo dużo filmów rosyjskojęzycznych. W ogóle tam jakiś gość opracował klona braumastera i udostępnił wszystko w necie - łącznie z elementami programatora i oprogramowaniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mieszko73 poszukaj na forum, był temat ostatnio o siatce na kosz filtracyjny.

Rurka przez środek jest poto że nadmiar brzeczki nią wraca na spód, nie wypompujesz całego płynu.

Ogólnie popatrz jest dużo na forum o budowie automatycznego kotła.

Pompa pracuje cały czas podczas zacierania powoduje przepływ brzeczki i wyrównanie temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.